Klima Almak İstiyorum Diyenlere Klima Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

klima almak istiyorumYaz ayları yaklaşırken, yine pek çok kişi evine, ya da işyerine klima almayı planlayacak, ve yine bu kişiler, daha önceki senelerde de sormuş oldukları gibi soracaklar: klima alırken nelere dikkat etmeliyiz? İşte biz de bu nedenle sizlere bu yazımızda, klima alırken dikkat edilecek hususlardan söz etmeye karar verdik: İsterseniz hiç zaman kaybetmeden soralım: klima alırken nelere dikkat etmeliyiz? İşte klima alırken dikkat edilecek hususlar:

Klima alırken nelere dikkat etmeliyiz? Klima alırken dikkat edilecek hususlar arasında ilk sırada, alınacak olan klimanın ne kadarlık bir alanı soğutmasının düşünüldüğü yer alıyor. Bunun için alanın metrekare cinsinden büyüklüğünün tespit edilmesi gerekiyor. Örneğin siz, 12 metrekarelik bir oda için klima almak istiyorum diyorsunuz. Bunun için size, 3.000 Btü bir klima yetecektir. Bulabilir misiniz? Bulunabilirliği bir kenara bırakalım şimdilik, çünkü klima alırken nelere dikkat etmeliyiz sorusunun yanıtları arasında yer alan, klima alırken dikkat edilecek hususlar arasında sadece metrekare büyüklüğü yer almıyor..
Klima alırken nelere dikkat etmeliyiz sorusunun yanıtları arasında yer alan klima alırken dikkat edilecek hususlar arasında, odanın yüksekliği de yer alıyor, ve elbette, odanın ısıyı ne kadar yalıtıp yalıtamadığı… Aynı zamanda odanın güneşi ne kadar aldığı, odada, ısıyı arttıran başka bir cihazın bulunup bulunmadığı, kaç kişinin klimadan aynı anda yararlanacağı, odada bulunan pencerelerin cinsinin ne olduğu… gibi pek çok unsurun, klima alırken dikkat edilecek hususlar arasında yer aldığını belirtmeyi unutmamalıyız.
Klima alırken nelere dikkat etmeliyiz diyen kişiler şunu da unutmamalıdırlar ki, farklı klima türleri bulunmaktadır. En çok kullanılan, ve klima almak istiyorum diyen kişilere tercih edilen klimalar split klimalardır. Klimaların küçük alanlarda, büyük alanlardan daha etkin sonuç verdiğini belirtmeyi de unutmamalıyız. Büyük alanların tek bir klima ile soğutulmasının, her yere eşit miktarda sıcaklık dağıtımı gerçekleştireceği şeklinde bir düşünceniz var ise bunu da aklınızdan atmalısınız.
Klima almak istiyorum, klima alırken nelere dikkat etmeliyiz diyen kişilerin dikkat etmeleri gereken diğer bir konu ise, alınacak olan klimanın ne kadar enerji tasarrufu gerçekleştirebileceğidir. Bunun için A sınıfı klima almalısınız, ve +’larının bulunmasına da önem vermeniz gerektiğini unutmamalısınız. Klima alırken dikkat edilecek hususlar arasında yer alan diğer unsur ise klimanın filtresinin bulunmasıdır. Hem sigara dumanını, hem de zararlı bakterileri ortamdan temizleyen klimalar bulunmaktadır. Ancak klima almak istiyorum diyen kişiler, bu filtrelerin çıkartılıp yıkanarak yeniden yerlerine takılabilir olmasına da dikkat etmelidirler.
Klima alırken nelere dikkat etmeliyiz diyenler için bir diğer önerimiz, alınacak olan klimanın zaman ayarlı olması… Bu sayede, eve geleceğiniz saatten biraz önce klimanızın çalışmasını sağlayabiliyorsunuz, ve geldiğinizde eviniz istediğiniz ısıda olabiliyor. Bir de ısıyı farklı yerlere eşit derecede yaymasına dikkat etmeniz öneriliyor. Bu sayede, klimanın tam karşısında otursan kişiler hasta olma riskinden kendilerini koruyabiliyorlar. Klimanın ısı kontrolü de oldukça önemli. Bu sayede ortam ısısı istenilen seviyede tutulabiliyor, ve bu sayede kendinizi konforlu sıcaklık seviyesinde tutabiliyorsunuz.
Klima almak istiyorum diyenler, klima alırken dikkat edilecek hususlar arasında, klimanın kumandasının anlaşılır olmasının yer aldığını da unutmamalıdırlar.

Bir önceki yazımız olan Yazılım Nedir? Yazılım Çeşitleri Nelerdir? başlıklı makalemizde destek yazılımı, destek yazılımı nedir ve sistem yazılımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.