Statik Elektrik Nedir?

statik elektrik nedirStatik elektrik ile hayatımızın önemli bir bölümünde karşılaştığımız doğrudur. Ancak sorulduğunda çoğumuz, statik elektrik nedir, ya da statik elektrik nasıl oluşur gibi sorulara yanıt veremez; veya statik elektrik örneklerini bilmeyiz. Bu yazımızda sizlere bu nedenle, detaylı olarak statik elektrikten söz etmek istedik…

Statik Elektrik Nedir?

Elektrostatik olarak da bilinen statik elektrik, yüklerin birbiri ile temas etmesi halinde ortaya çıkan kuvvet olarak tanımlanabilmektedir. Günlük hayatımızda karşılaşmış olduğumuz, saçlarımızın elektriklenmesi durumu dahi statik elektrik örnekleri arasında gösterilebilir. Ama konumuzu daha detaylı ele almak için bilgilerimizi aktarmaya devam edelim…

Statik Elektrik Nasıl Oluşur?

Aslında statik elektrik oluşması için hiç bir şeye gerek bulunmamaktadır. Çevremizdeki maddeler ya da yalıtkanların, herhangi biri, ya da ikisinin de, birbiri ile temas edip ayrılması; ya da sadece sürtünmesi sonucunda, hem pozitif; hem de negatif elektronlar serbest kalır. Söz konusu serbest kalan bu elektronların işaret değiştirmesi sonucunda ise statik elektrik oluşmaktadır. Her ne kadar statik elektrik akımı çok zayıf olsa da; voltajın aslında çok yüksek olduğunu da belirtmeden geçmemeliyiz.

Statik Elektrik Örnekleri

Yıldırım, statik elektrik örneklerinin en önemlilerinden bir tanesidir. Bunun yanında, içerisinde parlayıcı sıvı bulunduran tankerlerde de statik elektrik oluşma ihtimali çok yüksektir. Çünkü bu maddeler, sallanmanın etkisi ile, birbirleri ile temas halinde olurlar. Bu durum, tankerlerin içerisinde statik elektriklenmenin birikmesine yol açar ki, bu durumun tehlikeli bir hal almaması için oluşturulan topraklanma zinciri ile, söz konusu statik elektrik toprağa aktarılır.

Elektrik Sayaçlarının Değişimi Hakkında Bilgiler

Uçaklarda da statik elektrik oluşmaktadır. Uçağın bulutların içerisinden geçmesi; ya da üstlerine yıldırım düşmesi gibi nedenlerle; veya uçakta bulunan elektronik cihazlar dolayısı ile oluşumu gerçekleştirilen statik elektrik, uçakların kanatlarında bulunan sivri metal uçlar sayesinde havaya bırakılır. Zaten aksi halde, uçakların yere inmeleri sırasında infilaklar oluşabilirdi.

Bir önceki yazımız olan Toshiba AT270 Hakkında Bilgi Alıp Toshiba AT270 Tableti Tanıyalım başlıklı makalemizde Toshiba AT270, Toshiba AT270 özellikleri ve Toshiba AT270 tablet hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.