Vodafone Turkcell’e Dava Açtı

Dikkatli bakıldığında GSM operatörlerinin reklam kampanyaları birbiriyle paralel yürümektedir. Bir operatör kamu için kampanya yapsa, diğerleri de hemen kampanya yapar, biri yurtdışı için uygun fiyat dese, diğerleri de hemen benzer reklamlar yapmaya başlarlar…

Bu reklam kapışmasında ise Avea yok. <!–adsense–>Vodafone ile Turkcell’in eşzamanlı olarak başlattığı iki kampaya birbirine çok benziyor: “‘Tüketici Hakları Bildirgesi’ ve ‘Tüketici Anayasası’…

Ve sonuçta Vodafone, turkcell aleyhinde kampanyasını çaldığı için ava açtığını açıkladı…

İşte Vodafone’un açıklaması:

Değerli Basın Mensubu,

Vodafone Türkiye, Ocak 2009 itibariyle başlattığı “müşteri memnuniyetine odaklı” uzun dönemli stratejik programının mihenk taşı olarak uygulamaya koyduğu “Vodafone Tüketici Hakları Bildirgesi” kampanyasının, taklit edilerek kullanıldığı gerekçesiyle Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş aleyhinde 17 Mart 2011 tarihinde hukuki süreci başlatmıştır.

Vodafone Türkiye, son 2 yıldır aralıksız sürdürdüğü müşteri memnuniyetine odaklı stratejik programı sayesinde iş sonuçlarında büyük bir başarı kaydetmiştir. Bu dönemde istikrarla uyguladığı “müşteri memnuniyeti programı” sayesinde, şirket numara taşımada iki yıldır arka arkaya açık ara liderliğini koruyarak, numara taşımanın başlangıcı olan Kasım 2008’den bugüne Vodafone’a taşınan 10 milyonu aşkın numara ile “numara taşımada en çok tercih edilen operatör” konumunu pekiştirmiştir.

Vodafone Türkiye, kendisini başarıya taşıyan “müşteri memnuniyetine odaklılık” yaklaşımını kamuoyuna daha etkin ve kapsamlı bir biçimde anlatmak amacıyla geliştirdiği “Tüketici Hakları Bildirgesi” kampanya fikrini yaklaşık bir yıl önce oluşturmuştur. Bu kampanyadaki vaadlerini somutlaştırmak üzere titizlikle yürüttüğü çalışma programını tamamlamış ve ardından reklam kampanyası olarak sunmuştur.

Vodafone Türkiye, söz konusu kampanyasının lansmanı esnasında taklit edilerek “Cep Anayasası” adı altında kullanılmasının yasal yaptırım gerektirdiğini bir ihtarname ile muhatap firmaya bildirerek bu durumun derhal düzeltilmesini ihtar etmiştir.

Bir yandan yasal haklarımızı yüce Türk adaleti önünde ararken, diğer yandan koşulsuz müşteri mutluluğunu sağlayacak ve tüketici haklarını gözetecek faaliyetlerimizi bu güne kadar olduğu gibi etik, kesintisiz ve rekabetçi olarak devam etme kararlılığında olduğumuzu kamuoyunun bilgilerine saygılarımızla sunarız.”

Vodafone Türkiye

Bir önceki yazımız olan En İyi Cep Telefonu İlk 10 Sıralaması başlıklı makalemizde cep telefonları, cep telefonu ve en iyi cep telefonu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.