Projeksiyon TV’ler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Pek çoğumuzun merak ettiği; ve akıllarda soru işareti yaratan sorulardan bir tanesidir projeksiyon TV’lerin ne olduğu. O halde projeksiyon TV nedir sorusuna yanıt vererek konumuzun başlangıcını gerçekleştirip, daha sonra da projeksiyon TV’ler hakkında bilgiler vermeye devam edelim…

Projeksiyon TV nedir? Projeksiyon TV’ler, çok büyük ekran televizyonlar olmalarının yanısıra, üretim maliyetlerinin düşük olduğunun da belirtilmesi gerekmektedir. Projeksiyon TV’lerin üretim teknolojileri, LCD ekranların üretim teknolojilerinden; ve CRT monitörlerin üretim teknolojilerinden farklıdır. Projeksiyon TV’lerin üretim teknolojilerinin LCD ekran ve CRT monitörlerin üretim teknolojileri ile aynı olduğunu düşünecek olsaydık, projeksiyon TV’lerin fiyatlarının çok pahalı olacağını da bilmemiz gerekir…
Projeksiyon TV’lerde görüntü nasıl oluşur? Projeksiyon TV’lerin içerilerinde bir LCD ekran; ya da CRT monitör bulunur; ve görüntü, bu LCD ekran; ya da CRT monitöre gider; ve daha sonra da, daha büyük bir şekilde projeksiyon TV’nin ekranının arkasında bulunan; ve projeksiyon TV ekranına bağlı bulunan bir alana yayılır; daha sonra da projeksiyon TV’nin ekranına yansıyarak bizlere ulaşır.
Projeksiyon TV avantajları nelerdir? Projeksiyon TV avantajları arasında ilk sırada, projeksiyon TV’lerin maliyetlerinin, ekran büyüklüğü bakımından en düşük maliyete sahip olunan ekranlar olduğunun belirtilmesi gerekmektedir.
Projeksiyon TV avantajları arasında yer alan bir diğer faktör ise, CRT monitörlerden daha ince; ve daha hafif olmalarıdır.
Projeksiyon TV avantajları arasında yer alan bir diğer faktör de: LCD ekrandan; ve Plazma TV’den daha gerçekçi görüntüler; ve gölgeler oluşturabilmeleridir.
Projeksiyon TV’lerin avantajları arasındaki bir diğer şey de, projeksiyon TV’lerin fosfor teknolojisi ile üretilmiyor olmalarıdır; dolayısı ile bir renk uzun süre bir noktada kaldığında, görüntü kirliliğine neden olmamaktadır.
Projeksiyon TV’lerin avantajlarına bakıldığında, neden bu denli avantajlı olan projeksiyon TV’lerin kullanımının sık olmadığı sorusu geliyor aklımıza. Bunun için projeksiyon TV dezavantajlarından kısaca söz etmemiz gerekecektir. Projeksiyon TV dezavantajları arasında ilk sırada projeksiyon TV’lerdeki renklerin çok parlak olmaması belirtilmelidir. Şöyle ki: projeksiyon TV ekranın merkezi çok parlak iken, kenarlara ve köşelere doğru parlaklığın azaldığını belirtmek gerekir. Yani, projeksiyon TV’de renkler eşit dağılım göstermemektedirler.
Projeksiyon TV dezavantajlarından bir başkası da, projeksiyon TV’lerin, LCD ekranlara; ve plazma TV’lere göre daha fazla yer kaplamalarıdır.

Bir önceki yazımız olan Mp3 Çalar Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir? başlıklı makalemizde mp3 çalar, mp3 çalar alırken dikkat edilmesi gerekenler ve mp3 çalar alırken nelere dikkat etmek gerekir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.