CRT Monitörler Hakkında Genel Bilgiler Ve Tüplü Televizyonlar

Hepimiz evlerimizde televizyon kullanımını gerçekleştiriyoruz. Televizyon kullanımı bundan bir kaç sene öncesine kadar; ve hatta günümüzde de çok yerde bulunan; ve tabir olarak tüplü televizyon olarak tanımlanan televizyonlarla gerçekleştiriliyordu. Tüplü televizyonlara ise CRT monitör adı verilen monitörler ile erişilmekte idi. CRT monitör nedir derseniz, CRT monitör hakkında bu yazımızda sizleri bilgilendirmeye çalışacağız…

CRT monitör nedir? CRT Cathode Ray Tube kelimelerinin baş harflerinden oluşturulan bir kısaltmadır. CRT’nin kısaltılması olan Cathode Ray Tube’nin Türkçe’deki karşılığı: Katot Işını Tübü’dür. Tüplü televizyonların tüpünü simgeleyen bir tabirdir. CRT monitöelerin yaptıkları işlem şudur: Elektronları, CRT monitörlerin tüpleri boyunca hızlı bir şekilde fırlatırlar. Ve fırlatılan bu elektronlar ise, bize ışık oluşumu olarak geri dönmektedir.
CRT monitörler ile çalışan tüplü televizyonların, Plazma TV’lerden; ve LCD ekran olan televizyonlardan ne farkı olduğunu merak ederseniz, biliyorsunuz ki tüplü televizyonlar, yani CRT monitörler şişman televizyon olarak da tabir edilmektedir; ve plazma tv’lerden ya da LCD ekranlardan daha fazla yer kaplamaktadırlar. CRT monitörler, plazma tv’lerden, ve LCD ekranlardan daha ağırdırlar. CRT monitörlerin güç tüketimleri de, LCD ekranlardan; ve plazma TV’lerden daha fazladır. CRT monitörlerin dezavantajlarının yanında, CRT monitörlerin avantajlarından da söz etmek mümkündür. Örnek vermek gerekirse: görüntü kalitesi açısından, CRT monitörler, özellikle oyun oynayan kişiler tarafından çok sık tercih edilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Çocuklar İçin Geliştirilmiş Samsung Fotoğraf Makineleri başlıklı makalemizde Samsung fotoğraf makineleri, Samsung fotoğraf makinesi ve Samsung PL120 hakkında bilgiler verilmektedir.

“CRT Monitörler Hakkında Genel Bilgiler Ve Tüplü Televizyonlar” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.