Telefonda Ekran Çözünürlüğü İle İlgili Bilmeniz Gerekenler Ve Full HD Telefonların Dezavantajları

Full HD telefonlarHer geçen gün teknoloji gelişiyor; ve gelişen teknoloji, telefonda ekran çözünürlüğünün artmasına neden oluyor. Full HD telefonlar her geçen gün aralarına eklenen bir yeni telefon ile çoğalmaya devam ediyorlar. Ancak telefonda ekran çözünürlüğü ile ilgili bilmemiz gereken bazı detayların bulunduğunu da unutmamalıyız. Bu yazımızda sizlere, Full HD telefonlardan, ve telefonda ekran çözünürlüğü ile ilgili bilgilerden söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir.

Full HD telefonların her geçen gün biraz daha fazlalaştığını az önce belirttik, ve bu telefonları kullanan kişiler, Full HD telefon kullanmaları ile övünüyorlar. Peki Full HD telefon ile diğer telefonlar arasındaki farkı hiç merak ettiniz mi? Full HD telefonlarda ppi sayısı 450’nin üzerinde. Ancak, insan gözü, telefonuna gerekli mesafeyi koruyarak baktığında, 300 ppi’nin üzerindeki çözünürlüğü algılayamıyor. Yani şu şekilde açıklayalım: eğer telefonunuza 10 santim, ya da daha yakın mesafeden bakabiliyorsanız, yüksek çözünürlük sizin için iyi, ama daha uzaktan bakıyorsanız, malesef gözünüz yüksek çözünürlük algılamasını 300 ppi, ve üzerinde yapamıyor. Bu noktada, yüksek çözünürlüklü bir telefon kullanmanıza gerek kalmıyor.
Ancak siz yine de yüksek çözünürlüklü bir telefon almayı düşünüyor; ve telefonda ekran çözünürlüğünün, siz algılayamasanız dahi size ne gibi zararları olabileceğini merak ediyorsanız hemen aktaralım:
Günümüz telefonları bizlere, mobil dahi olsak sosyal medyada her an online olabilme olanağını sunuyor. Peki bunun bize getirdiği dezavantaj ne? Pil tüketimi elbette. Hatta pil tasarrufu yapmak için genellikle telefonumuzun 3G’sini kapatmak durumunda kalıyoruz. Ne kadar yüksek güçlü pil sahibi telefon almak istesek de, 3G bizim telefonumuzun pilini çok tüketiyor. Aynı durum yüksek çözünürlük için de geçerli. Telefonda ekran çözünürlüğü arttıkça, pil tüketimi de artıyor, ve 3G’de olduğu gibi yüksek çözünürlük düşmüyor da… Yani Full HD telefonlar her şeyin öncesinde pil düşmanı…
Yeni bir telefon alırken dikkat ettiğimiz bir diğer nokta da, özellikle oyun oynamayı seviyorsak, telefonun grafik işlemcisi. Grafik işlemci ne kadar iyi olursa telefonun o kadar az kastığını düşünüyoruz. Ancak Full HD telefonlar da telefonun grafik işlemcisini yoruyor, ve bizim deyimimizle telefon yine kasıyor… Bu nedenle de telefonda ekran çözünürlüğünün düşük olmasını tercih ediyoruz. Ve 300 ppi civarında bir telefonun bizlere yeterli olduğunu bir kere daha belirtiyoruz. Elbette telefonun ekran boyutunun da önemli olduğunu; ve ppi belirlenmesinde büyük bir role sahip olduğunu belirtmeyi unutmayalım…

Bir önceki yazımız olan Telefonum Suya Düştü Ne Yapmam Lazım Diyenlere Öneriler başlıklı makalemizde telefon suya düştü ne yapmalı, telefonum suya düştü ne yapabilirim ve telefonum suya düştü ne yapmam lazım hakkında bilgiler verilmektedir.

“Telefonda Ekran Çözünürlüğü İle İlgili Bilmeniz Gerekenler Ve Full HD Telefonların Dezavantajları” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.