Termik Santral Nedir? Termik Santral Nasıl Elektrik Üretir?

termik santral nedirBu yazımızda sizlere termik santraller ile ilgili bilgiler vereceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Termik santral nedir, termik santral nasıl çalışır, termik santral nasıl elektrik üretir şeklindeki soruların yanıtlarını yazımız içerisinde bulabileceğinizi belirterek, zaman kaybetmeden, termik santral nedir, termik santral nasıl çalışır, ve termik santral nasıl elektrik üretir sorularının yanıtlarını aktarmaya, kısacası, termik santralleri tanımaya başlayalım…

Termik santral nedir? Termik santraller elektrik üretimini, fosil yakıtlar arasında yer alan gaz, kömür; ya da akaryakıt gibi maddelerin yakılması sureti ile gerçekleştiren santraller olarak tanımlanmaktadır. Peki termik santral nasıl çalışır? Hemen bu sorunun yanıtını da sizler için aktarmaya çalışalım:
Termik santral nasıl çalışır? Termik santrallerde bulunan ocakların kazan bölümlerinde su yer almaktadır. Bu su, çok sıcak olacak şekilde ısıtılır; ve buharlaştırılır. Bu şekilde elde edilen buhar ile, elektrik akımını üreten alternatörlere bağlı türbinler çalıştırılır. Termik santrallerde bu şekilde üretilen ısının bir kısmının da çevreye atılması söz konusudur, ki bu ısı, çevrede bulunan ırmak, ya da kıyı sularının bir kaç derece ısınmasına neden olmaktadır. Termik santrallerde elektrik üretimi sırasında yanan kömürün külleri ise, bacalarda bulunan elektrostatik filtrelerden dışarı sızar. Fosil yakıtların yanmasından sonra meydana gelen kükürt, ve azot gazları ise bir şekilde atmosfere yayılır, ve bu gazların asit yağmurlarına neden olarak, ormanlara büyük zarar verdikleri, çevreci uzmanlar tarafından sıklıkla vurgulanan bir durumdur. Ancak yine de termik santrallerin, pek çok ülkede yaygın olarak kullanıldığını belirtmemiz gerekmektedir.
Termik santral nasıl elektrik üretir? Boru demetleri, ve bir ocaktan oluşan kazan içerisinde dolaşan su ısıtılarak buharlaştırılır. Bu şekilde buhar haline getirilen suyun, sonrasında türbinlere gönderilmesi gerekmektedir. Fosil yakıt olarak kömür kullanılacaksa, bu kömür ilk olarak öğütülür, sonrasında da toz haline getirilip, sıcak hale gelen hava ile karıştırılır. Daha sonra da brüler kullanılarak buhar kazanının yanma odası içerisine püskürtme yöntemi ile gönderilir. Fosil yakıt eğer akaryakıt ise, ilk olarak ısıtılması, sonrasında daha akışkan hale gelmesinin ardından kullanılması gerekmektedir.
Buhar, 600 MW’lik bir yerde, 174 bar basınç, ve 565 derece sıcaklığa getirilir. Sonrasında yüksek basınçlı türbinlere gönderilir. Burada az da olsa genleşir, ve bu genleşme sayesinde türbin çarkları dönmeye başlar. Burada kullanılan buhardan arta kalan buhar ise yeniden, farklı bir devre yardımı ile kazana gönderilir, ve burada buharın yeniden ısınması sağlanır. Basıncı ise 34 bar olarak ayarlanıp, orta basınçlı bir türbine gönderilir. Bunun sonrasında aynı işlemler uygulanarak basıncı daha da düşürülen buhar, düşük basınçlı türbinlere gönderilir ki bu aşamada 300 milibar, buharın basıncı haline gelmiştir, tam anlamı ile genleşme burada söz konusu olmaktadır. Sonrasında da buhar kon dansöre gönderilir.
Soğuk bir yer olan kon densör, buharı yeniden suya dönüştürür. Bu işlem, içerisinde soğuk su bulunan küçük borulara buharın çarpması ile gerçekleştirilmektedir, ve soğuyan su, pompa kullanımı gerçekleştirilerek toplanıp, yeniden ilk aşamadaki ısıtma çevrimine gönderilmektedir. Çevrimden türbinlere gönderilen su, türbinlerde bulunan mekanik enerji ile, alternatör kullanılarak elektrik enerjisi haline getirilir. Elektrik enerjisinin, transformatörler ile gerilimi yükseltirlir, sonrasında da iletim ve dağıtım için gerekli kanallara gönderilir…

Bir önceki yazımız olan Toshiba AT270 Hakkında Bilgi Alıp Toshiba AT270 Tableti Tanıyalım başlıklı makalemizde Toshiba AT270, Toshiba AT270 özellikleri ve Toshiba AT270 tablet hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.