Quick Charge Nedir?

hizli sarj nedirSon günlerde bir akıllı telefon aldıysanız; ya da akıllı telefon almak için araştırmalarda bulunup, telefonların özelliklerini gözden geçirdiyseniz, Quick Charge; yani hızlı şarj hakkında az da olsa bilginiz var demektir. Akıllı telefonların pil ömrü uzadıkça, cihazların ağırlıkları da kalınlıkları da artabiliyor. Ayrıca, pil gücü her ne kadar büyük olsa da, işlemciler, grafik işlemciler de güçlendiği; ve akıllı telefonlarla çok fazla iş yapılıp oyun oynandığı için pil ömrünün uzaması yine de çok mümkün olmuyor. Ancak, çabuk da bitse, pilinizi hızlı şarj ile, kısa zamanda şarj edebiliyor, ve kullanmaya kaldığınız yerden devam ediyorsunuz. Peki Quick Charge nedir, hızlı şarj nedir? Gelin bu sorunun yanıtlarını gözden geçirelim…

Quick Charge Nedir?
Hızlı Şarj Nedir?

2015 yılı öncesinde almış olduğunuz akıllı telefonlar, hızlı şarj özelliğini desteklememekle birlikte, bu cihazların şarj adaptörleri de genellikle 5 volt 1 amper gücünde enerjiyi telefonlarınıza göndererek, pillerin şarj olmasını sağlamakta idiler. 2015 yılı sonrasında yeni çıkan özellikle üst seviye akıllı telefonların ise çoğu hızlı şarj özelliğini destekliyor, ve bu telefonlar için verilen şarj adaptörleri 9 volt 2 amper civarında güç sunuyor… Bu, cihazınızın pilinin daha hızlı dolması anlamına geliyor; ve Quick Charge; yani hızlı şarj olarak isimlendiriliyor.

Telefonu Hızlı Şarj Etme Yöntemleri

Bir hızlı şarj adaptörünüz olsa dahi, cihazınızın pilinin daha çabuk dolması için Quick Charge özelliğini desteklemesi gerektiğini de unutmamalısınız. Peki durumu size, rakamlarla nasıl ifade ederiz? Bundan söz edeceğiz; ancak QualComm tarafından geliştirilen Quick Charge özelliğinin, günümüzde 3.0 sürümünün kullanıldığını da belirtelim. Yani, hızlı şarj adaptörünüze, 20 volta kadar güç gidebilmesi mümkün. Bu şu anlama geliyor: QualComm, Quick Charge 3.0’ın, Quick Charge2.0’dan %40 daha hızlı olduğunu ileri sürüyor…

Diyelim ki, yoğun bir iş gününü bitirip eve geldiniz, hemen yemek yiyip çıkmanız gerekiyor; ama şarjınız yok… Zamanınız ise sadece yarım saat… Eğer hızlı şarj özelliği bulunan bir akıllı telefon; ve adaptörünüz varsa, eve hemen geldiğinizde telefonunuzu şarja takıyorsunuz, siz çıkana kadar cihazınız en az %50 oranında şarj olmuş oluyor… Hatırı sayılır bir oran öyle değil mi?

Bir önceki yazımız olan En İyi Akıllı Telefonlar Hangileri? başlıklı makalemizde en iyi akıllı telefonlar, en iyi akıllı telefonlar 2016 ve en iyi akıllı telefonlar hangileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.