4G Nedir? 4G Teknolojisi Hakkında Bilgiler

Bu yazımızda size, 4G nedir, 4G teknolojisi, ve 4G teknolojisi nedir sorularının yanıtlarını vermeye çalışacağız. Malum, her yerde bir 3G; ve 4G başını almış gidiyor. Cep telefonları, ve GSM operatörleri de buna göre gelişmeler gerçekleştiriyor. İyi de, 4G sonrasında bir 5G çıkarsa, biz cep telefonlarımızı değiştirip, 5G destekleyen bir GSM operatörüne mi geçiş yapacağız?Her şeyin öncesinde, 4G nedir, 4G teknolojisi, ve 4G teknolojisi nedir sorularının yanıtlarını bilmemiz gerekiyor ki, ne yapmamız gerektiğine doğru bir şekilde karar verelim:
4G’deki G harfinin, jenerasyon kelimesini ifade ettiğini belirtelim. İsterseniz, şu G’lerin anlamlarına birlikte bir göz atalım:

1G: analog cep telefonlarını temsil ediyor.
2G: dijital cep telefonlarını anlatırken,
3G: minimum 144kpbs internet hızını vaadediyor; fakat, günümüz 3G teknolojisinde alt sınır 400kpbs; üst sınır ise 4000kpbs…
Peki 4G nedir, 4G teknolojisi nedir, 4G teknolojisi neyi ifade ediyor? 4G teknolojisinde, 4000kpbs’den daha hızlı internet erişimi sağlamanız amaçlanıyor, ama, bu şansı her zaman elde etmenizin olanaklı olmadığını da belirtmemiz gerekiyor. 4G teknolojisine baktığımızda, adı 4G olan pek çok teknoloji ile karşılaşıyoruz. Burada 4G nedir sorusunun yanıtı anlamını biraz da olsa yitiriyor. 4G teknolojisi adı altındaki isimlere bakınca, LTE, WIMAX, 21/42, HSPA+… 4G teknolojisi içerisinde sayılan bu isimlere baktığımızda, gerçek 4G’nin LTE olduğunu savunanlar var. Fakat bazı kesimler ise, 4G teknolojisi adı altında saydığımız bu isimlerin hiç birinin, 4G teknolojisini yansıtmadığını savunuyor.
4G teknolojisinin farkını özellikle video izlerken yaşıyorsunuz. Cep telefonunuzu, ya da laptopunuzu internete bağlayıp video izlerken, 4G nedir sorusunun yanıtını daha net bir şekilde verebiliyorsunuz. 4G teknolojisi ile, büyük veri transferleri gerçekleştirdiğinizde de 4G teknolojisinin farkını farkedebiliyorsunuz. Ancak şunu da unutmamalısınız ki, 4G teknolojisinin hızına aldanıp indirdiğiniz yüksek veri transferi sayesinde, GSM operatörü tarafından size verilen kotayı aşmanız an meselesi. Yani veri transferlerini dikkatli bir şekilde gerçekleştirmeniz büyük önem taşıyor.
4G teknolojisinin çalışmadığı, ya da kapsama alanı dışında olduğunuz bir yerdeyseniz, 4G nedir sorusunun yanıtı sizin için çok bir şey ifade etmeyecektir. 4G teknolojisi nedir sorusuna LTE olarak yanıt verenler, LTE’nin, pil ömrünü kısalttığını da unutmamalılar. Bu anlamda, LTE’yi açık unutursanız, pil ömrü ile ilgili büyük sorunlar yaşamanız muhtemel. Siz eğer pil ömrüne önem verenlerdenseniz, 3G kullanımına devam etmenizi öneriyoruz…