Elektrik Çarpması Nasıl Olur? Elektrik Çarpmasından Nasıl Korunuruz?

Bu yazımızda sizlere, elektrik çarpması nedir, elektrik çarpması nasıl olur gibi elektrik çarpması ile ilgili soruların yanıtlarını öncelikli olarak vereceğiz. Sonrasında ise, elektrik çarpması ile ilgili bilgilerimize, elektrik çarpmasından nasıl korunuruz sorusunun yanıtları ile devam etmeye çalışacağız. Elektrik çarpmasından nasıl korunuruz sorusunun yanıtlarının öncesinde, elektrik çarpması nedir; ve elektrik çarpması nasıl olur sorularının yanıtlarını öğrenelim:

Elektrik çarpması nedir? Elektrik çarpması nasıl olur? Elektrik çarpması ile ilgili bilgilerimizi verirken sizlere, iletken maddeleri, ve yalıtkan maddeleri hatırlatmak istiyoruz. İletken maddeler, elektrik enerjisini iletirken, yalıtkan maddeler, elektrik enerjisinin iletilmesini engelleyen maddeler olarak tanımlanmaktadır. İnsan vücudu iletken maddeler arasında yer almaktadır. İnsan vücudunu elektrik enerjisinden korumak için ise yalıtkan maddeler kullanılmaktadır. İnsan vücudu eğer, iletken maddelerden bir tanesine dokunacak olursa, elektrik enerjisi insan vücuduna geçer, ve insan vücudundan da iletilebildiği diğer yerlere ulaşmaya çalışırken insan vücudunda dolaşır. İşte bu olaya elektrik çarpması ismi verilmektedir. Elektrik çarpmasının yan etkileri arasında yaralanmalar yer alırken elektrik çarpmasının yan etkileri arasında, ölümlerin dahi bulunduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Zaten bundan dolayıdır ki yalıtkan maddeler önemlidir, ve yine bundan dolayıdır ki, elektrik çarpmasından nasıl korunuruz sorusunun yanıtı büyük önem taşımaktadır.
Elektrik çarpmasından nasıl korunuruz? Dikkat etmemiz gereken ilk nokta, ıslak ellerimizle elektrikli aletlere dokunmamaktır. Bunun yanında, banyo, ya da mutfak, tuvalet gibi ıslak olan yerlerde kullanılan elektrikli cihazların, neme temas etmemesine de dikkat etmek gerekmektedir.
Elektrik çarpmasından nasıl korunuruz? Bu sorunun yanıtlarından bir diğeri de, yıpranmış haldeki elektrik kablolarını, ya da kırık prizleri kullanmamamızın gerektiğidir.
Elektrik çarpmasını önlemek adına, elektrik prizlerine sadece fiş takmamız gerektiğini de unutmayalım. Aksi halde elektrik çarpması kaçınılmaz olabilmektedir.
Elektrik çarpmasından korunmak için, elektrik devrelerinden herhangi bir neden dolayısı ile kopmuş olan, ve sarkmakta bulunan tellerden uzak durmamız gerektiğini de unutmamamız gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Toshiba AT270 Hakkında Bilgi Alıp Toshiba AT270 Tableti Tanıyalım başlıklı makalemizde Toshiba AT270, Toshiba AT270 özellikleri ve Toshiba AT270 tablet hakkında bilgiler verilmektedir.

“Elektrik Çarpması Nasıl Olur? Elektrik Çarpmasından Nasıl Korunuruz?” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.