Klima Kullanırken Tasarruf Etmek İçin Öneriler

klima kullanirken tasarrufYaz aylarının gelmesi ile birlikte, sıcaklar hepimizi bunalttı. Pek çok evde, sayısı birden de fazla olan klimalar çalıştırılmaya başlandı. Ancak herkesin aklı, gelecek olan elektrik faturasında elbette… Bu nedenle de, klima kullanırken tasarruf etmek adına neler yapılabileceğini hepimiz merak ediyoruz. Bu yazımızda sizlere, klima kullanırken nelere dikkat etmeliyiz sorusunun yanıtları arasında yer alan, klima kullanırken dikkat edilecek hususlardan söz etmeye çalışacağız…

Klima Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

• Klima kullanırken tasarruf etmek istiyorsanız, derecenin, olması gerekenden fazla düşürülmesini önlemelisiniz. Düşecek olan her bir derece, sizin elektrik faturanızın, klima kullanımınızdan %10 daha fazla olmasına neden olacaktır. Peki klimanızı, kullanım sırasında tasarruf edebilmek için kaç dereceye ayarlamalısınız? Türkiye için söz konusu sıcaklık, ortalama 25 derecedir. 23 dereceye düşürdüğünüzde, klimanız saatte 40 kuruş yakacağına, 48 kuruş yakacaktır. Ayrıca, ne kadar düşük sıcaklık, o kadar hızlı serinlik yanılgısından da kurtulmalısınız; çünkü öyle değildir. Klimanızın üfleme miktarını da olması gerekenden fazla tutmamalısınız.

• Klima kullanırken dikkat edilecek hususlardan bir diğeri de, özellikle havanın nemli olduğu günlerde, klimanın, nem alma modunda çalışmasının gerekliliğidir.

• Havanın çok sıcak olduğu günlerde, ortama güneş ışığının girmesin, perde; ya da jaluzilerle önlemelisiniz. Bu sayede, daha fazla enerji tasarrufu gerçekleştirebileceğinizi unutmayın.

• Klimanın iç, ve dış ünitelerinin konumları da klima kullanırken tasarruf etmek adına önemlidir. İç ünitenin önünde mobilya; ya da perde bulunmamalıdır. Dış ünite ise, olabildiğince gölge bir yere konumlandırılmalıdır.

• Klimanızın amacının, sadece ortamı serinletmek olduğunu unutmayın Bunun haricinde, çamaşır kurutmak, ya da yiyecek soğutmak için kullanılacak cihazlar değildirler.

• Klimanın filtrelerini, kullanım kılavuzunda belirtilen aralıklarla temizlemeli, ve bakımını da yetkili servise, periyodik aralıklarla yaptırmalısınız.

• Eski bir binada oturuyorsanız, ortam yalıtımını güncel şartlara göre yaptırmanız gerektiğini unutmamalısınız.

• Klimanın zamanlama ayarını kullanarak, siz evde yokken klimanın çalışmasını önlemeli; siz eve geleceğinize yakın çalışmasını sağlamalısınız.

Bir önceki yazımız olan Enerji Tasarruflu Ampul Kırılırsa Ne Yapmalı? başlıklı makalemizde enerji tasarruflu ampul, enerji tasarruflu ampul kırılırsa ne yapmalı ve enerji tasarruflu ampulün kırılması nasıl önlenir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.