Telefonun Şarjının Uzun Gitmesi İçin Yapılması Gerekenler

Teknosa Preo P2Günlük hayatında telefonsuz duramayan bizler, gelişen teknolojinin nimetlerinden yararlanarak, akıllı telefonlarımızı bilgisayar şeklinde de kullanmaktayız. Bu nedenle elimizden düşürmediğimiz, ama en lazım olacağı anda da çok kullanmamız dolayısı ile, telefonun şarjının olmaması gibi durumlarla karşılaşabiliyoruz. Ama aslında bilmiyoruz ki telefonun şarjının uzun gitmesi bizim elimizde… Örneğin, telefonun şarjının uzun gitmesi için, gün içerisinde istediğimiz zaman şarja takabiliriz. Bunu Lityum – İon piller için yapabiliriz, çünkü hafızaları yoktur, ve telefonu şarja takıp çıkartmak pile zarar vermez… Peki telefonun şarjının uzun gitmesi için başka neler yapabiliriz?

Telefonun Şarjının Uzun Gitmesi İçin Yapılması Gerekenler

• Amoled ekranlı bir akıllı telefonunuz varsa, telefon ekranının arka planını olabildiğince koyu, hatta siyah olarak ayarlayın. Bu şekilde daha az şarj tüketecek olan telefonunuz, renkli arka planların piksellerini görüntüleyebilmek adına daha fazla güç harcar.

• Telefonun şarjının uzun gitmesini istiyorsanız, parlaklık ayarını kendiniz, manuel olarak gerçekleştirmelisiniz. Aksi halde, otomatik olarak ayarlanacak olan parlaklık gereğinden fazla ışık kullanır, ve dolayısı ile şarj tüketimi fazla olur.

• Telefonun titreşim özelliğini kullanırsanız, şarjın kısa süreli olacağını unutmamalısınız. Çünkü telefonun şarjı, titreşim dolayısı ile hızlı tükenir. Bu nedenle, gerekmedikçe titreşim ayarını kullanmayın; ve uygulamaların içerisinde yer alan titreşim özelliklerini de kapatın.

• Telefonunuzda mutlaka orjinal pil kullanımı gerçekleştirin. Bu sayede hem şarjın uzun gitmesini sağlar, hem de telefonun performansını arttırırsınız.

• Ekranın otomatik kapanma süresini olabildiğince kısa şekilde ayarlamalısınız. Bununla birlikte, ekranı kullanmadığınızda elinizle de tuş kilidine alabilir, ve yine şarjdan tasarruf sağlamış olursunuz.

• Gerekmedikçe telefonunuzda, Wi-Fi, mobil veri, 3G; ve bluetooth özelliklerini açık bırakmamaya özen gösterin. Telefonunuzu kullanmayacağınız zamanlarda uçuş moduna alarak da oldukça fazla tasarruf sağlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Jailbreak Zararlı Mıdır? başlıklı makalemizde Jailbreak, Jailbreak ne işe yarar ve Jailbreak nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.