Uçak Modu Ne İşe Yarar?

uçak modu ne işe yararHepimizin telefonunda, Ayarlar kısmında bir uçak modu var; ama bizler, Uçak modu ne işe yarar, onu tam olarak bilmiyoruz. Peki uçak modu nedir, uçak modunu neden kullanmalıyız, ve eğer kullanırsak bu bize ne gibi avantajlar sağlar? Yazımız içerisinde bu soruların yanıtlarını bulabileceksiniz.

Uçak Modu Nedir?

Telefonunuzun menüsünden Ayarlar’a gidip, buradan Diğer Ağlar’ı seçtiğinizde muhtemelen Uçuş Modu ile karşılaşmışsınızdır. Uçuş modu, telefonunuz açık iken, bağlantı nedeni ile çevresine yaymış olduğu sinyallerin, uçağın kafasını karıştırmaması için, telefonun tüm bağlantısını kesmesi amacı ile kullanılmaktadır. Ancak, günümüzde farklı amaçlarla da pek çoğumuz uçak modunu kullanmaktayız. İşte bu nedenler:

Uçak Modu Ne İşe Yarar?

Telefondan giden bağlantı sinyallerinin, uçağın kafasını karıştırmaması adına kullanılan uçak modunun, uçağa hiç binmemiş kişiler tarafından sıklıkla kullanıldığını biliyor muydunuz? Bunun ilk nedeni, okuduğunuz mesajların, okundu bilgisinin, karşı tarafa ulaştırılmaması… Peki bunu nasıl yapabilirsiniz; ve ne kadar süre geçerli?

Diyelim ki WhatsApp, Facebook Messenger; ya da SnapChat’iniz açık. Tam o anda, birinden bir mesaj aldınız. Açıp okursanız, hemen cevap vermeniz gerekecek; ama nasıl bir mesaj geldiğinden emin değilsiniz, ve ne yazıp yazmamanız gerektiği konusunda da bir fikriniz yok. İşte tam bu esnada, mesajı açmadan önce uçak moduna geçin. Mesajı açıp okuduğunuzda, siz uçak modundan çıkana kadar, okundu bilgisi karşı tarafa ulaştırılmayacak. Ne yazacağınızı düşünün. Bulduğunuz anda uçak modundan çıkabilirsiniz. Bu yöntem tüm uygulamalar için geçerli olmayabilir; ama genellikle kullanılabilir olduğunu belirtmemiz gerekiyor.

Uçuş modu bazen de, telefonu yeniden başlatmak gibi, yani kapatıp açmak gibidir. Ve bu nedenle, ağ sorunlarınızı ortadan kaldırmanıza yardımcı olabilir. Evet, belki tüm sorunları tam olarak çözdüğünü söyleyemeyiz. Ancak mobil veri; ya da Wi-Fi ile ilgili bir probleminiz olduğunda, ilk olarak uçuş modunu devreye sokmayı deneyebilirsiniz. Eğer sorununuz çözülmezse farklı yöntemler denersiniz.

Telefonunuzu bir çocuğun eline vereceğinizde, virüslü siteler, uygunsuz siteler; ya da alışveriş yapmaya olanak tanıyan sitelere girmesini istemiyorsanız, yine uçak modu size göredir. Bunu aşabilecek bir çocuğunuz varsa farklı yöntemler deneyebilirsiniz; ama o daha küçük ise, hiç bir şeyle uğraşmadan bu yöntemi deneyebilirsiniz.

Uçak modu aynı zamanda, telefonunuzun daha hızlı şarj olmasını sağlar. Birilerinin sizi rahatsız etmesini istemediğiniz zamanlarda da kullanabileceğiniz bir yöntemdir.

Bir önceki yazımız olan İnternete Girince Telefon Isınıyor başlıklı makalemizde 3G açıkken telefon ısınıyor, internete girince telefon ısınıyor ve telefon neden ısınır hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.