İkinci El Telefon Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

telefonum neden açılmıyorBu yazımızda, ikinci el telefon almak istiyorum diyerek, ikinci el telefon almayı düşünenler için, ikinci el telefon alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtlarından söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de ikinci el telefon almak istiyorum diyor; ve ikinci el telefon almak için araştırma yapıyorsanız, gelin öncelikle bu yazımızı bir gözden geçirin… Bakalım ikinci el telefon alırken nelere dikkat edilmeli?

İkinci el telefon almak için tercih edeceğiniz yerin, öncelikli olarak internet olmadığını belirtmemiz gerekmektedir. Çünkü, dikkat etmeniz gereken en önemli detay, alacağınız ikinci el telefonu görmenizin gerekliliğidir. Bunun için pek çok nedeniniz var. Her şeyin öncesinde, internetten telefon siparişi veren kişilere elma gönderildiğini hatırlatmamız gerekiyor. Fakat, bu, internetten telefon almayın anlamına da gelmiyor. Hepsiburada gibi güvenilir alışveriş sitelerini konumuzun dışında tutuyoruz. Bunun haricinde, alacağınız ikinci el telefonu illa ki internetten alacaksanız, kapıda ödeme seçeneğini tercih etmeli, kargo elemanını bir kaç dakika bekleterek ürüne bakmalı, sonrasında ödemesini yapmalısınız.
İkinci el telefon alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtları arasında yer alan bir diğer detay da, internet haricinde alacağınız mağazanın kapsamı dışında kalan diğer mağazaları da gezmeli, fiyat, ve güvenilirlik bakımından sizin için en uygun olan mağazayı bularak, alacağınız ikinci el telefonu buradan almayı tercih etmelisiniz. Hem böylelikle, pazarlık şansınızın da olacağını unutmamanız gerekmektedir.
Ürünü internet üzerinden bir şahıstan aldıysanız, ilk olarak bu kişi ile bir telefon görüşmesi yapın. Sonrasında kalabalık bir yerde buluşun, güvenilir olup olmadığından emin olmanızın sonrasında telefonu inceleyerek, herhangi bir çiziğinin olup olmadığını gözden geçirin. Sonrasında cihazı almaya, ya da almamaya dair ilk kararınızı oluşturun.
İkinci el telefon almak için, cihazın çiziklerinden sonra, *#06# tuşlamalı, ve cihazın IMEI kaydını internet üzerinden markaya, ve tarihine göre kontrol etmelisiniz. Bu işlemin, telefonun yasal olup olmadığını anlamak için en önemli detay olduğunu ise kesinlikle gözden kaçırmamanız gerekmektedir.
Dokunmatik ekranın her yerine dokunarak, ekranda tepki süresinin ne kadar olduğunu gözden geçirmeyi unutmamalısınız. Bunun yanında, bir telefon görüşmesi yaparak, sesin gelişi, ve gidişi hakkında fikir sahibi olmalı, sonrasında da cihazın kamerası ile, flaş kullanarak, ve kullanmadan fotoğraf, ve video çekin. Bu şekilde cihazınızın donanımsal bir problemi olup olmadığını da gözden geçirmiş olursunuz.
İkinci el telefon alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtları arasında yer alan bir diğer detay da cihazın Wi-Fi’si. Mutlaka cihazı almadan önce kontrol etmelisiniz. Aksi halde, pek çok problemle, ikinci el telefon almak sonrasında karşılaşabilirsiniz.
Cihazınız için mutlaka bir performans testi uygulamalı, sonrasında cihazı alıp almayacağınıza karar vermelisiniz. Bunun için Google Play Store; ya da iTunes’ten yararlanarak program edinebilirsiniz. İnternet üzerinden, almak istediğiniz cihaza ait klasik sorunları, ve çözümlerini de araştırmalı, cihazı almadan önce bu sorunların olup olmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz.
Cihazın kutusu, ve kutu içerisinden çıkan aksesuarları, şarj aleti, ve kulaklıkları da istemeyi unutmamalısınız.

Bir önceki yazımız olan Samsung Galaxy S3 Android 4.4 Güncellemesi Hakkında Özel Araştırmamız başlıklı makalemizde Samsung Galaxy S3, Samsung Galaxy S3 Android 4.4 güncellemesi ve Samsung Galaxy S3 Android 4.4 güncellemesi gelecek mi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.