Telefon Isınmasının Nedenleri

Gigaset ME Pure özellikleriTeknolojinin büyük bir hızla geliştiği mobil iletişim dünyasında, yüksek teknoloji ile donatılmış cihazlar görmekteyiz. Büyük ve oldukça kaliteli ekranlar, yüksek çözünürlükte kameralar ve dev boyutlarda hafıza kartları derken sayısız özellikler sıralayabilmekteyiz. Piyasaya bir sürüm sürülürken bir sonrakinin de yakında geleceğine dair haberler çıkıyor. Fakat bu güzelliklerin yanı sıra telefonların temel sorunlarından birisi olan ısınma ile nasıl baş edebiliriz? Bu yazımızda telefon neden ısınır ve telefonun ısınmasına neden olabilecek şeylerden bahsedeceğiz.

Öncelikle telefonun ısınması telefona zarar verir mi sorusuna cevap verelim. Telefonun ısınması bir yere kadar telefona zarar vermezken aşırı ısındığında her an kalıcı bir zarar verebilir. Bu nedenle telefon ısındıktan bir süre sonra soğumayıp iyice ısınmaya devam ediyorsa tehlike çanları çalıyor demektir. Genel olarak telefonlar şarjda, mobil veri kullanımında ve oyun oynarken ısınır. Telefonun şarjda iken ısınmasının temel sebebi elektrik gerilimidir. Batarya dolarken aynı zamanda cihazı kullanmak ve hatta yorucu işlemler yapmak bataryanızı bir yandan dolarken diğer yandan da boşaltmaya çalışacağı için hızlı bir şekilde telefonun ısınmasına neden olacaktır. Oyun oynarken ısınmasının temel sebebi ise aynı zamanda RAM, ekran kartı ve işlemcinin yüksek performansla çalışmaya başlamasıdır. Grafiklerin gerçeğe yakınlığı ve oyunun büyük grafik özellikleri gerektirmesi sanıldığından çok daha hızlı bir şekilde telefonunuzun ısınmasına yol açacaktır. Mobil veri kullanımında ise veri transferinin fazla olması ve bataryanın hızla tükenmesi cihazınızın ısınmasına sebep olacaktır.

Eğer telefonun ısınması nasıl engellenir diye merak ediyorsanız yukarıda bahsedilen hususlara dikkat etmeniz yeterli olacaktır.

Bir önceki yazımız olan 2015 Yılında En Kullanışlı Cep Telefonu Hangisi? başlıklı makalemizde en kullanışlı cep telefonları, en kullanışlı cep telefonu ve en kullanışlı cep telefonu 2015 hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.