Jailbreak Zararlı Mıdır?

Jailbreak nedirBu yazımızda jailbreak nedir, ne işe yarar ve nasıl yapılır sorularına cevap vereceğiz. Böylelikle jailbreak ile ilgili daha net ve doğru bilgilere sahip olacaksınız.

Bilindiği üzere IOS kullanıcıları App Store üzerinde yer alan uygulamaları güvenli bir şekilde yükleyebiliyor. Burada yer alan uygulamaların dışındaki uygulamalar ise telefona yüklenememektedir. Çünkü Apple, güvenmediği uygulamaların telefonlarına yüklenmesini istemez. Yani mümkün olduğunca dışa kapalı bir sistem içerisinde olmayı tercih eder. Güvenlik açısından bakıldığında haklı bir gerekçe olmaktadır. Fakat birçok kullanıcı bu durumdan rahatsız olarak telefonlarını daha özgür bir şekilde kullanmayı istiyor. Bunu da yapmak için Jailbreak yapılması gerekmektedir.

Jailbreak ne işe yarar sorusunun temelinde de cihaza root erişimi sağlamak yatmaktadır zaten. Apple tarafından onaylanmamış ya da henüz onayına sunulmamış pek çok uygulamalar, temalar, eklentiler ve diğer içerikler Jailbreak sayesinde yapılabilmektedir. Bu nedenle Jailbreak işlemi yapılan cihazlarda bedavacılık için zemin hazırlanmış olur diyebiliriz. Fakat içeriğinde birçok ücretli uygulamanın da bulunması, jailbreak için tamamen bedavacılık denilebileceğini göstermez.

Jailbreak yapmadan evvel çok iyi düşünmek ve doğabilecek sorunları önceden kabul etmek gerekir. Jailbreak zararlı mıdır diye merak edenlere kesin bir cevap verememekle birlikte zararlı olabilir diyebiliriz. Sonuçta telefonun orijinal sistemine müdahale etmiş olunuyor. Üstelik zamanla batarya ömrünü ve cihazın kullanım süresini azaltmaktadır. Ayrıca cihazın garantisini de devre dışı bırakmaktadır. Fakat tüm bunlara rağmen birçok IOS kullanıcısı telefonuna Jailbreak yaparak kullanmayı tercih etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.