Kaç Btü Klima Almalıyım?

kac btu klima almaliyimMevsim yaz, ve size, bir teknoloji markete gitmenizi tavsiye edebilirim. Malum havalar sıcak. Bu nedenle, herkes serinlemenin bir yolunu arıyor. Bu da klima reyonlarında gerçekleştiriliyor. Klimaların önünde kalabalık gruplar görebilmeniz mümkün. Bu gruplarsa, mutlaka bir reyon görevlisinin kendileriyle ilgilenmesini istiyor… Sebep? “Kaç Btü klima almalıyım?” sorusunun yanıtını öğrenmek, ve biraz da marka tavsiyesi almak… Marka tavsiyesi konusunda, bazen reyonlara, marka sorumluları alındığı için, belirli markalara yönlendirilebilirsiniz; çünkü o markayı satan eleman, prim alacaktır. Aslında bu nedenle, evde, internet ortamında araştırma yapıp klima almaya gitmeniz önerilir. Bu esnada, klima hesabı nasıl yapılır sorusunun yanıtlarını da öğrenirseniz, kaç Btü klima almalıyım sorusuna kendiniz direkt olarak yanıt verebilirsiniz. Biz sizlere, marka konusunda değil, ama klima hesabı konusunda bilgi aktarmaya çalışacağız…

Kaç Btü Klima Almalıyım?
Klima Hesabı Nasıl Yapılır?

Klima hesabı yapmak için bazı bilgilere ihtiyacınız var. Örneğin, klimayı kullanacağınız odanın kaç metrekare olduğuna. Bunu anlamak için yapmanız gereken ise şu: odanın en, ve boyunu, metre cinsinden ölçmek… Diyelim ki 4 metre eninde bir odanız var. Bu odanın genişliği de 5 metre. Yapmanız gereken: 4 x 5 işlemini yapmak… Çıkan sonuç: 20… Yani, odanız 20 metrekaredir. Klima hesabını buna göre yapmalısınız.

Klima hesabında bilinmesi gereken diğer bir konu da, sizin hangi şehirde olduğunuz… Çünkü her bir bölgenin, farklı katsayısı bulunmaktadır; ve klima hesabı için bu sayılardan yararlanılır. Mekan üzerinde bir çatı katı; ya da başka bir kat yoksa, güneş direk odanın üzerine vuracağı için, bu da etkendir. Ortamda kaç kişinin bulunduğu, ortam aydınlatmasının ne kadar olduğu gibi bilgiler de, alacağınız klimanın büyüklüğünü etkiler niteliktedir.

İki farklı klima hesabı yöntemi bulunmaktadır. Size iki yöntemi de aktaracağız…

Diyelim ki, odanın metrekaresini buldunuz. Bu rakamı önce 2.2’ye bölmeli, sonrasında da 1000 ile çarparak, bulduğunuz sonuca bakmalısınız… Biz 20 metrekarelik bir odadan söz etmiştik…
20 : 2.2 x 1000 = 9.090
Bu sonuç şu anlama gelir: Odanız normal şartlarda 9.000 btü klima ile idare edebilir, ancak, odanın aydınlatması olduğunda, ve odaya bir kaç kişi geldiğinde bu klima yetersiz kalacaktır. Bu nedenle, 20 metrekarelik odaya 12.000 btü klima alabilirsiniz.

Dilerseniz bir örnek daha yapalım… Odanın eninin 3 metre, boyunun da 5 metre olduğunu düşünelim. Odanın 15 metrekare genişliği bulunmaktadır. Peki 15 metrekare odaya kaç btü klima almak gerekir?
15 : 2.2 x 1000 = 6.818
15 metrekare odaya 6.000 btü klima yeterli gelmemektedir. Ancak 9.000 btü sizin için ideal olacaktır…

Bir de, klima hesabı için farklı bir yöntem olduğundan söz etmiştik yazımızın başında. Evinize gelen servislerin de klima hesabı yaparken kullandıkları yöntem budur. Bunun için, her bölgenin kendine ait katsayısı kullanılır:
Akdeniz = 445
Ege = 423
Marmara = 385
Karadeniz = 385
Doğu Anadolu = 308
Güneydoğu Anadolu = 462
İç Anadolu = 346
Diyelim ki Mersin’de yaşayan birisi, 20 metrekarelik odasına klima alacak. Yapması gereken
20 x 445 = 8.900
445 Mersin’in içerisinde bulunduğu Akdeniz bölgesinin katsayısı olduğu için 20 ile çarpılmaktadır. Ancak, biraz önceki bulmuş olduğumuz sonuçtan daha düşük bir sonuç bulmuş durumdayız. Ancak, kişi sayısı eklendiğinde, yine de oda için 9.000 btü klimanın yeterli olmayacağını, bu nedenle 12.000 btü alınması gerektiğini belirtmeliyiz Hatta, daha bile büyük bir klima gerekebilir.. Şöyle ki,

Biraz önceki bulmuş olduğumuz sonuca, her bir kişi için 600 btü daha eklememiz gerekmektedir. 20 metrekarelik odada aynı anda 8 kişinin olduğunu düşünelim. 600 x 8 = 4.800, biraz önce bulunan sonuca eklenmelidir…
8.900 + 4.800 = 13.700
Görmüş olduğunuz gibi, 12.000 btülük klima, 8 kişinin bulunduğu bir 20 metrekarelik ortama yetmedi… Eğer odanın aydınlatması güçlüyse, 500W üzeri ise, bulunan sonuca 500 daha eklemeniz gerekmektedir. Odanın üzerine direkt olarak güneşin vurması, odanın duvar değil de cam ile kaplı olması, dolayısı ile güneşin direkt olarak odaya etki etmesi de klima hesabı sonucunu arttırmaktadır.

Büyük klima almak, elektrik sarfiyatına, ve fazladan sese neden olabilir. Ancak küçük klimanın tercih edilmesinin de, ortamı yeteri kadar soğutmayacağını bilmek gerekir.

Bir önceki yazımız olan Yazılım Nedir? başlıklı makalemizde yazılım, yazılım ne işe yarar ve yazılım nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.