Bu paylaşımımızda Çamaşır Makinesi Resetleme Nasıl Yapılır? sorularınızın cevabını vereceğiz. Evlerin olmazsa olmazı çamaşır makineleridir. Çamaşır makineleri güncel hayata en çok kullanılan ev aletlerinin başında gelmektedir. Çamaşır makineleri teknolojinin her geçen gün değişim göstermesi ile birlikte, program ve kilo bazında çok ciddi değişikliklere gitti. Şimdilerde 10 kiloya kadar çamaşır kapasitesine sahip çamaşır makineleri satılmaktadır. Aynı zamanda birçok programı da içlerinde barındırmaktadırlar. Çamaşır makineleri de buzdolapları gibi program artışı ile birlikte arızaların arttığı beyaz eşya çeşitlerinden bir tanesidir.

Çamaşır makineleri şimdilerde kurutma makineleri ile birlikte set halinde satışa sunulmaktadır. Yine aynı şekilde birbirini tamamlayan fonksiyonları içlerinden barındırmaktadırlar. Çamaşır makineleri artan programları ile birlikte, dijital sistemlerinde donmalar ve akabinde arızalanmalar yaşamaktadır. Bu arızaların birçok çözümü olmakla birlikte en etkili çözümü, çamaşır makinesini resetleme yöntemi dir.

ÇAMAŞIR MAKİNELERİNDE OLUŞAN ARIZALAR

Çamaşır makineleri de diğer bütün elektronik ev aletleri gibi sıklıkla arıza verebilmektedir. Bu arızalar bazen ciddi boyutlara ulaşabilmektedir. Çamaşır makinelerinde kullanıcı hatalarından kaynaklı da birçok arıza oluşmaktadır. Kullanıcı hatalarından bazıları; 7 kiloluk makineye kullanıcılar 9 kiloluk çamaşır atıyorlar ve dolayısıyla makine çok ciddi bir ısınma yaşıyor. Çamaşır makinesi sıkma işlemi sırasında ağırlık nedeni ile motorunda çok ciddi bir ısınma sorunu yaşıyor. Bu ısınma sorunu ile bilikte motorun yanmasına kadar giden birçok sorun gün yüzüne çıkabiliyor.

Çamaşır makinesinden dolayı oluşan arızalar ise; çamaşır makineleri içlerinde rezistans bulunduran makinelerden biridir. Bu rezistansların kireçlenmesi durumunda çamaşır makinesinde, çamaşırlara zarar veren sorunlar yaşanabilmektedir. Bu sorunların çözüme kavuşması için teknik ekipler ışığında rezistansların değişmesi gerekmektedir. Bazen çamaşır makinelerinde sıkma sorunu da yaşanabilmektedir. Sıkma sorunları makinenin sıkma devrelerinin bozulmasından kaynaklı oluşabilirken bazen de kullanıcı hatalarından da kaynaklanabilmektedir. Çamaşır makinelerinde su boşaltma sorunu da yaşanabilmektedir. Su boşaltma sorunları ise suyun geçeceği mekanizmalarda herhangi bir kireçlenme durumu veya makine içerisinden düşen herhangi bir parçanın tıkaması sonucunda da yaşanabilmektedir. Bu sorun neticesinde makineden dışarı yoğun şekilde sular akabilmektedir.

Bir diğer sorun ise; çamaşır makinelerinin dijital aksanlarında oluşan hatalardır. Bu hatalar soncunda çamaşır makineleri istediğiniz ayarda çamaşırlarınızı yıkamamakla birlikte bazen hiç kullanılamaz hale dahi gelmektedir. Bu dijital sorunalrın da çözüm yolu vardır. Bu çözüm yolu resetleme mantığıdır.

ÇAMAŞIR MAKİNESİ NASIL RESETLENİR?

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte çamaşır makineleri de dijital sistemlerini geliştirmişlerdir. Gelişen bu dijital sistemler yaşanacak olan küçük elektrik akım probleminden dahi arıza verebilen bir yapıya sahiptir. Çamaşır makinesini resetleme işlemi  ise olukça basittir. Genellikle teknik ekiplerce yapılır ve bu resetleme işlemi için de ciddi miktarlar ödenmektedir. Fakat sizler de kendi kendinize resetleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Resetleme işlemi şu şekilde gerçekleştirilmektedir;

–           öncelikle çamaşır makinenizin dijital aksamında bir problem olduğundan emin olmalısınız.

–          Ardından program menüsünden, pamuklu yıkama seçeneğine geliyoruz. Program 90 derecede olacak.

–          Açma – kapama turşuna basıyoruz.

–          Hemen ardından başlat – çalıştır tuşu ile birlikte açma – kapama tuşuna aynı andan basıyoruz. Beş saniye gibi bir süre bekliyoruz o şekilde. Makineden “tık” sesini duyuyoruz.

–          Bu işlemin ardından başlat düğmesinin ışığının yanıp söndüğünü göreceğiz. Ardından derece düğmesini/ sıkma ayarına getiriyoruz. Ve açma – kapama tuşuna basıyoruz. (yani kapatıyoruz)

–          Ardından başlat – çalıştır ve açma – kapama tuşlarına yine aynı şekilde basılı tutuyoruz. Bir süre bekledikten sonra makinemizi açıyoruz (açma –kapama tuşundan).

Böylelikle makinemizin resetleme işlemini gerçekleştirmiş oluyoruz. Oldukça basit ve kullanışlı bir yöntemdir. Kolaylıkla denenebilir.

Bir önceki yazımız olan Genel Olarak Yazılım başlıklı makalemizde işletim sistemi yazılımları, yazılım ve yazılım çeşitleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sohbete katılın

2 yorum

  1. Wat24460tr bosh varioperfect serie6 8kg 1200devir resetleme nasıl yapılır acaba
    Yardımcı olur musunuz

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.