Telefonum Evdeki WiFiyi Görmüyor Neler Yapabilirim?

telefonum evdeki kablosuz ağı görmüyorOkuyucularımızdan, şu anlamda çok fazla soru; ve serzeniş almaktayız:
“Telefonum evdeki WiFiyi görmüyor”
“Telefonum evdeki kablosuz ağı görmüyor”
“Telefonum evdeki WiFiye bağlanmıyor”
“Telefonum evdeki modeme bağlanmıyor”

Sitemiz ebidunya.com üzerinde bu anlamda çok sayıda konu paylaşımında bulunduk. Bu konumuzun altında yer alan önerileri gözden geçirerek, daha önce bu anlamda yazılmış olan konularımıza ulaşabilirsiniz. Ama bu yazımızda yine de, telefonum evdeki WiFiyi görmüyor, telefonum evdeki kablosuz ağı görmüyor… şeklinde yakınmaları bulunan arkadaşlarımız için, neler yapılabileceğini anlatmaya çalışacağız…

Telefonum Evdeki WiFiye Bağlanmıyor, Telefonum Evdeki Modeme Bağlanmıyor Diyenler Neler Yapmalı?

Her şeyin öncesinde, kablosuz bağlantı kuracağınız modeme, olabildiğince yakın olmayı deneyin. Daha sonra ise, WiFi kullanımı gerçekleştirebilen başka bir telefon, ya da tablet ile; veya laptopunuz ile, telefonunuzdan bağlanamadığınız modeme bağlanmaya çalışın. Eğer diğer cihaz ile de bağlantı kuramıyorsanız modemin çalışmıyor olabilme olasılığı yüksektir. Ama, eğer diğer cihaz ile bağlantı kurabiliyorsanız, modem çalışıyor, ve problem sizin telefonunuzda demektir.

Modeminizi yeniden başlatmayı deneyin. Bunu, reset işlemi ile deneyebileceğiniz gibi, modeminizi sıfırlayarak da deneyebilirsiniz; ve daha çok işe yarayacaktır. Eğer cihazınızda bir üretici ağ modu kayıtlı ise bunu devre dışı bırakın. Ve, 802.11b/g/n WiFi modu ile internete bağlanmayı deneyin. Modemde, yani WiFi erişim noktasında denemeniz gereken bir diğer şey de DHCP’nin etkinleştirilmiş olup olmadığıdır. Eğer etkin değil ise etkinleştirin.

Telefonunuzun modemi görebilmesi için yapabileceğiniz bir diğer şey, belki de güvenliğiniz için modemde kapatmış olduğunuz SSID görünürlüğünü açmaktır. Bunu en azından geçici olarak yapmalı, ve telefonunuzun modeminize daha sağlıklı şekilde ulaşıp ulaşmadığından emin olmalısınız. Bunun dışında, modemin, açık olan tüm güvenlik ayarlarını geçici olarak kapatın. Telefonunuzda da herhangi bir güvenlik ayarının aktif olmadığından emin olarak modeme bir kere daha bağlanmayı deneyin.

Bazen, modemler, kendi güvenliklerini sağlamak adına, bazı MAC adreslerini engelleyebilirler. Ya da, bunu kişiler de gerçekleştirebilir. Eğer böyle bir durum söz konusu ise, telefonunuzun modeme bağlanması engellenmiş olabilir. Bu anlamda yapmanız gereken şey, ilk olarak telefonunuzun MAC adresini öğrenmek, sonrasında da modemde bu adresin filtrelenmiş olup olmadığını kontrol etmektir. Eğer böyle bir filtre durumu söz konusu ise, telefonunuzun MAC adresini, modemin erişebileceği MAC adresleri arasına eklemeniz gerekecektir.

Yakınınızda bulunan başka WiFi erişim noktaları varsa, telefonunuzdan bir kere de onlara bağlanmayı deneyin. Telefonunuzda herhangi bir yazılım güncellemesinin olup olmadığına bakın. Bazen bu güncellemeler içerisinde WiFi erişimi ile ilgili güncellemeler de yer alabilmektedir. Eğer böyle bir güncelleme varsa mutlaka cihazınıza yükleyin. Eğer ki, kablosuz ağa bağlanmak istediğiniz yerde, birden çok kullanıcı sizin gibi kablosuz ağa, aynı erişim noktasından bağlanıyorsa, erişim noktasının sahip olduğu IP adreslerinin dolu olabileceği ihtimalini gözden kaçırmayın; daha sonra bir kere daha deneyin…

Bir önceki yazımız olan Kapasitif Dokunmatik Ekran Nedir Çalışma Prensibi Nasıldır? başlıklı makalemizde dokunmatik ekran, dokunmatik ekran çeşitleri ve Kapasitif Dokunmatik Ekran hakkında bilgiler verilmektedir.

“Telefonum Evdeki WiFiyi Görmüyor Neler Yapabilirim?” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.