Powerbank Nedir?

powerbank-nedirYedek batarya, hepimiz için can kurtaran gibi, çünkü bataryası en büyük akıllı telefonlar bile, internet kullanımı gerçekleştirildiğinde, şarjlarını bir gün idare ettirmekte zorlanabiliyor. Ama şöyle de bir durum var ki, günümüzün bazı akıllı telefonlarında yedek batarya kullanımı gerçekleştirilemiyor, yani, telefonun pili çıkartılamıyor ki yedek batarya kullanılabilsin… Örneğin Samsung Galaxy Note 5… Peki ya aldığınız akıllı telefonun pili değiştirilemiyorsa; ama siz önceki cihazınızda yedek batarya kullanmaya alıştıysanız ne yapabilirsiniz? İşte burada devreye Powerbank giriyor… Yazımız içerisinde sizlere, Powerbank nedir; ve Powerbank alırken nelere dikkat etmeliyiz sorularının yanıtlarından söz edeceğiz…

Powerbank Nedir?

Powerbank, tabletiniz; ya da telefonunuzun içerisinde bulunan bataryadan farksızdır. Ancak, yine de bir takım ayrıcalıkların olduğunu belirtmek gerekir. Powerbank üzerinde bir; ya da iki USB çıkışı vardır, ve bu USB çıkışları sayesinde, içerisinde bulunan enerjiyi akıllı telefon; ya da tabletinizin bataryasına aktarır. Siz de bu sayede, cihazınızı dışarda da şarj edebilir, elektrik olmadığında da şarj etmenin ayrıcalığını yaşayabilirsiniz.

Telefonun Şarjının Uzun Gitmesi İçin Yapılması Gerekenler

Ama günümüzde çok çeşitli özelliklerde Powerbanklar bulunmaktadır. Özellik bakımından da farklı olan Powerbanklar, renk; ve fiyat bakımından da birbirlerinden çok büyük farklılıklar gösterebilirler… Peki siz hangi Powerbankı almalısınız? Gelin şimdi bu sorunun yanıtını gözden geçirelim…

Powerbank Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

• İlk olarak şunu belirtelim: Powerbank’ın gücü ne kadar büyükse, kapladığı alan; ve ağırlık da o kadar fazla olacaktır… Ancak siz Powerbankı yanınızda taşıyacaksınız; çünkü o bir taşınabilir bataryadır. Bu nedenle, taşıyabileceğiniz ürünü almalısınız. Ama bu demek değil ki en küçük Powerbank size uygundur… Hayır… Alacağınız Powerbank, sizin akıllı telefon, ya da tabletinizin pil kapasitesinin en az iki katı olmalıdır. Ama eğer çok sık şarja gerek duyuyorsanız üç kat olmasını da tercih edebilirsiniz… Diyelim ki 3.000 mAh gücünde bir pili bulunan telefonunuz var… 6.000 – 9.000 mAh büyüklüğünde bir Powerbank, sizin cihazınızı 2 – 3 kez şarj edebilecek nitelikte olacaktır.

Android Şarj Süresi Nasıl Arttırılır?

• Dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da, alacağınız Powerbankın, USB çıkışlarındaki amper gücü… Eğer ürünün kapasitesi ortalama 6.000 mAh ise, USB çıkışının amper gücü 1.5 civarında olmalı, ama daha büyük bir Powerbank için, çıkış gücünün 2 amper; ya da daha fazla olması önemli… Peki bu ne için gerekli? Cihazınızın daha hızlı şarj edilebilmesi için… Diyelim ki 3.000 mAh gücünde pili bulunan bir akıllı telefonunuz var, ve aldığınız Powerbankın USB çıkış gücü 1.5 amper… Bu durumda Powerbank ile cihazınız iki saatte şarj olacaktır. 2 amper ile bu süre 1.5 saate düşer… İşte bu nedenle, dışarda elinizde hem Powerbank, hem de akıllı cihazınızı çok uzun süre tutmak istemiyorsanız, USB çıkış gücüne mutlaka bakmalısınız.

• Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da, Powerbank üzerinde kaç çıkışın bulunduğunu gözden geçirmek… Eğer yanınızda iki tane akıllı cihaz taşıyorsanız, iki USB çıkışı bulunan bir ürün almalısınız. Ama yok, sadece bir tane telefonunuz varsa, şık olması adına tek çıkışlı, ince bir Powerbank sizin için yeterli olacaktır.

Şarjın Çabuk Bitmemesi İçin Öneriler

• Powerbank alırken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri ise, söz konusu ürünün hem şarj olması, hem de aynı anda şarj edebilmesinin gerekliliğidir. Yani, hem Powerbankı şarj edebilir; hem de bu sırada akıllı telefonunuzun şarj olmasını sağlayabilirsiniz… Ve elbette, bunu yapabilen ürünün üzerinde bir LED göstergesinin bulunması da önemlidir. Powerbankın ne kadarı şarj olmuş, kaç cihazı şarj ediyor… gibi bilgileri, akıllı cihazınızda gördüğünüz gibi görebilmek istersiniz, öyle değil mi?

• Güvenilir bir markaya ait Powerbank almayı da unutmayın. Üzerinde yazılı olan bilgilerden çok daha düşük bilgilere sahip ürünleri tüketiciye ulaştıran marka sayısı oldukça fazladır. Bu detaya çok dikkat etmeli, verdiğiniz paranın karşılığını almaya bakmalısınız…

Bir önceki yazımız olan ASUS Zenfone 3 Türkiye'ye Ne Zaman Gelecek? başlıklı makalemizde Asus Zenfone 3, ASUS Zenfone 3 çıkış tarihi ve ASUS Zenfone 3 Deluxe hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.