Çamaşır Makinesi Su Sorunu

Çamaşır makineleri bilindiği gibi beyaz eşya sınıfına giren önemli bir ev aletidir. Ve çamaşır makineniz arasıra bozula bilir. Bunlardan bir tanesi de başlıkta da bahsettiğim gibi çamaşır makinesinin sul almama sorunudur ve bu sorun genel olarak yaşanan problemler arasında yer almaktadır. Özellikle Akdeniz bölgesinde kireçli sulardan kaynaklanan sorunlar makinenin su borusunu tıkamaktadır. Genel olarak baktığımızda makinenin su giderinin tıkanmasında çamaşır makinesinin markasının önemli olmadığını görüyoruz. Çamaşır makinelerinde su sorunları veya diğer sorunlar için teknik servisten yardım almadan da kendi çözümleriniz ile su sorununu kolaylıkla çözebilirsiniz.

Çamaşır Makinelerinde Su Sorunu Çözümü:

Çamaşır makinelerinde su sorunu çözümü için genel olarak yapılması gerekenler şunlardır;

Çamaşır makinesinin arka tarafında yer alan su tesisat borularına ulaşmak için çamaşır makinesinin öncelikle güç kablosu yani elektrik kablosu çekilir. Daha sonra Çamaşır makinesinin arka kısmına ulaşmak için gerekenler yapılır. Arka kısmında ise genelde iki boru girişi bulunmaktadır, bunlardan iki tanesi gri renkli diğeri ise mavi renklidir. İlk olarak mavi renkli olan su borusunun kapak kısmını karga burunu veya benzer bir aletle çıkartılır. Burada borunun baş kısmında bulunan filtrenin temiz olup olmadığına bakılır, genelde burada bir tortulaşma görülmektedir. Bu tortulaşmayı gidermek için su ile ve küçük sert bir fırça ile temizlemesi yapılır. Eğer tortulaşma borunun iç kısımlarına kadar girmişse boru tamamen tortulaşmadan arındırılamıyorsa yeni bir boru alınabilir. Mavi boru temizlendikten sonra gri boru içinde aynı teknik uygulanır. Daha sonra borular tamamen temizlendikten sonra çamaşır makinesinin arka kısmında yer alan filtre bulunur, genelde bu filtre iki borunun sol kısmında yer almaktadır. Burada yer alan filtre de aynı işlemlerden geçirilerek filtrenin temizliği yapılır. Bu şekilde bu su almama sorunundan teknik destek almadan kurtulmuş olursunuz.

Çamaşır makinelerinin su sorunun da verdiğimiz çözüm işe yaramıyor hala makineye su girmiyorsa şu nedenlerden dolayı makineye su girmez.

  • Çamaşır makinesinin ventili (vanası) bir kıyafet parçası tarafından içerden tıkanmış olabilir.
  • Çamaşır makinesinin ana kartı yani beyninde herhangi bir problemden dolayı makine su almıyor olabilir.
  • Evlerde özellikle su basıncının vanaya girmemesine neden olacak kadar az basınçlı su gelmesi de makineye su girişinde sorunlara neden olmaktadır.
  • Çamaşır makinesinin deterjan ve yumuşatıcı konulan kapağı sık kullanımdan dolayı ve kalitesiz deterjanların vermiş olduğu zarardan dolayı gider borularına zarar vermesi de makinin su almamasına neden olur.
  • Çamaşır makinelerinin su vanasına giden elektrik kablolarının yanması veya çamaşır makinelerinin diğer tesisat kablolarında yanmalardan dolayı çamaşır makinesi su almıyor olabilir.
  • Çamaşır makinesinin su almamasının bir diğer nedeni de evde bulunan su vanasının kapalı olması veya suların kesilmesinden kaynaklanan bir problem de çamaşır makinesinin su almamasına neden olmaktadır.
  • Çamaşır makinesinin su seviye ayarı herhangi bir nedenden dolayı bozulmuş olabilir ve bu sorunu teknik servis yardımıyla çözülebilmektedir.

Çamaşır makinesi sorunlarını kendi başınıza çözmediğiniz durumlarda kesinlikle aldığınız beyaz eşya teknik servisine göstermenizi öneriyoruz. Paylaştığımız çözümleri uygularken kesinlikle çamaşır makinesinin elektrik kablosunu çıkartınız ve çamaşır makinesinin su borularını temizlerken su vananızın kapalı olduğundan emin olunuz.

Çamaşır Makinelerinde Su Seviyesi Ayarı:

Çamaşır makinelerinin su almaması veya makinenin içerisine giren suyun yetersiz olması çamaşırların daha az hijyen de yıkanmasına neden olmaktadır. Çamaşır makinelerinde su seviyesi az olan makineler su tasarrufunu sağlamak için genellikle A artı sınıflarda görülmektedir. Teknik servis dışında kendi başınıza çamaşır makinenizin su seviyesini ayarlamak için yapmanız gerekenler şunlardır.

Çamaşır makinesinin üst bölmesinde yer alan beyaz kapak tornavida yardımıyla çıkartılır. Sol tarafta yer alan genellikle 3 tane gri kablo ile yerleştirilmiş olan bölge makinenin su seviyesini ayarlamaktadır. Bu kapağı yine tornavida yardımı ile açarak içindeki soketi çıkartıp altındaki ayar kapağını saat yönünde çevirerek su seviyesini yükseltebilir ve bu sayede makineniz hem daha fazla su alır hem de çamaşırlarınız daha sağlıklı yıkanır.

Çamaşır makinesinin su almamasına neden olacak tüm nedenleri buradaki çözüm ile çözmek mümkün olamayabilir bu gibi durumlarda yapmanız gerekenler çamaşır makinenizi teknik servis gelmeden çalıştırmamak en sağlıklısı olacaktır. Çamaşır makinelerinde su sorunundan kaynaklanan sorunlar genel olarak su vanasından kaynaklandığını unutmayınız.

Bir önceki yazımız olan Genel Olarak Yazılım başlıklı makalemizde işletim sistemi yazılımları, yazılım ve yazılım çeşitleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.