Hangi Telefonu Alsam 2016?

hangi telefonu alsam 2016Akıllı telefon piyasası 2016 yılında da, markaların amiral gemilerini birer birer tanıtması, ve satışa çıkartması ile birlikte karıştı… Kullanıcılar, hangi telefonu almalıyım, hangi telefonu alsam, ve hangi telefonu alsam 2016 gibi soruları bizlere yöneltmeye başladı. Biz de bu nedenle bu yazımızda sizlere; iPhone SE, iPhone 6S, Google Nexus 6P, LG G5, iPhone 6S Plus, Samsung Galaxy S7; ve S7 Edge; ve HTC 10 arasında karşılaştırma yapıp karar verebilmeniz için küçük bir rehber hazırlamaya karar verdik…

Hangi Telefonu Alsam 2016?
Hangi Telefonu Almalıyım?
Hangi Telefonu Alsam?

• Eğer cebinize kolay sığacak, tek elle rahat kullanabileceğiniz bir akıllı telefon almak istiyorsanız tercihinizi, listenin en küçük telefonu olan iPhone SE’den yana kullanmalısınız. Diğer iPhone modellerinin de çok büyük olduğu söylenemez. Ama aradığınız, büyük bir phablet ise, hem telefon, hem de tablet olarak kullanmayı düşünüyorsanız Google Nexus 6P tercihiniz olabilir.

• Küçük olduğu kadar hafif de olan iPhone SE; ve ona eşlik eden iPhone 6S, hafif telefon almak isteyenler için de ideal. Ancak listenin en ağır telefonunun da iPhone 6S Plus olduğunu belirtmeliyiz.

• Tercihiniz eğer almak istediğiniz akıllı telefon kasasının metal olmasından yana ise, alüminyum ile hazırlanmış cihazları düşünebilirsiniz; ve bu grupta, tüm cihazların ya alüminyum; ya da alüminyum glass malzemeden yapıldığını belirtmeliyiz. Yani malzeme, bu cihazlar arasında tercih yapmanız için etken bir neden değil.

• Samsung Galaxy S7; ve S7 Edge modellerinin üç farklı renk alternatifleri bulunurken, diğer cihazlarda dört farklı renk seçeneğini bir arada görebilmek mümkün…

• Ekran boyutu olarak baktığımızda da, yine en başta belirtmiş olduğumuz gibi iPhone SE en küçük ekrana sahip. Google Nexus 6P ise en büyük ekrana sahip akıllı telefon olarak karşımıza çıkıyor.

• Ekran çözünürlüğü açısından rakamsal değerlere bakıldığında, iPhone modellerinden çok da memnun kalmayabilirsiniz; ama, renklerin en doğru şekilde algılanabildiği, görüş açısı, ve parlaklık bakımından en iyi modellerin iPhone modellerinde olduğunu ısrarla belirtmekte fayda var.

• Eğer ekran tipine bakıyor, ve alacağınız telefonun kararını buna göre vermek istiyorsanız, Google Nexus 6P; ve Samsung Galaxy S7, ile S7 Edge modellerinin AMOLED ekrana sahip olduğunu, LG G5; ve iPhone modelleri ile HTC 10’un ise IPS ekran ile elinize ulaştığını belirtmeliyiz.

• iPhone 6S modelinde 3D Touch ekran özelliği bulunuyor. Ve bu özellik sadece iOS işletim sisteminde çalışıyor. Yapabildiği ise şu. Bazı uygulamaların kısayolları ekran üzerinden direkt olarak ulaşılabilir durumda.

• Telefonda bulunan metin mesajlarının sayısı, saat; ve tarih gibi bazı detaylar, LG; ve Samsung’un amiral gemisi cihazlarda her zaman açık konumda. Diğer marka; ve modellerde ise bu gibi bir özellik söz konusu değil.

• Samsung Galaxy S7 Edge modelinin, çift taraflı kavisli ekranı bulunuyor. Söz konusu diğer telefonların hiç birinde ise kavisli ekran yok. Hepsinde düz ekran söz konusu.

• LG G5, 2016 yılının, değiştirilebilir modüler yapıya sahip tek telefonu. Diğer cihazlarda ise bu gibi bir özellik söz konusu değil.

• Hi-Fi Ses özelliği, akıllı telefonlara şimdiye kadar çoktan gelmiş olması gereken; ancak modüler yapısı ile LG G5’e gelen bir özellik. Bluetooth üzerinden de çok kaliteli ses akışının LG G5 ile sağlanabildiğini belirtelim; ve ekleyelim, Hi-Fi Ses özelliği HTC 10’da da yerleşik olarak bulunuyor. Ancak en kullanıma uygun olanın LG G5 olduğu belirtiliyor.

• 3.600 mAh gücünde büyük pili ile Samsung Galacy S7 Edge ön plana çıkıyor, ancak ekran çözünürlüğünde olduğu gibi pilde de rakamsal detaylara takılmamak gerekiyor. Çünkü ekranın büyümesi pil kullanımını arttıran önemli faktörler arasında yer alıyor.

• iPhone modellerinde bulunmayan hızlı şarj özelliği ise, Android işletim sistemini kullanan, yeni geliştirilmiş, söz konusu tüm telefonlarda bulunuyor.

• Samsung Galaxy S7; ve S7 Edge modellerinde yerleşik olarak kablosuz şarj edilebilme özelliği bulunuyor.

• Şarjınız bittiğinde yanınızda taşıdığınız yedek pili takabileceğiniz tek telefon modeli ise LG G5… Pek çok akıllı telefon kullanıcısının bu detayı dikkate alacağını da düşünmüyor değiliz…

• 2016’nın iddialı akıllı telefonları arasında yer alan kamera özelliklerine bakıldığında ise, rakamsal olarak iyi olanın LG G5 olduğunu görüyoruz. Ancak, rakamları göz ardı ettiğimizde, HTC 10’un en iddialı resimleri çektiğini belirtmemiz gerekiyor.

• Çekilen resimlerin en geniş açılı olanları; yani diyafram aralığı en düşük olan cihazlar, Samsung Galaxy S7; ve S7 Edge modelleri olarak karşımıza çıkıyor.

• OIS; yani Otomatik Görüntü Sabitleme anlamında Google Nexus 6P; ve iPhone 6S ile iPhone SE isimleri hariç diğer modelleri tercih etmek gerekiyor. Fakat, kamerası ile en üstün performansı gösteren HTC 10, ön kamerada da OIS özelliği sunarak, yine bir ilki başarmış oluyor.

• Google Nexus 6P’nin işlemcisi Snapdragon 810, ancak diğer modellerin işlemci kalitesi bakımından daha iyi olduklarını belirtmemiz gerekiyor. iPhone ise kendi işlemcilerini kullanan modeller geliştirdiği için diğerlerinden farklı bir yerde duruyor.

• Google Nexus 6P 3 GB RAM ile kullanıcısının karşısına çıkarken, diğer Android modeller 4 GB RAM ile sunuluyor. Bunun yanında, iPhone cihazların RAM’lerinin 2 GB ile düşük olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat, iOS işletim sisteminin kaynak kullanımını çok iyi dengelediğini; ve düşük RAM’in problem yaratmadığını da belirtelim.

• Depolama alanında iPhone modellerinin 16 GB ile, diğer modellerden biraz geride kaldığını belirtelim. 16 GB kötü bir depolama alanı olmasa da, kullanılmak istenen uygulamaların büyüklüğü, fotoğraflar, videolar… derken, artık 16 GB’a burun kıvırır olduk… iPhone tutkunları ise bu detayı göz ardı edebiliyor.

• iPhone modelleri, düşük depolama alanına karşın kullanıcılarına, MicroSD kart kullanım olanağı da sunmuyor. Yani düşük depolama alanını, hafıza kartı kullanarak iPhone cihazlarda arttırma şansınız yok. Ama diğer cihazlarda, özellikle de Galaxy S7; ve S7 Edge, LG G5; ve HTC 10’da yüksek rakamlara varan, örneğin 200 GB’lık hafıza kartlarının kullanımına izin verilen bir kart yuvası mevcut.

• Söz konusu tüm modellerde parmak izi sensörü mevcut. Ancak, Google Nexus 6P; ve LG G5’te bu sensör arkada. Diğer modellerde ise parmak izi sensörünü cihazların ön tarafında bulunan Home tuşunda görmek mümkün.

• Samsung Galaxy S7; ve S7 Edge modellerinin su geçirmezlik özelliği bulunmakla birlikte, HTC 10 da su sıçramalarına karşı dirençli durumda.

Bir önceki yazımız olan İthalatçı Garantili Telefon Alınır Mı? başlıklı makalemizde ithalatçı garantili telefon alınır mı, ithalatçı garantisi ve ithalatçı garantisi nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.