Buzdolabım İyi Soğutmuyor

 

Her teknolojik alet gibi buzdolaplarıda bozulmaktadır, bu sorunlardan en fazla görüleni ise buzdolabım iyi soğutmuyor şikayetidir.Hayatımız boyunca ihtiyaç duyacağımız bir ev aleti olan boz dolapları kullanımı boyunca irili ufaklı bazı sorunlar yaşayabilmektedir. Buzdolabı gibi elektronik aletler bazen elektrik akımının yoğunluğundan bile teknik arızalar verebilmektedir. Fakat teknolojinin gün geçtikçe ilerlemesi ile birlikte bu sorunlar minimize edilmektedir. Her geçen gün üzerine bir şeyler katılarak, yeni ürünler piyasaya sunulmakta ve bu yeni ürünler eski ürünlere nazaran daha az teknik arıza vermektedir. Eski sistemlerde dijital olmayan buzdolapları vardı. Bu dolaplar yapıları neticesinde daha az sorun yaşatıp uzun ömürlü oluyorlardı. Kullanılan rezistanslar ve elektrik sistemleri açısından daha az arıza vermekteydi. Fakat kısıtlı ayarları olan bu buzdolapları zamanla işlevsiz hale geldi ve ihtiyacı karşılamamaya başladı. Böylelikle yeni dijital buzdolapları ile kolay ayarlama ve ısı kontroller hayatımızda yer etti.

Günlük hayatta buzdolaplarında herkesin az da olsa yaşadığı bir sorun da, ‘buzdolabında yaşanan ısı sorunu’ dur. Yaşanan bu ısı sorunu bazen az soğutmadan kaynaklı bazen ise fazla soğutmadan kaynaklı yaşanan sorunlardır. Dijital sistemlerde de bazen ayarların dışında sorunlar yaşanabilmektedir. Bu sorunların birçok sebebi bulunmaktadır.

Buzdolabım Soğutmuyor

Günlük kullanımda çok az da olsa buzdolapları soğutma sorunu yaşamaktadır. Bu sorunlar bazen ciddi durumlara yol açabilmektedir. Soğutma sorunu yaşanan buzdolaplarında genellikle buzlanma yaşanabilir. Bu buzlanmalar da dondurucu kısmında bulunan ürünlerinize zarar verebilir. Yaşanacak olan buzlanma ile birlikte buzdolabınızın motoru dahi zarar görebilir. Bu nedenle buzdolabı gibi beyaz eşyaları kullanırken dikkatli olmalıyız.

Buzdolabınızda oluşan olan buzlanma sorunu yani fazla soğutmanın yanında bir de az soğutma sorunu yaşanabilmektedir. Az soğutan buzdolaplarında ise yine ısı kaybı nedeni ile gıdalarda bozulmalar olabilmektedir. Aynı zamanda buz tutmuş olan buzluk kısmını da erimesine ve bu eriyen suların da dışarıya kadar akmasına sebebiyet verebilir. Bu nedenle buzdolabımızı kullanırken özenli davranmamız gerekmektedir.

 Buzdolabının Soğutmamasının ve Buzlanmasının Nedenleri

Buzdolapları normal kullanımda birçok sebepten dolayı arızalanabilmektedir. Bu arızalar motoru durduracak kadar büyük arızalar da olabilmektedir. Buzdolabı neden buzlanır? sorusunun cevaplarını verelim;

  • Hava akımının durması: Buzdolaplarını kullanırken bazen dalgınlık yaşayabiliyoruz. Ve bu dalgınlıklarımız sonucunda buzdolabını kapağını açık bırakabiliyoruz. Buzdolaplarının kapaklarında sensörler vardır. Bu sansörler kapağı açtığımız anda devreye girerler. Kapağı açtığımızda buzdolabı normal çalışmasını durdurur ve kapağı kapatana kadar o şekilde kalır. Fakat kapağı kapatılmaz ise çok ciddi bir soğutmama sorunu ile karşı karşıya kalırız. Bloklama denilen arıza yaşanır. Bloklama ise, buzdolabında kapaklar açıldıktan sonra soğuk havanın buzdolabı içerisinde yayılmama sorunu ile oluşan buzlanma olarak nitelendirilir. Yani soğuk hava akımı olmadığı için buzlanma olur. Buzlanma ile birlikte alt bölmelere hava akımı iletilemez, böylelikle buzdolabınız soğutmama şikayetinizi açığa çıkarır.
  • Su kanallarının bozulma durumu: Buzdolapları yapısında rezistans bulunduran teknolojik aletlerdir. Rezistanslar sayesinde buzdolaplarında soğutma işlemi gerçekleşmektedir. Buzdolapları 8 saatte bir rezistanslar üzerindeki buzları eritir ve rezidansların rahatlamasını sağlar. Eriyen su, su kanalları vesilesi ile dışarı atılır. Fakat bazen bu su kanallarında bazı tıkanmalar yaşanmaktadır. Bu tıkanmalar sonucunda su dışarı atılamaz ve eriyen su buzdolabınız içerisinde donar ve hava kanallarının tıkanmasına sebebiyet verir.
  • Rezistansların bozulması: yaşanan bir diğer neden ise rezidanslarda yaşanabilecek olan arızalardır. Rezistanslar buzdolabımızın soğumasını sağlayan aparatlardır. Bu rezidansların bozulması halinde buzdolabımız soğutmamaya başlayacaktır. Bu da donmuş haldeki buzluk bölmesindeki buzların erimesine ve içerisindeki gıdaların bozulmasına sebebiyet verecektir.

Arızalanan Buzdolabına Ne Yapılır?

Buzdolapları çok sık olmasa da arıza veren bir beyaz eşyadır. Arızaları bazen çok ciddi olabilmektedir. Arızalanan buzdolaplarına yapılması gereken en net şey: buzdolabının fişinin çekilip içerisindeki buzların erimesini beklemektir. Teknik ekip çağrılır ve buzdolabınızın tamiri gerçekleştirilir. Buzdolabı içerisindeki buz çözünmeden tamiri gerçekleştirilmemektedir. Eğer su kanallarından kaynaklı bir tıkanıklık var ise teknik ekip gelip su kanallarında tıkanan suların boşaltımını da gerçekleştirmektedir. Buzdolabındaki buzların erime işlemi 48 saat sürmektedir. 48 saat içerisinde buzdolabı içerisindeki bütün buzlar erimiş olacaktır böylelikle teknik ekip rahatlıkla çalışabilecektir. Buzdolabınızı kendiniz tamir etmeyiniz. Aldığınız firmanın teknik ekiplerine başvurarak gereken işlemlerin yapılmasını talep ediniz. Buzdolabınızın uzun ömürlü olması için kendi servisini tamir etmesi daha uygundur.

 

Bir önceki yazımız olan Genel Olarak Yazılım başlıklı makalemizde işletim sistemi yazılımları, yazılım ve yazılım çeşitleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.