Kombiler hayatımızın bir parçası olmuştur. Evlerimizin ısınması en büyük ihtiyacımızdır. Bu ihtiyacımızı kombiler karşılamaktadır. Teknolojinin de gelişmesi ile kombilerin birçok çeşidi bulunmaktadır. fakat kombi mantığı üç aşağı beş yukarı genellikle aynıdır da diyebiliriz. Kombilerin mantığı, kalorifer peteklerinin içerisinden su akımını sağlamak ve ısıtılan su ile birlikte evin ısısını yükseltmektir. Bu şekilde kış aylarında evlerimiz sıcacık olmaktadır. Tabi ki bununla kalmayıp, peteklerin içerisinde dönen sıcak su banyonuzda da kullanabildiğiniz sıcak sudur.

Fakat kombilerin genel problemlerinden bir tanesi, su akımında yaşanan sorunlardır. Bu sorunların birçok nedeni olabilir. suyun basıncından kaynaklı yaşanan problemler bazen ciddi sorunlar yaratmaktadır. Bu sorunların çözümlenmesi içinde kombileri su basıncı ayarı yapılmalıdır. Su basarak kombinizde oluşan arızayı giderebilirsiniz.

KOMBİDE OLUŞAN ARIZALAR

Kombilerde oluşan arızaların temelinde su basıncından kaynaklı oluşan aksaklıklar yatmaktadır. Bu aksaklıklar neticesinde kombiniz yeterince soğutmaz ve eviniz bu gibi kalır. Kombinizi açmış ve evinizin ısınmasını bekliyorsunuz fakat eviniz hala soğuktur. Bunun nedeni su basıncının düşük olmasından kaynaklanır. Suyun peteklerde daha az dolaşması durumuna kombide arıza oluşmakta ve evinizin içi istediğiniz oranda ısınmamaktadır. Kombiniz sürekli su eksiltiyorsa bu kombinizin tesisatında bir kaçak olduğu anlamına gelmektedir.

Kombi tesisatında bir kaçak olması durumunda kombinizin içerisinde akmakta olan su boşa akacaktır ve kombiniz arıza verecektir. Bu sorunların giderilmesi için de mutlaka bir tesisatçı çağırmanız gerekmektedir. Kombi tesisatları genellikle duvar içlerinden geçmektedir. Duvar içlerinden geçen tesisatlar da zamanla hasar görmekte ve bu tarz sorunlara sebebiyet vermektedir. Bu nedenle bu tür sorunlarla karşılaştığınızda hemen bir tesisat ustasına ulaşmalısınız. Tesisat ustası gelen su borularının takibini gerçekleştirerek sorunun kaynağına ulaşacak ve oluşan arızayı çözüme kavuşturacaktır.

KOMBİLERİN SU BASINCI AYARI

Kombilerde genellikle kafa karıştıran şeylerden bir tanesi de su basıncı göstergelerinin durumudur. Bilinmesi gerenken en temel bilgi su basıncı seviyesinin, 1 buçuk ile 2 bar arasında tutulmasının gerekli olduğudur. Çünkü basıncın 1 buçuk ila iki bardan daha düşük olma ve daha yüksek olma durumlarında bazı sorunlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Eğer su basıncını istemeden de olsa 2 nin üzerine çıkarırsanız bu durum çok ciddi sorunlara sebebiyet vermez ve kendiliğinden eski normal haline düşer. Fakat 1 buçuk barın altında ise su basıncınız, bu durum evinizin ısınmamasına sebebiyet vermektedir. Su basıncı 1 bar dolaylarında olursa su yeterince dönemediği için evinizi ısıtamayacaktır. Zaten gelişen teknoloji ile birlikte kombilere müdahale etme durumlarımızda oldukça azalmıştır. Akıllı sistemler ile birlikte kombiler bu ayarların tamamını kendi kendilerine tamamlayabilmektedirler.

KOMBİYE SU BASMA İŞLEMİ

En çok merak edilen sorulardan bir tanesi, kombilere su doldurma (su basma) işlemidir. bu işlem tamamı ile su basıncı ayarlaması ile gerçekleşmektedir. Yani su basıncını güçlendirerek kombimize su basma işlemimizi gerçekleştirmiş olacağız. Öncelikle kombimizin altında yer alan mandalı bulmamız gerekmektedir. Bu mandal sağa ve sola çevrilebilen bir aparattır. Kombimizin alt bölmesinde yer almaktadır. Mandalı bulduktan sonra gerek el ile gerek tornavida ile çevirme işlemini gerçekleştirebiliyoruz. Şimdi gelelim en önemli nokta olan bar ayarlarına. Bar ekranına bakmamız gerekiyor. Zaten mandalı çevirdiğimizde su basıncı ekranında bir yükselme olduğunu göreceğiz. Bu yükselme ile birlikte su basıncımız artmış olacak ve kombimizin içerisinde su basmış olacağız.

Kombiye su basma işlemi tamamı ile bu kadar basittir. Normal şartlarda kombi ustalarının yani teknik servis ekiplerinin yapması gereken işlemlerdir. Kombiler de yaşanabilecek olan arızalarda teknik ekibe başvurulması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Çamaşır Makinesi Resetleme Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde çamaşır makinesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.