Reosta İletken Mi? Reosta Yalıtkan Mı? Reostanın Kullanım Alanları

Bu yazımızda sizlere, öncelikli olarak reosta nedir sorusunun yanıtını verip, sonrasında ise reosta nerelerde kullanılır sorusunun yanıtları arasında yer alan reostanın kullanım alanlarından söz etmeye çalışacağız. Daha sonra da reosta nasıl çalışır sorusunun yanıtını vereceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. O halde, reosta nedir sorusunun yanıtını vererek bilgilerimizi aktarmaya başlayalım:

Reosta nedir? Bir iletken maddenin direncinin değiştirilmesinin istendiğinde kullanılan aletin ismi reosta olarak belirtilmektedir. Kısa devre prensibinin geçerli olarak kullanıldığı reostanın, ayarlı direnç olarak kullanılabileceğini de belirtmemiz gerekmektedir. Reostanın yaptığı şey asıl olarak, direncin azaltılması, ve akım şiddetinin arttırılması olarak belirtilmelidir.
Reosta nerelerde kullanılır? Reostanın kullanım ayarları: Reosta genellikle laboratuarlarda kullanılmaktadır. Direnç değerlerinin ayarlanması gereken durumlarda kullanılan reosta, direnç geçişinin gerektiği durumlarda köprü işlevi de üstlenmektedir. Direnç ölçümü yapılmasının gerekli bulunduğu durumlarda da kullanılan reosta, direnç değişimlerinin gerekli bulunduğu deneyler sırasında da kullanılmaktadır.
Reosta nerelerde kullanılır sorusunun yanıtları arasında yer alan reostanın kullanım alanlarını daha güncel bir şekilde anlatmak istersek, elektrik sobalarının ısı ayar düğmelerinde, reostanın kullanıldığını belirtebiliriz. Bazı lambaların daha az, ya da çok ışık vermesinin ayarlanması için de ayar düğmelerinde reostalardan yararlanılmaktadır. Epilatör adı verilen cihazların hız ayarları reosta tarafından gerçekleştirilmektedir. Vantilatörlerin hız ayarları da aynı şekilde reosta sayesinde gerçekleştirilmektedir. Elektrikli battaniyelerin ısı ayarlaması için kullanılan ayar düpğmelerinde de reosta vardır.
Reosta nasıl çalışır? Genellikle krom, ya da nikel telden hazırlanan bir düzenek şeklinde bulunan reosta kablolardan oluşmaktadır, ve bu kabloların uzaması direncin artmasını, kabloların kısalması ise direncin azalmasını sağlamaktadır. Reostalar bu nedenle direnç ayarlayıcı olarak isimlendirilmektedirler.
Reosta iletken mi? Reosta yalıtkan mı? Reosta yalıtkan mı sorusunun yanıtı kesinlikle hayır şeklinde verilmektedir. Reosta iletken mi sorusunun yanıtı ise evet’tir. Reosta iletkendir, Reostanın sadece düğmesi yalıtkandır. Reosta, direnç ayarlar, ve direnç iletmek ile görevlendirilmiş bir düzenektir…

Bir önceki yazımız olan Toshiba AT270 Hakkında Bilgi Alıp Toshiba AT270 Tableti Tanıyalım başlıklı makalemizde Toshiba AT270, Toshiba AT270 özellikleri ve Toshiba AT270 tablet hakkında bilgiler verilmektedir.

“Reosta İletken Mi? Reosta Yalıtkan Mı? Reostanın Kullanım Alanları” için 3 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.