LCD Monitör Nedir? LCD Monitörün Avantajları

Günümüzün, gerek bilgisayar ekranları; gerekse televizyonları LCD ekranlar ile donatılmaktadır. Peki görüntü olarak tanıyabileceğimiz LCD monitör nedir? LCD monitör nasıl tanımlanır? LCD monitörün açıklaması nasıl yapılır? Bu yazımızda sizleri LCD monitörler hakkında bilgilendirmeye çalışacağız…

LCD monitör nedir? LCD kelimesi, Liquid, Crystal Display kelimelerinin baş harflerinden oluşmuş bir kısaltmadır. Liquid Crystal Display kelimelerinin Türkçe’deki karşılığı ise: Sıvı Kristal Ekran anlamına gelmektedir. LCD monitör nedir sorusunun yanıtını şu şekilde anlatmak mümkündür: İki adet cam levhanın ortasından geçirilen kristal sıvı örgüsü… LCD monitörün arkasında bulunan ışık kaynağından, LCD monitörün cam levhaları arasında bulunan sıvı kristallere bir takım titreşimler gider. Bu titreşimler, sıvı kristallerin içerisinden geçerken farklı renklere bürünürler; ve bu renkler de bizim LCD monitörden görüntü alabilmemizi olanaklı hale getirir.
LCD monitörün avantajları nelerdir? Neden günümüzde herkes LCD monitör kullanımını tercih etmektedir? LCD monitör ne gibi özelliklere sahiptir; ve LCD monitörün diğer monitörlerden farkı nedir sorularının yanıtlarını hep birlikte bulmaya çalışalım…
LCD monitörler, CRT monitörlerden yani tüplü televizyonlardan çok daha incedirler. Bu nedenle, LCD monitörler, istenilen hemen hemen her yere monte edilebilmektedirler.
LCD monitörlerin avantajları arasında, diğer monitörlerden daha kaliteli renk üretimini gerçekleştirdiklerini de belirtmek gerekmektedir.
LCD monitörün avantajları arasında, renk kontrastının mükemmel olmasa da daha iyi olmasından söz edilebilir.
LCD ekranların avantajları arasında, fosforlu teknolojiye sahip olmamalarının da sayılması gerekmektedir. Yani LCD ekranların bir noktada aynı rengin uzun süre kalmasından doğan sorunlara karşı bir takım tedbirleri bulunmaktadır.
LCD ekranların avantajlarının yanısıra, LCD ekranların dezavantajlarından da söz etmek gerekmektedir. LCD ekranların dezavantajları arasında, maliyeti e yüksek olan monitör olduğunun belirtilmesi gerekmektedir.
LCD ekranların dezavantajları arasında, karanlık olan görüntülerin çok net algılanmaması gibi bir durum da söz konusudur. Karanlık sahneler CRT monitörlerde daha iyi görünebilmektedirler.

Bir önceki yazımız olan CRT Monitörler Hakkında Genel Bilgiler Ve Tüplü Televizyonlar başlıklı makalemizde CRT monitör, LCD ekran ve plazma tv hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.