Kısa Devre Nedir? Kısa Devrenin Zararları Nelerdir?

Bu yazımızda sizlere kısa devre hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Kısa devre nedir sorusunun yanıtı olarak kısa devrenin tanımını gerçekleştireceğimiz yazımız içerisinde aynı zamanda, kısa devrenin zararları nelerdir sorusunun yanıtı olan kısa devrenin zararlarını da sizlere aktarmaya çalışacağız. Dilerseniz daha fazla zaman kaybı yaşamadan kısa devre nedir sorusunun yanıtı olan kısa devrenin tanımına bakalım:

Kısa devre nedir? Kısa devrenin tanımı: Bir bağlantı türü olan kısa devre, iletken tel direncinin azaldığı durumlarda yaşanan bir durumdur. Elektrikli aletlerin direncinin ise yüksek olduğu durumlarda, yüksek olan dirençli bölgeden değil de, düşük dirençli olan bölgeden elektrik akımının geçmesi durumunda, elektrikli aletin çalışmaması durumuna kısa devre adı verilmektedir.
Kısa devrenin nedenlerine bakmak istersek, kısa devrenin nedenleri arasında, elektrikli alet kablolarının birbirine değmesinin yer aldığını belirtmemiz gerekmektedir. Bundan dolayıdır ki, kısa devrenin nedenlerinin gündeme gelmemesi adına, kullanılan elektrikli aletlerin kablolarının sıyrık olmamasına; ve yalıtkan bir madde ile destekleniyor olmasına dikkat etmek gerekmektedir.
Kısa devrenin zararları nelerdir sorusunun yanıtını da sizlere aktarmak istersek: kısa devrenin zararları nelerdir? Kısa devrenin zararları arasında ilk olarak elektrik çarpmasından söz etmemiz gerekmektedir. Kısa devrenin zararlarından bir diğerinin de yangın olduğunu hatırlatmak gerekmektedir. Kısa devrenin zararları nelerdir sorusunun yanıtları arasında yer alan kısa devrenin zararları arasında pek çok unsurun bulunduğunu da unutmamak gerekmektedir.
Kısa devre ile ilgili bir diğer bilgiyi ise size şu şekilde aktarmamız gerekir ki: kısa devre durumunun söz konusu olması halinde, sigortanın atması gibi bir durum söz konusu olmaktadır, kısa devre halinde sigortanın atmasının nedenine bakmak istersek, devrede bulunan toplam direncin düşmesi durumunun, ana hattyın direncinin artması olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz…

9 thoughts on “Kısa Devre Nedir? Kısa Devrenin Zararları Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.