Direnç Nedir? Direnç Neye Göre Değişir?

Bu yazımızda sizlere, direnç nedir sorusunun yanıtlarından kısaca söz edecek, ve direnç nedir kısaca bilgi sahibi olmanızı olanaklı hale getirmeye çalışacağız. Direnç nedir kısa bilgi edinmek adına yazımızın devamını okumanızı öneriyor, ve direnç nedir sorusunun yanıtını vermeye başlıyoruz:

Direnç nedir? Elektrik enerjisinin iletimine karşı bir güç bulunmaktadır; işte bu güce genel olarak direnç adı verilir, elektrik enerjisine karşı uygulanan güç, direnç nedir kısaca; ya da direnç nedir kısa bilgi şeklinde açıklanabilmektedir.
Direnç hakkında bilgi verirken belirtmeliyiz ki, her bir elektrik devre elemanının kendine özgü bir direnci bulunmaktadır. Ampulü, pili, veya diğer devre elemanlarını, direnci bulunan araçlara örnek olarak verebiliriz. Bununla birlikte, direnci bulunan her bir devre elemanının farklı iki ucunun olduğunu da belirtmemiz gerekmektedir.
Direnç hakkında bilgi verirken, direnç neye göre değişir sorusunun da yanıtını vermemiz gerekmektedir. O halde soralım: direnç neye göre değişir? Direnci bulunan devre elemanlarının uzunlukları, cinsleri; ya da kalınlıkları, direnç neye göre değişir sorusunun yanıtı niteliğini taşımaktadır.
Devre elemanlarının boyu ne kadar uzun ise, direnç o kadar kuvvetli olur. Devre elemanı ne kadar kalın ise, direnç o kadar azdır. Bununla birlikte, direnci etkileyen faktörler aynı olsa dahi, devre elemanının cinsinin de direnç üzerinde değişim etkisi yarattığını unutmamak gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Toshiba AT270 Hakkında Bilgi Alıp Toshiba AT270 Tableti Tanıyalım başlıklı makalemizde Toshiba AT270, Toshiba AT270 özellikleri ve Toshiba AT270 tablet hakkında bilgiler verilmektedir.

“Direnç Nedir? Direnç Neye Göre Değişir?” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.