Elektrik Nasıl Oluşur?

elektrik nasıl üretilirElektrik çok uzun yıllardan günümüze kadar gelen dünyanın en önemli ve insanlığa en faydalı buluştur. Peki, elektrik nasıl bulundu? Elektrik antik yunan zamanında yaşayan kendini bilime adamış, Thales isimli araştırmacı tarafından bulunmuştur. Meraklı Thales kehribarın sürtünmeden dolayı hafif olan nesneleri kendine çektiğini gördü ve bunun üzerinde çalışarak geliştirmeye çalıştı.

Elektrik nasıl oluşur? Sorusu insanların aklında hep soru işareti olarak hala yerini koruyor. Bu soruya maddenin içinde bulunan serbest elektronların çekim alanı içinde bir yere toplanması başka bir tabir ile hareket etmesi sonucu oluşan enerjiye elektrik denir cevabı kabul edildi. Elektrik ilk bulunduğu zamandan günümüze kadar birçok evre geçirdi. Hızla Gelişen teknolojinin kalbi oldu. Hayatımızın büyük bir bölümünde yer edindi. Şuan elektriğin hayatımızı terk ettiğini hayal edersek ne olur sizce?

Elektriğin geçirdiği aşamalar günümüze kadar yenilenerek geldi. İlk önce bulundu, sonra üretildi ve depolandı. Elektrik nasıl üretilir? Diye sorulduğunda ilk akla gelen günümüzde sık kullandığımız jeneratör, termik santraller, rüzgârgülü, barajlar ve benzeri icatlarla üretilir. Türkiye’ de ilk elektrik üretimi için kurulan termik santral 1902 yılında II. Abdülhamit yönetiminde kuruldu.

Bir önceki yazımız olan Toshiba AT270 Hakkında Bilgi Alıp Toshiba AT270 Tableti Tanıyalım başlıklı makalemizde Toshiba AT270, Toshiba AT270 özellikleri ve Toshiba AT270 tablet hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.