Klima Ne Kadar Elektrik Harcar Diyenler İçin Klima Tüketimi Hesaplama

klimam ne kadar yakıyorKlima ne kadar elektrik harcar, klimam ne kadar elektrik harcar, ya da klimam ne kadar yakıyor diyenler için bu yazımızda, klima tüketimi hesaplama ile ilgili bilgilerden söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de sıcak yaz günlerinde, klima ne kadar elektrik harcar, klimam ne kadar elektrik harcar, ya da klimam ne kadar yakıyor diyorsanız, klima tüketimi hesaplama ile ilgili bilgilerin aktarımını sizler için gerçekleştirmeye başlayalım:

Klimam ne kadar elektrik harcar diyen kişilerin bilmeleri gereken detay, sadece klimanın teknik özellikleri ile sınırlı değildir. Klimanın ne kadar çalıştırıldığı, dışarının ısısının ne kadar olduğu, binada ısı yalıtımının bulunup bulunmadığı gibi detaylar, klimanın teknik özellikleri arasında yer alan BTU değeri, hangi enerji sınıfında bulunduğu, ve teknolojisi gibi detaylar kadar önemli bulunmaktadır.
Klimam ne kadar yakıyor diyenler için klima tüketimi hesaplamayı bir örnek ile anlatmaya çalışalım… Diyelim ki, bu dönemlerde bir kampanya ile uygun fiyata satılmakta olan Daylux 12.000 Btü A sınıfı klima alımı gerçekleştirdiniz. Yaz aylarında klimanızı soğutma amaçlı kullanmaktasınız. Klimanın saatte yakmış olduğu elektrik 1.06 Kw. Klimamızı gün içerisinde 6 saat çalıştırdığımızı düşünelim. 1.06 x 6 dediğimiz, ve bulduğumuz 6.36 Kw sonuç, gün içerisinde yakmış olduğunuz elektrik olarak hesaplanmaktadır. 1 Kw elektriğin fiyatına bakacak olur; ve bunu ortalama 0.35 TL olarak hesaplarsak, 2.226 TL günlük elektrik sarfiyatının klimanız tarafından gerçekleştirildiğini belirtebiliriz. Bu rakam ay olarak hesaplanacak olursa 66.78 TL gibi bir rakam karşımıza çıkacaktır.
Eğer siz de, klima ne kadar elektrik harcar, klimam ne kadar elektrik harcar, klimam
Siz de bize, klimanızın saatte ne kadar elektrik tükettiğini, ve günde kaç saat kullandığınızı yazarsanız, hesaplama konusunda ortalama olarak size yardımcı olabiliriz…

Bir önceki yazımız olan Yazılım Nedir? Yazılım Çeşitleri Nelerdir? başlıklı makalemizde destek yazılımı, destek yazılımı nedir ve sistem yazılımı hakkında bilgiler verilmektedir.

“Klima Ne Kadar Elektrik Harcar Diyenler İçin Klima Tüketimi Hesaplama” için 3 yorum

  1. Klimamizin modeli mitsubishi Dxk09z1-s bütün gün hiç kapatmadan calisiyor.Teknik özelliklerini tam bilmiyorum.Ayda neredeyse hic kapatmadan ne kadar elektrik harcar ?

  2. merhaba.12000 btu a+++ klima soğuma sarfiyatı 1,09(0,10-1,60) ısıtma sarfiyatı 1,00 (0,20-1,035) .Saatte harcadığı elektriği hangi rakamlarla çarpacağım.Şimdiden teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.