Elektrik Ve Kavramları Hakkında Bilgiler

elektrik nedirBu yazımızda sizlere elektrik hakkında bilgiler vererek, elektrik nedir sorusunun yanıtını aktarmaya çalışacağız. Eğer siz de elektrik ile ilgili bilgi sahibi olmak istiyorsanız, zaman kaybetmeden detayların aktarımını sizler için gerçekleştirmeye başlayalım…

Elektrik nedir? Maddenin yapıtaşları arasında bulunan Proton, Pozitron, Elektron gibi parçacıkların gerçekleştirmiş oldukları hareket sonucu ortaya çıkan enerji olarak tanımlanabilmektedir. Elektrik, günümüzün vazgeçilmez enerji türleri arasında yer almakla birlikte, hayatımızın her alanında kullanmak zorunda olduğumuz bir gereksinim olarak karşımıza çıkmaktadır.
Elektrik enerjisi gündelik hayatta elektrik akımı olarak kullanılmaktadır, ve elektrik akımı, iletken bir madde içerisinde, elektrik enerjisinin dolaşması olarak isimlendirilebilmektedir. Bir de elektrik alanı bulunmaktadır ki o da, elektrik yükünün etrafında oluşmuş olan bir başka yük üzerinde, uzay parçası tarafından uygulanan elektriksel kuvvet olarak tanımlanmaktadır.
İletken cisimlerin elektrik akımını iletmeleri durumuna verilen isim ise elektrik devresi olarak belirtilmektedir. Elektrik enerjisinin üretiminin gerçekleştirildiği santraller elektrik santrali olarak tanımlanırken, bir cismin üzerinde birikmiş, ya da cismin taşımakta olduğu elektrik ise elektrik yükü olarak isimlendirilmektedir.
Canlıların da elektrik üretimi gerçekleştirdiklerini; ancak bunun, kendileri için kullanımını sağladıklarını da belirtmemiz gerekmektedir. Canlıların elektrik gereksinimleri: sinir hücreleri arasında iletişimin sağlanması, ve bunun yanında kas sisteminin hareket etmesi içindir.
Yıldırım, doğadaki elektriğin gözle görülebilen hali olarak isimlendirilmektedir. Atmosferden yeryüzüne elektrik yükünün aktarılması durumuna yıldırım adı verilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Toshiba AT270 Hakkında Bilgi Alıp Toshiba AT270 Tableti Tanıyalım başlıklı makalemizde Toshiba AT270, Toshiba AT270 özellikleri ve Toshiba AT270 tablet hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.