HidroElektrik Enerjisi Nedir? Nasıl Elde Edilir?

HidroElektrik enerjisi nedirHidroElektrik enerjisi hakkında bilgilerin aktarımını gerçekleştirebileceğimiz yazımız içerisinde, HidroElektrik enerjisi nedir, ve HidroElektrik enerjisinin önemi nedir gibi soruların yanıtlarını bulabileceksiniz.HidroElektrik enerjisi nasıl elde edilir sorusunun yanıtına da yazımız içerisinde yer vereceğimizi belirterek, hemen bilgilerimizin aktarımını gerçekleştirmeye başlayalım…

HidroElektrik Enerjisi Nedir?

HidroElektrik enerjisi, HidroElektrik Santraller, yani HES’lerden elde edilmektedirler. Doğal yollarla, akan suyun içerisine kurulan bir sistem sayesinde HidroElektrik enerjisinin elde edilmesi durumu söz konusu olduğu için oldukça tercih edilmektedir. Ve sadeve bu nedenden dolayı dahi HidroElektrik enerjisinin önemi oldukça büyüktür.

HidroElektrik Enerjisi Nasıl Elde Edilir?

HidroElektrik enerjisinin elde edilmesini olanaklı hale getiren HidroElektrik santralleri, akmakta olan suyun içine kurulurlar. Ve sonrasında da, suyun akarken ortaya çıkarttığı güçten faydalanırlar. Suyun akışının, ya da düşüşünün hızı, akan suda bulunan enerji miktarının tayin edilmesini sağlamaktadır. Eğer ki HidroElektrik santrali büyük bir nehir içerisine kurulmuş ise; ya da suyun, çok yüksek bir yerden düşeceği noktada kurulmuş ise, burada, gelen suyun çok hızlı şekilde santrale ulaşacağından dolayı, enerjisinin de çok yüksek olacağını belirtmemiz gerekir.

Pervane şeklinde kolları bulunan türbinler, elektrik üretimini gerçekleştirmek için kurulmalarının yanında, suyun hızına, ve enerjisine göre dönüş sağlarlar. Ve santrale gelen su, direk olarak türbinlere aktarılır. Jeneratöre bağlı olarak çalışmakta olan türbinler de, mekanik halde kendilerine ulaşan enerjiyi elektrik enerjisine çevirmeyi sağlarlar.

HidroElektrik Enerjisinin Önemi

Her şeyin öncesinde, günümüzde her ne kadar su kaynakları tükeniyor olsa da, HidroElektrik santrallerinin kurulduğu bölgelerdeki suyun, sürekli olarak yenilenen bir kaynak olduğu düşünülerek, buradan elde edilecek olan enerjinin tükenmeyeceği düşünülmektedir. HidroElektrik enerjisinin önemini arttıran bir diğer detay ise, sera gazının, enerji üretimi sırasında ortaya çıkmamasıdır.

HidroElektrik santrallerinin yapımı için fazla bir gereksinim bulunmaması, enerji üretimi sonrasında yakıt tüketiminin gerçekleştirilmemesi, teknik olarak uzun ömürlü olması, işsizlik problemine çözüm olarak, çalışmayan kesimi istihdam etmeleri, kuruldukları kırsal alanlarda, hem daha sosyal bir yaşam, hem de ekonomi için katkı sağlamaları dolayısı ile, HidroElektrik santraller sayesinde elde edilen HidroElektrik enerjisinin önemli olduğu belirtilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Toshiba AT270 Hakkında Bilgi Alıp Toshiba AT270 Tableti Tanıyalım başlıklı makalemizde Toshiba AT270, Toshiba AT270 özellikleri ve Toshiba AT270 tablet hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.