Çamaşır Makinesi Kireci Nasıl Önlenir?

camasir makinesi kireci nasil onlenirÇamaşır makinesi kireci hakkında reklamları son zamanlarda televizyon ekranlarında sıklıkla görmeye başladık. Bu durum bizlere, bu konu hakkında bilgi edinme zorunluluğunu doğurdu. Çamaşır makinesi kireci neden olur, çamaşır makinesi kireci nasıl temizlenir… Bu soruların yanıtlarını bilmek durumundayız, çünkü aksi halde, almak için bir dünya para harcadığımız bu cihazların ömrü kısalıyor, ve işlevlerini yerine getiremez hale geliyorlar.

Çamaşır Makinesi Kireci Neden Olur?

Saf suyun içerisinde herhangi bir mineral bulunmamakla birlikte, gerek içme suyu, gerekse de şebeke suyunun içerisinde, Kalsiyum, Magnezyum gibi çok sayıda mineral bulunmaktadır. Bu mineraller suyun içerisinde ne kadar çok ise, su o kadar serttir. Çamaşır makinesi, işlevini yerine getirebilmek adına, illa ki suyu ısıtmak; ya da içerisine sıcak su almak durumundadır. Ve bizler, eğer çamaşır makinesinin kullanacağı suyu güneş enerjisine bağlamamış isek, soğuk suyu alan makinemiz, bu suyu ısıtacaktır. Isıtma sırasında, içerisinde bulunan minerallerden ayrılabilen su, bu mineralleri, rezistans gibi, çamaşır makinesinin sıcak olan yerlerine bırakabilir. Söz konusu bölgelere yapışan mineraller, çamaşır makinesi kireçlenmesini beraberinde getirmektedir.

Çamaşır Makinesi Kirecinin Zararları Nelerdir?

• Her şeyin öncesinde, kireçlenen bölgede oluşan tahribat, çamaşır makinesinin bozulmasına neden olabilir.
• Çamaşır makinesi geç ısınma problemi ile karşılaşabilir; ve bunun sonucunda da fazla enerji harcamasına neden olur. Yani, çamaşır makinesinin kireçlenmesi, elektrik faturanızın yükselmesine sebebiyet verebilir.
• Çamaşır makinesi, her zamankinden daha sesli çalışabilir.
• Çamaşırlarınızın istediğiniz kadar temizlenmemesine sebep olabilir ki bunun nedenini siz, deterjanınıza da yorabilirsiniz. Ancak aslında kireçlenme ile alakalıdır.

Çamaşır Makinesi Kireci Nasıl Önlenir?

Çamaşır makinesi kireçlenmesinin önlenebilmesi adına piyasada, reklamlarda da görmüş olduğunuz gibi, çok sayıda, çamaşır makinesi kireci önleyici ürünler satılmaktadır. Bu ürünleri, bazen her yıkamada, bazense bir kaç yıkamada bir kullanmanız gerekebilir. Ancak, her ürünün etkisi hemen hemen birbiri ile aynıdır. Bu nedenle, reklamlarda en çok gösterilen, ya da fiyatı daha pahalı olanı almak durumunda değilsiniz. İçerik oplarak genellikle birbirleri ile aynıdırlar.

Peki ya doğal yöntemlerle çamaşır makinesi kireçlenmesini nasıl önlersiniz? 1 litre suyun içerisine 200 gram limon tuzu karıştırıp, bu karışımı çamaşır makinesine zaman zaman ekleyebilirsiniz. Bununla birlikte, çamaşır makinesinin tamburuna sirke, deterjan haznesine limon tuzu karıştırarak da kireçlenmeyi önleyebilmeniz mümkündür.

Belirtmiş olduğumuz yöntemlerden herhangi birini, çamaşır makinesi kireci nasıl temizlenir sorunuza yanıt bulmak için de uygulayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken, yöntemlerden birini seçip, ön yıkamalı, çok yüksek ısılı bir yıkama programı seçip, sonrasında çamaşır makinenizi, boş şekilde çalıştırmaktan ibarettir. Kireçlenme problemini hemen fark edemeyeceğiniz için, yöntemi ayda bir kere uygulamak yeterli olabilir.

Makinenin su girişine kireç filtresi takarak da kireçlenme miktarını azaltabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Yazılım Nedir? başlıklı makalemizde yazılım, yazılım ne işe yarar ve yazılım nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.