Enerji Tasarruflu Ampul Kırılırsa Ne Yapmalı?

enerji tasarruflu ampul kırılırsa ne yapmalıGünümüz yaşam koşulları bizlere, enerji tasarruflu ampul kullanımını neredeyse şart koşmaktadır. Ancak enerji tasarruflu ampul içerisinde az miktar civa yer almaktadır. Eğer enerji tasarruflu ampul kırılırsa, içerisindeki civa etrafa yayılır, ve bu da ağır metal zehirlenmelerine neden olabileceği için çok zararlıdır. Peki enerji tasarruflu ampulün kırılması nasıl önlenir? Enerji tasarruflu ampul kırılırsa ne yapmalı? Yazımızın ilerleyen bölümlerinde bu soruların yanıtlarını bulabileceksiniz…

Enerji Tasarruflu Ampulün Kırılması Nasıl Önlenir?

Enerji tasarruflu ampullerin yapımında kullanılan camlar çok ince olduğu için, bu ampullerin kırılmasını önlemeye yönelik bazı tedbirlerin alınması gerekmektedir.

• Çocukların oyun oynadığı, top fırlatabilecekleri yerlere enerji tasarruflu ampul konulmamalıdır.
• Masa lambası; ya da yer lambası olarak enerji tasarruflu ampul kullanılmamalıdır.
• Enerji tasarruflu ampulün takılması sırasında cam olan kısmından değil, plastik olan kısmından tutulmalıdır. Aksi halde ampule fazla kuvvet uygulanması dolayısı ile ampul kırılabilir.
• Enerji tasarruflu ampul tutulurken yüksek kuvvet uygulanmamalıdır…

Enerji Tasarruflu Ampul Kırılırsa Ne Yapmalı?

Tüm önlemleri almanıza karşın enerji tasarruflu ampul kırılırsa yapılması gerekenlerin de iyi bilinmesi gerekmektedir. İşte o detaylar:

• Enerji tasarruflu ampul kırıldığında, ilk olarak odada hiç canlı bırakmamalı; ve odayı en az 15 dakika havalandırmalısınız.
• Odada çalışan, ve ortam ısısını değiştiren, arttıran, ya da azaltan cihazları kapatmalısınız.
• Ortamın havalanması sırasında, enerji tasarruflu ampulü temizlemek için gerekli malzemeleri hazırlayabilirsiniz: lastik eldiven, karton, nemli havlu, metal kapaklı cam kavanoz, yapışkan bant, ağzı yapışkanlı çöp poşeti… gibi malzemeleriniz elinizin altında olmalı. Elektrik süpürgesinden kesinlikle yardım almamalısınız.
• Elinize lastik eldiveni takmalı, ortalığa dağılmış olan cam dahil olmak üzere ampulün tüm parçalarını yapışkan bant ile almalı, ve cam bir kavanoz içerisine koymalısınız.
• Nemli havlu ile ortalığı silmeli, sonrasında da çöp poşetinin içerisine bu havluyu koyarak poşetin ağzını bağlamalısınız.
• Tüm çöpleri konteynıra kendiniz atmaya çalışın, ya da çöpleri alan kişileri, içerisinde zararlı atık bulunduğuna dair uyarın.
• Ortamı olabildiğince havalandırmaya devam edin.
• Eldivenleri de atarak ellerinizi güzelce yıkayın.

Ama eğer tüm bunları yapamadıysanız da, enerji tasarruflu ampul içerisinde çok yüksek oranda civa bulunmadığını unutmayın. Ancak sağlığınızla ilgili bir şüpheniz varsa yine de size yakın sağlık merkezine gitmeyi ihmal etmeyin… Unutmayın, ağır metal zehirlenmelerinin sonuçları hemen görülmeyip, seneler sonra da karşımıza çıkabilir…

Bir önceki yazımız olan Tasarruflu Ampul Kırılırsa Yapılması Gerekenler başlıklı makalemizde enerji tasarruflu ampul, enerji tasarruflu ampul kırılırsa ne yapmalı ve tasarruflu ampul hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.