Elektrik Sigortası Neden Atar?

elektrik sigortası neden atarElektrik, uzun yıllardan beri hayatımızın her alanında kullandığımız ve günümüzde de gittikçe artan bir öneme sahip enerji türüdür. Kullandığımız tüm elektronik cihazlar için gereklidir. Evde, işte, okulda, yolda giderken dahi mutlaka zaman zaman elektriğe ihtiyaç duyarız. Bu denli yaygın bir kullanım alanı olan elektrikle ilgili bazı sorunları kendimiz kolayca halledebiliyoruz. Örneğin sigorta atması sonucunda meydana gelen elektrik kesintisini, sigortayı yeniden kaldırarak gidebiliriz. Bu gibi basit sorunları kolayca çözebilmek, elektrik kesintisini hemen gidererek tekrar kullanmaya başlayabilmek için son derece önemlidir. Peki, elektrik sigortası neden atar? Yazımızın devamında elektrik sigortasının atma sebepleri hakkında detaylı bilgiler bulabileceksiniz.

Elektrik sigortası neden atar sorusuna cevap vermeden önce sigortanın ne olduğundan bahsedelim. Sigorta, evlerde ve iş yerlerinde bulunan elektrik şebekesinin içinden geçen akımı kontrol eden araca denilir. Bu araçlar sayesinde devreden fazla akım geçmesi engellenir ve devrenin aşırı ısınmasını engeller. Böylece kopma ya da yanma gibi kazaların ortaya çıkmasını önler. Evlerdeki sigortalarda bir tanesi ana sigorta olur ve o attığında yani kapandığında eve elektrik akımı gelmez. Diğer sigortalar ise evin belli bölümlerine gönderilen elektrik akımlarını kontrol eder. Örneğin mutfak tarafına gelen elektriğin sigortası ile salona gelen elektriğin sigortası farklı olabilir.

Bu bilgilerin ardından gelelim asıl konumuz olan Elektrik sigortası neden atar sorusuna. Elektrik sigortasının atmasındaki en temel sebeplerin başında aşırı ısınma gelir. Eğer prizlerde fazla elektrikli cihaz bağlıysa ve çalışıyorsa yük kaldıramayabilir. Bu durumda sigorta atarak kendisini korumaya alır. Eğer böyle bir sebepten ötürü sigorta attıysa hemen kaldırmamalı, biraz bekleyip soğumaya bırakılmalıdır. Bir diğer sigorta atma sebebi ise lambalardan kaynaklı kısa devre olma ihtimalidir. Ya da prizlerde takılı olan cihazlarda meydana gelmiş olan bir arıza da elektrik sigortasının atma sebepleri arasında yer alır.

Bir önceki yazımız olan Toshiba AT270 Hakkında Bilgi Alıp Toshiba AT270 Tableti Tanıyalım başlıklı makalemizde Toshiba AT270, Toshiba AT270 özellikleri ve Toshiba AT270 tablet hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.