Telefonumu Kaybettim Ne Yapmalıyım?

telefonumu kaybettim nasıl bulurumTelefonumuz bizim bir parçamız gibi… Ve günümüzde artık, akıllı telefonlar sayesinde, telefonu sadece konuşmak, ya da mesajlaşmak için değil, ayrıca internet için de kullanıyor, iş ile ilgili tüm bağlantılarımızı bu şekilde takio edebiliyoruz… Şimdi kısa bir an düşünün… “Telefonumu kaybettim…” demek nasıl bir kabus olurdu? Belki sosyal medya hesabınıza bir zarar gelecek, belki SIM kartınızda olan ortalama 1000 kişinin numarasını kaybedeceksiniz… Belki de o telefonun içinde sizin için çok önemli mesajlar, notlar; hatta günlükler… var… Peki telefonumu kaybettim ne yapmalıyım, telefonumu kaybettim nasıl bulurum… gibi soruların yanıtları neler? İşte bu yazımızda sizlere, kaybettiğiniz telefonunuzu bulmanıza yardımcı olacak yanıtlardan söz etmek istedik…


Telefonumu Kaybettim Ne Yapmalıyım?
Telefonumu Kaybettim Nasıl Bulurum?

• Apple marka bir telefonunuz; yani iPhone’unuz varsa, iPhone’umu Bul uygulamasını kullanarak, telefonunuzun içerisinde yer alan tüm bilgileri silebilirsiniz. Bununla birlikte, telefonunuzun yerini de tespit edebilirsiniz. Kilitleyebileceğiniz iPhone’unuzu, gidip almak, bulamasanız bile, telefonunuzu alana da yar etmemek mümkün, ve sizin bilgileriniz kimsenin eline ulaşmayacaktır da… Ama tüm bunlara rağmen, özelliği az, fiyatı yüksek olan iPhone’unuzu kaybetmek, size acı verecektir yine de…

• Telefonumu kaybettim şeklindeki şikayetinizi, 0312 294 94 94 numaralı telefon hattını arayarak, Bilgi Ve İhbar Merkezi’ne belirtmeniz gerekiyor. Telefonunuzu en son ne zaman kullandığınızı, ve 15 haneli İMEİ numaranızı, Bilgi Teknolojileri Ve İletişim Kurumu tarafından kurulan bu merkeze bildirmeniz halinde, telefonunuzu bulmak konusunda size yardımcı olunabiliyor. Ancak bu numarayı arayıp, telefonunuzun kaybolduğunu belirtebilmek adına, telefonunuzu kaybetmeden önce İMEİ nuamrasını almış olmanız gerekiyor. *#06#’yi telefonunuzdan aradığınızda, size İMEİ numarası verilecektir. Bu numarayı, bulabileceğiniz bir yere kaydedin. Bu şekilde, Bilgi İhbar Merkezi, telefonunuzu kilitleyebilir; ve kullanımı olanaksız olacağından, bilgilerinizi de korumuş olursunuz. Emniyet Müdürlüğü ise, telefona bir mesaj göndererek, bulunulan en yakın kolluk kuvvetlerine bırakılması gerektiğini bildirir.

• Telefonunuzun içerisinde hangi operatöre ait SIM kart varsa, o operatörün Müşteri Hizmetleri’ni aramalı, ve hattınızın kullanıma kapatılmasını talep etmelisiniz. Bu sayede, kabarık fatura gibi bir korkunuz olmayacaktır.

• Eğer, telefonumu kaybettim, çaldırdım diyorsanız, size en yakın Emniyet Müdürlüğü’ne başvurarak da konu hakkında bilgi vermeniz gerektiğini belirtmeden geçmeyelim.

Telefonunuzu bulduğunuzda, tüm işlemleri baştan gerçekleştirerek, kilitlenmiş olan telefonunuzu açtırmanız gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Hangi Telefonu Almalıyım 2016? başlıklı makalemizde akıllı telefon alacağım ne önerirsiniz, hangi telefonu almalıyım 2016 ve hangi telefonu önerirsiniz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.