Lityum İyon Pil Ömrünün Kısalmasının Nedenleri Lityum İyon Pil Ömrü Nasıl Uzatılır?

Akıllı cep telefonlarında kullanılan; laptopların vazgeçilmezi olan Lityum İyon pilleri öyle bir yanlış kullanıyoruz ki, lityum iyon pil ömrünün kısalmaması için hiç bir neden kalmıyor. Ancak şu da bir gerçek ki, lityum iyon pil ömrünü kısaltan nedenlerin bazıları, aslında bizlere, lityum iyon pil ömrü nasıl uzatılır sorusunun yanıtı olarak sunuluyor… Yani, yanlış bilgi; ve yanlış kullanım ile, kaş yapmaya çalışırken göz çıkartmamız olağan hale geliyor. Bu yazımızı okurken tüm bildiklerinizi çöpe atın. Lityum iyon pil ömrü nasıl uzatılır sorusu için vereceğimiz yanıtlardan farklı yollara sapmayın. Ve görün bakalım, lityum iyon pil ömrünün kısalmasının nedenleri arasında sizin yaptığınız bir takım yanlışlar da yer alıyor mu?

Lityum iyon pil ömrü nasıl uzatılır sorusunun ilk yanıtı: lityum iyon pillerinizi şarj etmenizin en doğru zamanı, lityum iyon pilin yarısının boşaldığı andır. Yani, lityum iyon pil ne zaman şarj edilmeli sorusunun net yanıtı şudur: lityum iyon piller, tamamen boşaldıklarında değil, yarı yarıya boşaldıklarında şarj edilmelidirler. Lityum iyon piller, dolu ilen şarj edilmemelidirler. Lityum iyon pillerin zaten tamamen dolu iken şarj edilmeleri, lityum iyon pil ömrünün kısalma nedenleri arasında yer almaktadır.
Lityum iyon pil ömrü nasıl uzatılır sorusunun bir diğer yanıtı da şudur: Akıllı cep telefonlarımızı; ya da laptoplarımızı şarja takar; ve genelde fişlerini hiç çekmeden sürekli şarjda bırakırız… Bu uygulama, lityum iyon pil ömrünün kısalmasının nedenleri arasında yer almaktadır. Lityum iyon pil ömrünün uzatılması için, gerek akıllı cep telefonunuz; gerekse de laptopunuzun şarjı tamamen dolu iken onu kesinlikle şarjda bırakmamanız gerektiğini unutmamalısınız.
Lityum iyon pillerin ömrü nasıl uzatılır sorusunun yanıtlarından bir diğeri de şudur: bildiğimiz gibi laptoplarımız, ve akıllı cep telefonlarımız, şarjımızın ne kadar süre daha bizi idare edebileceğini tahmin etmektedirler. Bu nedenle, ayda bir sefer, lityum iyon pilin, tamamen boşaltılması gerektiğini unutmamalısınız.
Lityum iyon pil çörünün kısalmasının nedenleri arasında yer alan bir diğer unsur da sıcaklık. Lityum iyon pil ömrünü uzatmak için, lityum iyon pilinizi mümkün olduğunca serin yerlerde tutmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Bir önceki yazımız olan HP Envy 14 Spectre Ultrabook Dizüstü Bilgisayar başlıklı makalemizde cam kasa, HP Envy 14 Spectre ve HP Envy 14 Spectre fiyatı hakkında bilgiler verilmektedir.

“Lityum İyon Pil Ömrünün Kısalmasının Nedenleri Lityum İyon Pil Ömrü Nasıl Uzatılır?” için 2 yorum

  1. Bilgisayarınızı, cep telefonunuzu, tablet pcnizi v.s. cihazlarınızı mümkünse bu cihazlar kapalıyken şarj edin. Eğer gerilimi düşürme imkanınız varsa gerilimi düşürebildiğiniz kadar düşürün. Bu yöntemlerle ölmüş pillerinizi bile bir haftada diriltebilirsiniz. Bu yöntemler yalnızca lityum-iyon piileri için değil; çinko-karbon ve farklı türde tasarlanmış bütün piller için geçerlidir.
    Bir örnek: PC pilinizin ortalama gerilimi 19 volt şarj aletniz de 20 volt ve üzeri olsun, böyle bir şarj aletiyle pili öldürürsünüz. Eğer şarj aletiniz 19 volt ise pilinizin ömrü ne uzar ne de kısalır ama şarj aletiniz 18 volt ve altında ise piliniz adeta hastanede serum alan hastanın dinlendiği gibi dinlenecek ve iyileşecektir. Şarj aletinin geriliminin düşük olması bu durum için yetmiyor; Şarj aleti doygun, parazitsiz, sürekli ve kararlı bir ideal DC gerilim çıkışı vermelidir. Aksi halde uzun vadede cılız bir sonuç alınır.

  2. Merhaba benim lenovo g580 leptabım var. Aldıgım ilk zamanlar sarj %100 doluyordu. Alalı 1 yıl civarı süre oldu fakat simdi %55 den fazla dolmuyor. Benim leptap sürekli sarj da kalırdı ve günde 5-7 saat ortalama acık kalır. Bunu nasıl düzeltebilirim ? yardımcı olursanız cok sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.