İletken Maddeler Ve Yalıtkan Maddeler

Bu yazımızda sizler için, iletkenlik nedir, iletken madde nedir, ve iletken maddeler ile birlikte, yalıtkanlık nedir; ve yalıtkan maddelerden söz etmeye çalışacağız. Elektrik enerjisinin iletilip iletilmemesi ile ilgili olan bu bilgileri, iletkenlik nedir, iletken madde nedir sorusunun yanıtları ile birlikte edinmeye çalışalım:

İletkenlik nedir? İletken madde nedir? İletken maddeler, elektrik enerjinin geçişine olanak tanıyan maddeler olarak tanımlanmaktadırlar. İletken madde nedir, iletkenlik nedir gibi sorunun yanıtını bu şekilde verdikten sonra, iletken maddelere bir de örnek vermemiz gerekmektedir. İletken maddeler, genellikle metallerdir: gümüş, altın, demir… ve bunlara benzer pek çok maddeyi, iletken maddeler sınıfında açıklamamız mümkündür. İletken maddeler arasında yer alan metaller, elektriğin iletilmesini oldukça başarılı bir şekilde gerçekleştirmektedirler.
Yalıtkanlık nedir? Yalıtkan maddeler hakkında bilgi sahibi olmanız için yalıtkanlık nedir sorusunun yanıtını şu şekilde verebiliriz: Bazı maddeler, elektrik enerjisini iletme özelliğine sahip değildirler. İşte bu maddelere yalıtkan maddeler adı verilmektedir. Yalıtkan maddeler arasında saf su, yün, cam, mika, tahta… gibi pek çok farklı örnekten söz edebilmek olanaklıdır.
Elektrik devresinde genellikle iletken maddelerden yararlanıldığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz demektir. Elektrik devresinde, genellikle iletken maddeler olarak bakır teller kullanılır; fakat, bu iletken maddeler, yalıtkan maddeler ile de kaplanmaktadırlar. Aksi halde, bizler elektrik devreleri ile iletişime geçtiğimiz anda, vücudumuza elektrik almaya başlarız. Bu nedenledir ki yalıtkan maddelerin kullanılması dolayısı ile, içerisinden elektrik geçen elektrik kablosuna dokunsak dahi, bize herhangi bir zararı bulunmamaktadır.
Gazlar; ve de sıvılar, her zaman iletken olmamakta, hatta genel itibari ile yalıtkan maddeler arasında sayılmaktadırlar. Fakat şunu belirtmemiz gerekir ki: yalıtkan maddeler arasında yer alan sıvılar; ya da gazlar, bazı işlemlerden geçirilerek iletken maddeler haline de getirilebilmektedirler.

Bir önceki yazımız olan Toshiba AT270 Hakkında Bilgi Alıp Toshiba AT270 Tableti Tanıyalım başlıklı makalemizde Toshiba AT270, Toshiba AT270 özellikleri ve Toshiba AT270 tablet hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.