Lityum İyon Pil Ve Li-İon Batarya Özellikleri

Li-İon batarya özellikleriBu yazımızda sizlere, Li-İon pil ile ilgili bilgilerden söz ederek Lityum İyon pil hakkındaki bilgileri aktarıp, Li-İon batarya özelliklerinden söz etmeye çalışacağımızı belirtmemiz gerekmektedir. Dilerseniz zaman kaybetmeden, Lityum-İyon pil ile birlikte, Li-İon pil hakkındaki detayların aktarımını gerçekleştirmeye başlayalım:

Li-İon pil nedir? Lityum İyon pil, yeniden doldurulabilir piller arasında yer almakla birlikte, ağırlığı, ve boyutune rağmen gösterdiği performansın yüksekliği ile ilgi çekmektedir. Özellikle cep telefonları, tablet bilgisayarlar; ve dizüstü bilgisayarlarda kullanımları yaygın olarak gerçekleşmektedir. Lityum İyon piller doldurulma yoğunluğu açısından üst seviyelerde bulunmaları dolayısı ile hafif ağırlıktadırlar.
Li-İon batarya özellikleri arasında aktarmak istediğimiz ilk detay, hafıza probleminin içlerinde olmamasıdır. Yani, diyelim ki Li-İon pil bulunan bir cep telefonunuz var; ve şarj edeceksiniz; ama tam şarj yarıya geldiği anda önemli bir işiniz çıktı, ve telefonunuzu yanınızda bulundurmanız gerekiyor. Şarjdan ayırabilmeniz durumu mümkün oluyor; çünkü hafızaya kayıt gibi bir durum söz konusu değil. Bunun yanında, diyelim ki yarım şarjınız var; ama o gün yoğun bir gün olacak; ve şarjınızın full olması gerekiyor. Bu durumda da çekinmeden telefonunuzu yeniden şarj edebiliyorsunuz, çünkü herhangi bir olumsuz sonuç alınmıyor.
Li-İon batarya özelliklerine bakmaya devam ettiğimizde, Li-İon pil kullanımının çok uzun ömürlü olmadığını da belirtmemiz gerekiyor. Ancak durumu hemen aktaralım: Diyelim ki Nisan 2013’te üretilen bir telefonu Ocak 2014’te almak istediniz. Telefonun içerisinde bulunan Lityum İyon pil, Nisan 2013’ten bu yana kullanım ömrünü azaltmaya başlamış bile. Yani siz ilk kullanımı gerçekleştirmeseniz dahi, Li-İon pil, durduğu yerde, ömründen ömür kaybedebiliyor. Peki bu kayıp nasıl sayısallaştırılabilir? Diyelim ki 10 saat kullanım ömrü bulunan bir dizüstü bilgisayar aldınız. Bir sene kullandınız. Artık dizüstü bilgisayarınızın kullanım süresi 8 saate düşmüştür. Li-İon piller, her yul, %20 oranında bir kayıp yaşar; ömürlerinden kaybederler.
Uzun süre, içerisinde enerji bulunmadan boş bırakılan Li-İon pil, ömrünün büyük bir kısmını kaybedebilir, ve bununla birlikte, yüksek ısıda, ya da güneşe maruz bırakılmaması gerektiği de unutulmamalıdır.

2 thoughts on “Lityum İyon Pil Ve Li-İon Batarya Özellikleri

  1. Guzel bir calisma olmus. Ben kisisel olarak nikel pilleri hala daha fazla severim amalityum malesef bazi yonden cok avantajli. 25 yilim pillerle gecti ve pekcok seyi deneme yanilma ile ogrenmek zorunda kaldigim icin bende blog actim. Bilgi yayilsin maksat. Ozellile lityum piller cok cesitli ve sikintili. Dogruvtercih yapmazsaniz pil patlamasa bile verimli olmayacagi icin paranin bosa gitmesi sozkonusu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.