Devre Elemanları Nelerdir? Basit Devre Elemanları

Bu yazımızda sizler için, devre elemanları nelerdir sorularının yanıtlarından söz etmeye çalışacağız. Devre elemanları hakkında kısa bilgiler edineceğiniz yazımız içerisinde, elektrik devre elemanları, ve basit devre elemanlarını da kısaca tanımış olacaksınız. Devre elemanlarından bahsetmeden önce ise sizlere şu soruyu sormak istiyoruz: devre elemanı nedir sorusunun yanıtı hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? Öncelikle devre elemanı nedir sorusunun yanıtını verelim, sonrasında ise devre elemanları nelerdir sorusunun yanıtlarını öğrenmeye; ve devre elemanlarını tanımaya çalışalım:

Devre elemanı nedir? Devre elemanı, bir elektrik devresinin oluşmasını sağlayan parçalara genel olarak verilen isimdir. Devre elemanına örnek vermemiz gerekirse: pil, kablo, ampul, ve anahtarı verebiliriz. Aslında devre elemanı örneklerini yazarken, devre elemanları nelerdir sorusunun yanıtlarını da kısaca vermiş olduk, ancak, devre elemanları nelerdir sorusunun yanıtları arasında yer alan devre elemanlarını da kısaca tanımak isteriz. Bu nedenle bakalım basit devre elemanları, ve, elektrik devre elemanlarına neleri örnek gösterebiliriz:
Basit devre elemanlarından ilkini pil örneği ile vermiştik. Pil hakkında kısaca bilgi edinmek istediğimizde, bir elektrik devresinin enerjisini sağlayan aracın pil olduğunu, ve bu nedenle de devre elemanları arasında yer aldığını söyleyebiliriz.
Basit devre elemanları arasında yer alan bir diğer devre elemanı ise ampuldür. Ampul, devre elemanları arasında yer alan pilden aldığı elektrik enerjisini, bizlere ışık enerjisi olarak yansıtan elektrik devre elemanları arasında yer almaktadır.
Devre elemanları nelerdir sorusunun yanıtları arasında yer alan devre elemanlarından bir tanesi de anahtardır. Anahtar, oluşan elektrik devresinin elektriğini kontrol eden araç niteliğindedir. Örnek vermek gerekirse, bir lambanın elektrik düğmesi, anahtardır; lambanın elektriğinin açılıp kapanmasını olanaklı hale getirmesi dolayısı ile devre elemanları arasında yer almaktadır.
Elektrik devresini oluşturan devre elemanlarından bir tanesi de kablodur. Kablonun görevi, tüm devre elemanlarının birbirleri ile bağlantısını sağlamaktır. Elektrik devresinde bulunan devre elemanları arasında elektriğin iletilmesi görevini kablo üstlenmektedir.
Devre elemanı olan bir diğer şey de duy’dur. Ampul duy üzerine yerleştirilmektedir. Duyun görevi, kablo ile ampul arasında gerçekleşecek olan elektrik akımının sağlanmasını olanaklı hale getirmektir.
Devre elemanları arasında sayacağımız bir diğer şey de pil yatağıdır. Pil yatağı, pilin yerleştirildiği yer olup, artı; ve eksi kutupları pil yatağı üzerinde bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Toshiba AT270 Hakkında Bilgi Alıp Toshiba AT270 Tableti Tanıyalım başlıklı makalemizde Toshiba AT270, Toshiba AT270 özellikleri ve Toshiba AT270 tablet hakkında bilgiler verilmektedir.

“Devre Elemanları Nelerdir? Basit Devre Elemanları” için 11 yorum

  1. ben bunuafiş yapacaktım ama ansiklopedi yazısı gibi değil çıkartacaktım ama çıkartamadım

  2. aradığım şey neredeeeeeeeeeeee. pil yatağı fen dersi performansı elektrik devresiiiiiiiiiiiiiiii. ben sadece performansım için şunu arıyorum, pil yatağı nedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.