Ampulün Bulunuşu? Ampulü Kim İcat Etmiştir?

Bu yazımızda sizin için, Thomas Edisonun hayatını anlatarak, kısaca Thomas Edison’u tanımanızı sağlamaya çalışacağız. Thomas Edison Ampulü nasıl buldu sorusunun yazımız içerisinde bulunabileceğini belirterek, ampulün bulunuşu ile ilgili bilgileri, ampulü kim buldu, ve ampulü kim icat etmiştir gibi soruların yanıtlarını da yazımız içerisinde bulabileceğinzi belirtmek istiyoruz.

Thomas Ediyonun hayatını sizlerle paylaşalım; ve Thomas Edison ampulü nasıl bulmuştur sorusunun yanıtını birlikte öğrenerek, ampulün bulunuşuna dair bilgiler edinelim…
Ampulü kim buldu? Ampulü kim icat etmiştir? Ampulün bulunuşu, Thomas Edison tarafından, 1870 senesinde gerçekleştirilmiş olup, Thomas Edison tarafından geliştirilmiş olan ampul, maksimum kırk saat yanabilmiştir. Bu ampulün içerisinde bir tel bulunmakta idi, ve bu telin karbonlu olduğunu belirtmemiz gerekmektedir.
Thomas Edisonun hayatı: Thomas Edison, 1847 senesinde Amerika Ohio’da dünyaya gelmiş bulunmaktadır. Thomas Edison doğumunun bir kaç sene sonrasında, henüz okula başlamadan önce pek çok şeyi sorarak öğrenmeye başlamış bir isim olmakla birlikte, okula başlamasının ardından, uyum sürecinde bir takım problemlerle karşı karşıya kalmıştır. Nitekim okulunu devam ettiremeyen Thomas Edison, üçüncü ayın sonunda okuldan ayrılmıştır. Pek çok şeyi kendi keşifleri ile öğrenen Thomas Edison’un annesinin de öğretmen olması dolayısı ile, eğitimini evde gerçekleştirmesi gibi bir durum söz konusu olmuştur.
Ampulün bulunuşundan önce, Thomas Edison’un gerçekleştirmiş olduğu daha farklı cihazlardan söz etmek gerekir ki bunlardan ilki elektrikli kayıt makinesidir. Thomas Edisonun hayatında gerçekleştirmiş olduğu bir başka icat ise 1873 senesinde geliştirmiş olduğu telgraf aletidir. 1876 senesinde icatlarını, kömür taneli bir telefon ile devam ettiren Thomas Edison, 1877 senesinde ise gramafonu bulmuştur.
Ampulü kim buldu, ve ampulü kim icat etmiştir sorusunun yanıtı olan Thomas Edison, 1878 senesinde, 1870 senesinde geliştirmiş olduğu ampulü daha ileri seviyelere taşıyarak, seri halinde satışını gerçekleştirmeye başlamış bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Toshiba AT270 Hakkında Bilgi Alıp Toshiba AT270 Tableti Tanıyalım başlıklı makalemizde Toshiba AT270, Toshiba AT270 özellikleri ve Toshiba AT270 tablet hakkında bilgiler verilmektedir.

“Ampulün Bulunuşu? Ampulü Kim İcat Etmiştir?” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.