Sigorta Neden Atar? Sigorta Atmasının Sebepleri

sigorta atmasının sebepleriBu yazımızda sizlere sigorta atması ile ilgili bilgilerden söz ederek, sigorta neden atar sorusunun yanıtları arasında yer alan sigorta atmasının sebeplerinden söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de sigorta atması ile ilgili bilgi sahibi olmak istiyorsanız, zaman kaybetmeden, sigorta neden atar sorusunun yanıtları arasında yer alan sigorta atmasının sebeplerini aktarmaya başlayalım:

İlk olarak, sigorta neden atar sorusunun yanıtları arasında yer alan şu detayı anlamanız gerekmektedir: sigorta atması, evin hangi bölgesinde gerçekleşmektedir? Bunun için yapmanız gereken, evde bulunan sigortaları tek tek kapatarak, sigorta atmasının nereden kaynaklandığını bulmaya çalışmaktır. Bir takım araçlar bunun için geliştirilmiş bulunmaktadır. Sigorta atmasının hangi sigortadan kaynaklandığını bulmanızın sonrasında, kontrol kalemi, ya da daha farklı araçlarla, hangi kabloların kısa devre yaptığını; ya da kaçak akım olduğunu bulmanız gerekecektir.
Sigorta neden atar sorusunun yanıtları arasında yer alan sigorta atmasının sebepleri, sadece kaçak akımdan; ya da kısa devreden kaynaklanmıyor olabilir: Sigortanın bozulmuş olması da sigorta atmasına neden olabilir. Bu gibi bir durumda, aynı güçte bir sigorta alarak değişim işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir.
Sigorta neden atar sorusunun yanıtları arasında yer alan sigorta atmasının sebepleri arasında yer alan bir diğer detay ise, duvar üzerinde işlem uygulanmasıdır. Bu işlemin elektrik ile ilgili olmasına gerek bulunmadığını da belirtmeliyiz. Duvara çaktığınız bir çivi dahi sigorta atmasına neden olabilir. Çünkü, buat, anahtar; ya da prizlere giden kablolar duvar içerisinden geçmektedir, ve bu nedenle de çakılan çivi dahi bu kablolara denk gelerek sigorta atmasına sebebiyet verebilir.
Sigorta atmasının sebepleri arasında yer alan bir diğer detay ise, mutfaklarımızda bulunan lacaboların altında yer alan prizlerdir. Bu prizlere sızan bir damla su dahi sigorta atmasına neden olabilmektedir, hatta bu durum, daha tehlikeli sonuçları da ortaya çıkartabilmektedir.
Bozuk olan elektronik cihazlar da sigorta atmasına sebep olabilirler. Bu cihazlar şase yapabilir, ya da kutuplar birbirine değerek sigorta atmasına sebebiyet verebilir. Evinizde bulunan bozuk cihazları; ya da yeni aldığınız elektronik cihazları, bu anlamda mutlaka göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.
Uzatma kabloları ise, sigorta atmasının sebepleri arasında yer alan bir diğer detay olarak karşımıza çıkmaktadır. Sigorta neden atar diyenler, özellikle evlerinde bulunan uzun ara kabloları göz önünde bulundurmalıdırlar. Bu kablolar, uzunlukları ile ters orantılı güçte yük kaldırabilmektedirler, yani daha uzun bir ara kablonun, daha az elektrik yükü kaldırdığını bilmeniz gerekmektedir.
Yüksek elektrik akımını çeken cihazlar da aynı anda çalışacak olurlarsa, sigorta bu yükü kaldıramayabilir, ve bu durum da sigorta atmasına neden olabilir.

Bir önceki yazımız olan Toshiba AT270 Hakkında Bilgi Alıp Toshiba AT270 Tableti Tanıyalım başlıklı makalemizde Toshiba AT270, Toshiba AT270 özellikleri ve Toshiba AT270 tablet hakkında bilgiler verilmektedir.

“Sigorta Neden Atar? Sigorta Atmasının Sebepleri” için 2 yorum

  1. Sigorta neden atar sorusuna verdiğiniz açıklayıcı bilginiz için ÇOK teşekkür ederim.

    Bir sorumda; Linye,sorti nedir. Cevaplarsanız memnun olurum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.