Ekran Seçiminde Bilmeniz Gereken Ayrıntılar

Bir cep telefonu, tablet PC; ya da laptop alacağınızda, sürekli ilgilendiğiniz ekranı hakkında öncelikli bilgiye sahip olmanız gerektiğini unutmamalısınız. Peki bu tür cihazları alırken, ekranlarındaki hangi özelliklere dikkat etmelisiniz?

Cep telefonu ekran çözünürlüğü en az 960 x 540 olmalı. Bu durum, 7 inçlik tablet PC’ler için 1280 x 800, 10 inçlik tablet PC’ler için ise 2048 x 1536 olarak düşünülmelidir. Cep telefonu ekran çözünürlüğünün 1280 x 720 olması daha çok tercih edilebilir bir durum iken, bunun yanında, cep telefonu ekran çözünürlüğünün 480 x 320 olmasından kaçınmanız gerekmektedir. Cep telefonu ekran çözünürlüğünün düşük olması, sizin sürekli ekranı kendinize yakınlaştırmanız gerektiği sonucunu doğuracaktır.
Cep telefonu ekranı, ya da tablet PC ekranının güneş altında nasıl göründüğü de önemlidir. Samsung Galaxy S3’ün de güneş altında iyi bir performans sunamadığı belirtiliyor. Yani cihazı almadan önce güneş altındaki görüntüsünü denemenizi öneriyoruz…
Ekranların görüş açıları da önemlidir. Bunun en çok laptoplar için geçerli olduğu düşünülür; laptopların ekranlarını net görmek için laptopun eğilmesi gerekir. Bu tür laptoplardan uzak durmanız gerekirken, bunun yanında, cep telefonunu GPS cihazı ile birlikte kullandığınızda da görüş açısının önemli olabileceğini unutmamalısınız. Tablet PC’nizde, izlediğiniz bir şeyi yanınızdakine gösterirken ekranı eğmenizin gerekliliği de onun görüş açısının kötü olduğunun göstergezi niteliğindedir. Buna dikkat etmelisiniz.
Ekran seçiminde dikkat edilmesi gereken bir başka detay da beyaz rengin beyaz gibi görünüp görünmediğidir. Web tarayıcısını açıp, about.blank adresini ziyaret edin. Bu sayfanın boş ve beyaz olması gerekmektedir. Eğer beyazınız mavi gibi görünüyorsa o cihazdan uzak durmanızı öneririz; çünkü daha sonra canınız sıkılabilir.
Ekran seçiminde, ekranın parlamamasına da dikkat etmeniz gerekmektedir. Cihaza baktığınızda, ekrandakileri görmelisiniz, ekranın arkasındakileri değil…
Dokunmatik ekranlarda ince çizgilerin bulunmadığından da emin olmanız gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Samsung S Health Samsung Galaxy S3 Gücüyle Geliyor başlıklı makalemizde Samsung, Samsung Galaxy S3 ve Samsung S Health hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.