Güncellemeden Sonra Klavye Çalışmıyor

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımda sizlere, bizzat karşılaşıp, zor da olsa çözmüş olduğum bir sorundan söz edeceğim. Samsung Galaxy Note 5 kullanıyorum. Ve telefonuma iki gün önce, Android Nougat güncellemesi geldi. Tam da o anda bir arkadaşımla WhatsApp üzerinden, bilgi alışverişinde bulunuyordum. Güncelleme telefona yüklensin, ben de o zamana kadar işimi bitirmiş olur, güncellemeyi yaparım dedim. Güncellemeden sonra klavye çalışmıyor, telefonumda klavye çalışmıyor gibi sorunlarla da bunun sonrasında karşılaştım. Note 5 güncelleme sorununu ve çözümünü sizlere detaylı şekilde anlatacağım. Bende şiddetli baş ağrısına neden olan bu sorunu siz, kısa zamanda çözebileceksiniz.

Note 5 Güncelleme Sorunu

Aslında benim telefonumda ciddi bir güncelleme sorunu vardı ve telefon güncellendiği halde, ayarlar menüsünde bir güncellemenin olduğu bildirimi telefonumdan hiç gitmiyordu. Güncellemeyi ister ağ aracılığıyla, ister USB yolu ile yapayım, Smart Switch dahi bahsettiğim güncelleme bildirimini yok etmiyordu. Android Nougat güncellemesinde de aynı şey olacak, telefon tam olarak güncellenmeyecek diye düşünüyordum.

Android Güncelleme Ne İşe Yarar? Android Güncellemesi Neden Önemli?

Aynen tahmin ettiğim gibi, güncelleme telefona indirilene kadar benim de WhatsApp’taki işim bitti ve yüklemeyi başlattım. Tabi telefon kapandı. Güncelleme yüklendi… Çok ilginçti, Ayarlar menüsündeki güncelleme bildirimi yoktu. Telefon tam olarak güncellenmişti. Tam da bu esnada, WhatsApp’taki arkadaşımın bir notunu daha gördüm. Cevap yazmak istediğimde ise… O da ne? Güncellemeden sonra klavye çalışmıyor…

Telefonu yeniden başlattım, Ayarları biraz karıştırdım. Olmadı yine yeniden başlattım… Sadece telefonumda klavye çalışmıyor olsa neyse, aynı zamanda, benim sık kullandığım 4 x 3 özellikli T9 klavye de yerini sadece Samsung klavyeye bırakmış. Yani Qwerty klavye kullanmak zorundasınız. Ona da tamam dedik; ama klavye hiç bir şekilde yazmıyordu.

Yazılım Güncelleme Ne İşe Yarar?

Hemen Samsung Müşteri Hizmetleri’ni aradım. Durumu anlatıp, ne yapabileceğimi sordum. Uygulama Yöneticisi’nden ayarları sıfırlattı görüştüğüm kişi. Ama yine de değişen bir şey olmadı. Uygulama Tercihlerini sıfırlattı… Sonuç yine de aynı. Sıfırlama işleminden sonra telefonu yeniden başlatmamı, Sorunun muhtemelen çözüleceğini, ama çözülmezse, Yedekle Ve Sıfırla yapmamı söyledi. Bu format anlamına geliyordu. Resmen başım ağrıdan çatlamak üzereydi. Ben ne bilgisayarda, ne de telefonda format olayını sevmeyen, nadir insanlardan biriyim.

Müşteri temsilcisinin dediğini yaptım, telefonu yeniden başlattım; ama klavye yine çalışmıyor. Bir kere ekrana çok hızlı vurunca, saçma sapan bir şeyler yazdı, ama silmeye çalıştığımda onu dahi silmedi. Yazdıklarımızı silmek için kullandığımız x işareti yok, büyük küçük harf yapmak için kullandığımız ok işareti yok. Müşteri temsilcisinin dediği ikinci şeyi yapmak gerekiyordu; Yedekle Ve Sıfırla. Ama ben onu yapmak istemiyordum.

Telefon konusundaki bilgisine çok güvendiğim, kendisini de teknoloji uzmanı olarak tanıtan ve görüşmediğim bir arkadaşım vardı. Format atmaktansa ona yazarım dedim… Telefonunu yedekle, sonrasında hard reset dene; yani tuşlarla format at dedi. Anladım ki onun da bilgisi benim istediğim düzeyde yeterli değildi. Tuşlarla format atana kadar, yedekle ve sıfırla yapardım ben… Yine yetmedi; beni yine tatmin etmedi.

Turkish Keyboard Ve Android Türkçe Klavye Etkinleştirme

Bana benden iyi gelecek sihirli değnek yoktu, yine anlamıştım, yine karıştırma zamanıydı. Android Nougat güncellemesi ile sanki sıfır bir telefon almış gibi oluyorsunuz. Telefonun komple yenilendiğine ve menülerin değiştiğine, özellikle de ayarlar menüsünde canlı şahit olacaksınız. Ben de bu yenilenen ayarları karıştırmaya karar verdim. Format atılacaksa zaten atılacaktı, dediklerine göre başka yol yoktu.

Ama aslında vardı… Yedekle Ve Sıfırla haricinde, Fabrika Ayarlarına Sıfırla… Bunu yapmanız halinde, cihazınızdan hiç bir veri silinmiyor. Sadece ayarlar, telefonu ilk aldığınız günkü haline dönüyor. Ben de bunu yapmaya karar verdim. Ortalama on saniyelik bir işlem. Ve sonunda telefonum yeniden açıldığında, uğraşırken bozmuş olduğum ayarlar da dahil olmak üzere, klavye sorunum çözülmüştü.

4 x 3 T9 klavyem yine yok. Yani ben ekstra bir uygulama kullanmak ya da QWERTY Klavye kullanmaya alışmak durumundayım. Yüklediğim klavyelerin de hiç biri hoşuma gitmedi açıkçası. Ama en azından alternatifler var ve telefonun klavyesi artık yazıyor. Bir kere daha şunu test etmiş oldum: Herkesten önce kendine güveneceksin. Sende o kapasite hep vardı ve her zaman var olacak…

Bir önceki yazımız olan iPhone WhatsApp Mavi Tık Kaldırma başlıklı makalemizde iPhone WhatsApp mavi tık açma, iPhone WhatsApp mavi tık kaldırma ve iPhone WhatsApp mavi tık kapatma hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.