Ampulün Parlaklığı Nelere Bağlıdır? Ampulün Parlaklığını Etkileyen Değişkenler

Bu yazımızda sizlere, ampulün parlaklığı nelere bağlıdır sorusunun yanıtlarından söz etmeye çalışacağız. Ampulün parlaklığı nasıl değişir, ampulün parlaklığını etkileyen değişkenler, ve ampulün parlaklığını etkileyen faktörler gibi konularda bilgi sahibi olmak için, yazımızın devamını okumanızı öneriyoruz…

Ampulün parlaklığı nelere bağlıdır? Ampulün parlaklığını etkileyen değişkenler, ve ampulün parlaklığını etkileyen faktörler, elektrik devresine bağlı bulunan ampul sayısı ile birlikte, pil sayısına da bağlı olarak değişebilmektedir. Ampulün parlaklığını etkileyen faktörlere baktığımızda, öncelikle, özdeş ampullerin, elektrik devresinde dizilişlerini bilmemiz gerektiğini görürüz. Eğer özdeş ampuller yan yana dizildilerse, pilden alınan elektrik enerjisi, özdeş ampuller arasında paylaşılacak demektir.
Ampulün parlaklığı nasıl değişir sorusunun yanıtlarına bakmaya devam ettiğimizde, ampulün parlaklığını etkileyen değişkenlerde şu sonucu da görebiliriz: bir elektrik devresinde, ne kadar fazla ampul mevcut ise, ampulün parlaklığı da o kadar az demektir, çünkü elektrik enerjisi, ampuller arasında, aynı elektrik devresinde, az önce de belirtmiş olduğumuz gibi, eşit olarak dağılmaktadır. Bir ampul, elektrik enerjisinin tamamını alacaksa, iki ampulde, elektrik enerjisi yarı yarıya değişeceğinden, ampulün parlaklığı da yarı yarıya azalacaktır.
Ampulün parlaklığı nelere bağlıdır; ve ampulün parlaklığı nasıl değişir sorusunun yanıtları arasında bulunan ampulün parlaklığını etkileyen değişkenlerden bir tanesi de pil sayısıdır. İsterseniz ampulün parlaklığını pil sayısı nasıl etkiler, bir de ona bakalım:
Ampulün parlaklığını etkileyen faktörler arasında yer alan pil sayısı arttırıldığında, ampulün parlaklığı da artan elektrik enerjisine bağlı olarak artacaktır. Bir ampule bir pil elektrik enerjisi sağlıyorsa ampulün parlaklığı sabit, aynı güçte iki pil, aynı ampule elektrik enerjisi sağladığında ise, ampulün parlaklığı iki katına çıkacaktır.

Bir önceki yazımız olan Toshiba AT270 Hakkında Bilgi Alıp Toshiba AT270 Tableti Tanıyalım başlıklı makalemizde Toshiba AT270, Toshiba AT270 özellikleri ve Toshiba AT270 tablet hakkında bilgiler verilmektedir.

“Ampulün Parlaklığı Nelere Bağlıdır? Ampulün Parlaklığını Etkileyen Değişkenler” için 52 yorum

  1. Ampulün parlaklığını etkileyen faktörlere baktığımızda, öncelikle, özdeş ampullerin, elektrik devresinde dizilişlerini bilmemiz gerektiğini görürüz. Eğer özdeş ampuller yan yana izildilerse, pilden alınan elektrik enerjisi, özdeş ampuller arasında paylaşılacak demektir.

  2. okudum çoooooooooooooook beggggggggggggendim bunu yapanın eline sağlık bunu çok beğenerek yazdım

  3. fen ve teknoloji derslerinde çok işe yarar bunu hazırlayan kişiye çok çok teşekkür ederim süper olmuş

  4. bu siteye çok ama çok teşekkür ederim gerçekten artık bütün araştırma ödevlerimi buradan yapacağım. teşekkürler 🙂 🙂 🙂 🙂

  5. geçmiş olsun arkadaşlar herkes yazar ama ben asla yazamam kendi düşüncelerimi kullanarak daha iyi güzel yazarım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.