A+ Enerji Sınıfı Ve A++ Enerji Sınıfı Enerji Verimliliği Ve Enerji Tasarrufu

Enerji tasarrufunun yaygınlaşmasının gereklilik sebebi pek çoğumuz tarafından ekonomik kaygılar olarak düşünülmektedir. Oysa, enerji tasarrufunun sadece ekonomik kaygılar sebebiyle yapılmasının düşünülmesi yanlıştır. Çünkü enerji tasarrufunun gerekliliğini arttıran bir diğer sebep de yaklaşan küresel ısınmadır. Enerji sarfiyatı, küresel ısınmanın tetiklenmesine neden olmaktadır; çünkü enerji harcandığında bir takım fosil yakıt grubu ortaya çıkmakta; ve bu durum da küresel ısınmanın daha hızlı bir şekilde bizlere doğru yaklaşmasına neden olmaktadır. İşte burada devreye A+ enerji sınıfı girmektedir.

A+ enerji sınıfı ürünler, çevreci ürünler olarak bilinmektedirler. A+ enerji sınıfı ürünlerin kullandığı enerji ile, daha fazla verim elde edilmesi amaçlanmaktadır. Yani bir birim enerji ile, daha fazla iş yapılması hedeflenmektedir. Bu durum, A+ enerji sınıfı ile üretilmiş olan ürünlerin hem çevre dostu ürünler olmasını; hem de ekonomi dostu ürünler olmalarını sağlamaktadır. A+ enerji sınıfı ürünler ile, daha yaşanılır bir dünya hedeflenmektedir.
Günümüzde, ev elektroniği alanında satılan ürünlerin üzerlerinde enerji verimliliği ile ilgili yazılar bulunmaktadır. Enerji verimliliği değişik harflerle ifade edilmektedir. Enerji verimliliğini ifade eden harfler, A, B, C, D, E, G harfleridir. Enerji verimliliği G harfi ile sembolize edilen bir elektronik eşyanın harcamın olduğu enerji çok yüksek iken, A harfi enerji verimliliği sembolünde enerji tasarrufundan söz edilmektedir ki enerji tasarrufu A harfinde oldukça yüksektir.
Enerji verimliliği A harfi ile sembolize edilen ev elektroniği eşyalarının günümüzde üretilenleri ise, A+ ve A++ ile sembolize edilmektedir. A+ ile sembolize edilen enerji verimliliği enerji tasarrufunu daha yüksek hale getirirken, A++ ile ifade edilen enerji verimliliğinde enerji tasarrufu çok daha yüksek olmaktadır; ve bu durum bize, teknolojinin hızla geliştiğini gösteren en iyi örneklerden bir tanesidir.
Türkiye’de, A+ ve A++ enerji sınıfı ürünlerin üretimi yoğun olarak yapılmakta; ve Türkiye bu teknolojik düzeye erişmiş durumdadır; fakat bir takım mali kaygılar sebebiyle A+ ve A++ enerji sınıfı ürünler, Türkiye piyasalarından çok ihraç edilmektedir. Avrupa ülkelerinde A+ ve A++ enerji sınıfı ürünlerin tüketimi devletler tarafından özendirilmekte iken; Türkiye’de henüz böyle bir özendirme gözlenmemektedir.
Arçelik, Avrupa’nın en popüler buzdolabı olan, A++ enerji sınıfında bulunan ürünü, Türkiye Çayırova tesislerinde üretmektedir. Bununla birlikte, Türkiye’de A+ ve A++ enerji sınıfı ürünlerin sayısı çok azdır…

Bir önceki yazımız olan Projeksiyon TV'ler Hakkında Bilinmesi Gerekenler başlıklı makalemizde CRT monitör, LCD ekran ve projeksiyon TV hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.