Hangi Telefonu Almalıyım 2016?

hangi telefonu almalıyım 2016Bu yazımızda, akıllı telefon almayı düşünen okurlarımız için, hangi telefonu almalıyım 2016 sorusunun yanıtlarından söz etmeye çalışacağız. Hangi telefonu önerirsiniz, akıllı telefon alacağım ne önerirsiniz gibi soruların yanıtlarını bulabileceğiniz yazımızda özellikle, günümüzün en teknolojik akıllı telefonlarından söz edeceğiz. Akıllı telefon almayı düşünen; ama teknolojiyi yakından takip eden okurlarımız bir mağazaya gidip telefonlara göz gezdirdiklerinde; ve hangi telefonu önerirsiniz şeklinde bir soru yönelttiklerinde şu yanıtı alabiliyorlar: “Her geçen gün zaten bir üst model çıkıyor. Onun için ne alırsanız alın yenisi çkacak…” Ama işin aslı bazı akıllı telefonlar için öyle değil. Evet, sürekli yeni modeller çıkıyor, ama her modelin bir üstü her gün çıkmıyor… Farklı modellerin yenileri üretiliyor… İşte bu anlamda hangi telefonu almalıyım 2016 sorusunun yanıtları…

Akıllı Telefon Alacağım Ne Önerirsiniz?

iPhone 6s, iPhone 6s Plus: iPhone 6’dan çok daha güçlü olan bu cihazların tanıtımı 9 Eylül 2015’te gerçekleştirildi. 3D Touch özelliği ile Apple tutkunları bu cihazları çok beğendi. Çift çekirdekli 1.84 GHz Apple A9 işlemcisi bulunan cihazların 6 çekirdekli PowerVR GT7600 grafik işlemcisi de bulunuyor. 2 GB RAM; ve 4G LTE teknolojileri de cihazlarda yer alıyor… 1 Nisan itibari ile 4.5G teknolojisinin kullanılmaya başlanacağını belirtelim, ama eğer bir Apple tutkunu iseniz, serinin yeni modellerinin gelmesinin oldukça zaman alacağını, şimdilik en teknolojik Apple cihazlarının bu isimler olduğunu bilmelisiniz.

Samsung Galaxy Note 5: Apple tutkunları gibi bir de Samsung tutkunlarından söz etmek gerekir. Zaten Apple – Samsung rekabeti, Fenerbahçe – Galatasaray rekabetine benzemektedir. Samsung tutknları da Apple tutkunları gibi, başka markalar kullanmakta zorlanırlar. Bu anlamda, eğer bir Sqamsung tutkunu iseniz, 13 Ağustos 2015’te tanıtımı gerçekleştirilen Samsung Galaxy Note 5, büyük ekranı ile tam size göre. Cihaz içerisinde Exynos 7420 işlemci, Mali-T760 MP8 grafik işlemci, 4 GB RAM bulunmakta olup, 5.7 inç Süper AMOLED ekranda yüksek çözünürlük sunulmaktadır. Şu anda Samsung Galaxy Note serisinin en üstün akıllı Phabletinin, uzun zaman bu olacağını belirtmemiz gerekir.

HTC One A9: Samsung, ve Apple kadar gösterişli tanıtımları bulunmayan HTC’nin; hatta, son zamanlar, en gelişmiş işletim sisteminin ilk kullanıldığı akıllı telefon olarak HTC One A9’un belirtilmesi gerekmektedir. Cihaz özelliklerine kısaca bakmak istersek, Android 6.0, güncelleme almaksızın cihaz içerisinde yüklü olarak gelmektedir. Qualcomm Snapdragon 617 1.5 GHz işlemci, Adreno 405 grafik işlemci, 2 GB, ve 3 GB RAM seçenekleri; ve her birinde 16 GB; ya da 32 GB dahili hafıza alternatifleri, 2.150 mAh gücünde pil, 5 inç Full HD ekran… gibi detaylar da cihaz özellikleri arasında yer alır. Bu anlamda, her ne kadar güncel olsa da, cihazın düşük pil gücüne sahip olduğunu belirtmeden de geçmemeliyiz… Ancak uzun süre, HTC’nin en güncel cihazı olarak kalacak…

HTC One M9: 1 Mart 2015’te tanıtımı gerçekleştirilen HTC One M9’un, sekiz çekirdekli, 64-bit destekli, Qualcomm Snapdragon 810 işlemcisi, 3 GB RAM’i, 32 GB dahili hafızası bulunuyor. 2.860 mAh gücünde pil ile çalışan cihazın 5 inç Full HD LCD3 ekranı bulunduğunu da belirtmeden geçmemeliyiz… Uzun zamandır bir üst modeli gelmeyen cihaz, güncelliğini bir süre daha da koruyacak gibi görünüyor… Pil gücü bakımından A9’a göre daha iyi olsa da, yine de daha iyisinin olabileceği kanısındayız.

Sony Xperia Z5, Sony Xperia Z5 Premium: Qualcomm Snapdragon 810 işlemci kullanan bir diğer cihaz grubu da bu grup. Adreno 330 grafik işlemci cihazların içerisinde yer alıyor. 3 GB RAM, 32 GB dahili hafızanın bulunduğu cihazların ekran boyutlarına bakacak olursak, 5.2 inç Full HD ekran Sony Xperia Z5’te yer alıyor. 5.5 inç 4K ekran ise Sony Xperia Z5 Premium tarafından kullanılıyor.

SonY Xperia Z5 Compact: Hangi telefonu önerirsiniz diyenler için son önerimiz bu model. Cihazın ekranı küçük: 4.6 inç; 1280 x 720 piksel ekran çözünürlüğü sunulmuş bulunuyor. Tavsiye ettiğimiz bir kaç cihazda olduğu gibi bu cihaz da Qualcomm Snapdragon 810 işlemciden güç alıyor. Adreno 430 grafik işlemci, 2 GB RAM, 32 GB dahili hafıza gibi detaylar da cihazda yer alıyor… Tercih edilebilirliğinin, önceki cihazlara göre daha az olduğunu belirtmeden geçmek de istemeyiz…

Bir önceki yazımız olan Telefonun Şarjının Uzun Gitmesi İçin Yapılması Gerekenler başlıklı makalemizde telefonun şarjı, telefonun şarjının uzun gitmesi ve telefonun şarjının uzun gitmesi için hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.