Akıllı Telefon Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Vivo Xplay 5 EliteGünümüzde akıllı telefon kullanmak lüks değil. Hiç ummadığımız kişileri Facebook’ta gördüğümüzde, elinde bir akıllı telefon olduğunu, ve bu sayede bizlere ayak uydurabildiğini düşünüyoruz ki buna, küçük çocuklar da dahil, yaşlılar da… Peki akıllı telefon alırken nelere dikkat etmeliyiz? Yazımız içerisinde sizlere, akıllı telefon alırken dikkat edilmesi gerekenlerden söz edeceğiz. Bu sayede, ihtiyacınız olan en uygun akıllı telefona, en iyi fiyatla sahip olabileceksiniz. O halde gelin zaman kaybetmeden bilgilerimizin aktarımını sizler için gerçekleştirmeye başlayalım…

Akıllı Telefon Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

• Akıllı telefon alırken dikkat edilmesi gerekenlerden ilki, telefonun ekranı… Ancak ekrandan kastımız, sadece ekran boyutu; ve çözünürlüğü değil, aynı zamanda canlılığı, ve dayanıklılığı… Bu nedenle, ihtiyacınız olan ekran boyutunu gözünüze kestirip, araştırmaya başlamalısınız, ekran çözünürlüğü Full HD kalitesinde mi? Ekran koruması Gorilla Glass mı; yani çizilmelere karşı dayanıklı mı? Ekran yeteri kadar canlı mı; yani Süper AMOLED mi? Tüm bu detaylar, akıllı telefonun ekran kalitesini ortaya çıkartan özelliklerdir.

• Almayı düşündüğünüz akıllı telefonun kasası da ekranı kadar önemli. Kasanın yumuşak plastikten yapılmış olmasının, cihazı dayanıksız hale getirdiği; ve dolayısı ile hasarlara karşı korumasızlaştırdığını unutmamalısınız. Hani bazı kişiler, telefonlarını duvara fırlatsalar da bir şey olmadığını söylerler; ve gerçekten de olmaz ya, işte kasa bu anlamda önemlidir… Aynı zamanda cihazın, su, ve toza karşı dayanıklı olması da, günümüz koşulları adına önemli bir özellik olarak karşımıza çıkmaktadır.

• Akıllı telefon alırken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de alınacak olan akıllı telefonun hafızası… Bu anlamda ilk olarak RAM’i düşündüğümüzde, cihazın hızlı çalışması, oyun, ve uygulamalardan yeterli performansın alınması, ve donmaların yaşanmaması adına RAM’in olabildiğince yüksek tutulması gerekiyor. Ki günümüzde 4 GB RAM’li cihazların sayısı oldukça fazla, ama 1 GB RAM’e sahip cihaz sayısı da çok. Siz ortalama 2 GB RAM’den düşüğüne çok bakmamalısınız. Dahili hafıza konusunda ise belki 16 GB’ın yeterli olduğunu düşünebilirsiniz, ama bunun yarıya yakını işletim sistemine gitmekte; 2 GB’a yakın alan kaplayan oyunlar bulunmaktadır. Bir de resim; ve müzik gibi şeyler isterseniz, 16 GB’ı dahi çok rahat doldurabileceğinizi unutmamalı, dahili hafıza seçimini buna göre yapmalısınız.

• İşlemci de akıllı telefon alırken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğer detay olarak karşımıza çıkıyor. Günümüzde, oldukça uzun zamandan bu yana sekiz çekirdekli işlemciler kullanılıyor. Dört çekirdek de sık kullanılmakta. Siz, en az çift çekirdekli işlemcilere bakmalı, elinizden geldiğince de çekirdek sayısını arttırmalısınız. Telefonunuzun hızı; ve aklı bu sayıya bağlı, unutmayın…

• Akıllı telefonlarda kullanılan üç işletim sisteminden Android, iOS, ve Windows Phone arasında da seçim yapmak gerekiyor. Ve size kendinizi en özgür hissettirecek olan Android’dir. Ama iOS’un daha kararlı çalıştığı söylenir. Windows Phone’de ise uygulama azlığı durumu söz konusudur. İşletim sistemi tercihinizi bu bilgilere göre yapmanızda fayda var.

• Fotoğraf makinesi olarak da kullandığımız akıllı telefonlarımızın kamera lensleri, ve diyafram açıklıklarının iyi olması da, o telefonun kaliteli görüntüler almasını sağlar. Bunun yanında elbette 8 MegaPiksel’den düşük çözünürlük de tercih etmemelisiniz…

Hangi Mobil İşletim Sistemi Daha Güvenli?

hangi işletim sistemi daha güvenliHangi mobil işletim sistemi daha iyi, hangi mobil işletim sistemi daha güvenli gibi soruların yanıtlarını hepimiz merak eder, ve genellikle, mobil cihazımız hangi işletim sistemini kullanıyorsa, onun en güvenilir olduğunu savunuruz. Ancak, hangi mobil işletim sistemi daha güvenli sorusunun yanıtını Kaspersky’den almanın daha mantıklı olacağını düşündük…

Akıllı telefonlarımız, bir nevi bizim gizli kutularımız gibi. Çok değer verdiğimiz resimlerimiz; ve videolarımız akıllı telefonlarda saklanıyor belki ama, siber saldırılara sık sık maruz kalan akıllı telefonlardan hackerlerin ele geçirebileceği en iyi şey belki de o değer verdiğiniz resim, ve videolarınız… Siz, akıllı telefonunuzda kredi kartı bilgilerinizi, hesap numaraları, ve şifreleri de dahil pek çok bilginizi saklamıyor musunuz? İşte bu nedenle de siber saldırılar artık bilgisayarlardan çok akıllı telefonlara yapılıyor…

En çok kullanılan işletim sistemleri iOS, ve Android; ama bir de Windows Phone var… Kaspersky’nin verdiği bilgilere göre, en son aklımıza gelen işletim sistemi Windows Phone, en güvenli işletim sistemi olarak belirtiliyor… Nedenine gelince: en çok akla gelen Android; ve iOS, en çok kullanılan işletim sistemleri olmaları dolayısı ile, hackerler tarafından düzenlenen siber saldırılarda en sık tercih edilen işletim sistemleri haline geliyor.

Bu işletim sistemleri üzerinde yoğun çalışmalar gerçekleştiren hackerler, bu nedenle, iOS, ya da Android işletim sistemi içerisinde yer alan tüm açıkları biliyor, ve hal böyle olunca da, bilgilerinizi ele geçirmeleri için, bunu sadece istemeleri yeterli oluyor… Hal böyle olunca, güvenli mobil işletim sistemi kullanmak istiyorsanız, Kaspersky’e göre Windows Phone’yi tercih etmeniz gerekiyor…

Archos 52 Ve Archos 52 Özellikleri

Bu yazımızda sizlere Archos 52 ile ilgili bilgilerden söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Archos 52 özellikleri ile ilgili bilgileri yazımız içerisinde bulabilirsiniz:

Archos 52 özelliklerine baktığımızda ilk olarak Archos 52 ekranından söz etmemiz gerekmektedir. Ondan da önce şunu belirtmeliyiz: Archos, üreteceği ilk akıllı telefon modellerinin isimlerini ekran boyutlarına göre vermekte. Yani, 3.5 inç olacak olan Archos akıllı telefonun adı Archos 35… 4.8 inç olacak olan Archos akıllı telefonun adı da Archos 48… Archos 52 özelliklerinden söz ederken şimdi daha net anlayacaksınızdır, ekran boyutu 5.2 inç olacak olan cihazın ekrqan çözünürlüğü 800 x 480 piksel olarak belirtilmektedir.
Archos 52 özellikleri arasında yer alan diğer bir detay da Archos 52 işlemcisi… 1.2 GHz çift çekirdekli işlemcinin yanında 512 MB RAM’den de söz etmeyi unutmamalıyız. Archos 52 özellikleri arasında yer alan diğer bir detay 4 GB dahili hafıza. Bununla birlikte 2200 mAh gücündeki pili de unutmamamız gerekmektedir. Archos 52 özellikleri arasında yer alan işletim sistemi Android 4.0’dır. 5 MegaPiksel kamerayı da belirtmeyi unutmamamız gerekmektedir.

Archos 35 Ve Archos 35 Özellikleri

Bizler Archos’u sadece uygun fiyatlı tablet PC’ler üreten bir marka olarak biliyoruz. Oysa ki Archos, akıllı telefonlar arasına da yeni ürünler eklemeyi düşünüyor. Yapılan açıklamaya göre Archos tarafından MWC 2013’te üç farklı akıllı telefon tanıtımı gerçekleştirilecek. Bunlardan ilki Archos 35… Yazımız içerisinde sizlere Archos 35 özellikleri ile ilgili bilgiler vereceğimizi belirtmemiz gerekmektedir.

Archos 35 özellikleri arasında ilk olarak ekran boyutunun 3.5 inç olduğundan söz etmemiz gerekmektedir. Bu ekran için Archos 35’e uygun görülen ekran çözünürlüğü 320 x 480 piksel olarak belirtilmektedir.
Archos 35 özellikleri arasında yer alan diğer bir detay ise işlemcinin 1GHz hızında olduğudur. 512 MB RAM; ve 512 MB dahili hafızanın içerisinde bulunduğu Archos 35 özellikleri arasında yer alacak olan MicroSD kart sayesinde Archos 35’in hafızasının arttırılabileceğini de belirtmemiz gerekmektedir.
Archos 35 özellikleri arasında yer alacak olan diğer detay 3G bağlantısına sahip olacak olmasıdır, ve Archos 35 çift SIM kart ile kullanıcılarının ilgisini çekmeyi başaracaktır. 1500 mAh gücündeki pili, ve Android 4.0 işletim sistemi ile birlikte Archos 35 özellikleri, başlangıç seviyesi akıllı telefonlar arasında yer alacak gibi görünmektedir.
Archos 35’in Türkiye’ye gelio gelmeyeceği ile ilgili elimizde net bir bilgi bulunmasa dahi şu kadarını rahatlıkla söyleyebiliriz ki, Archos 35 fiyatı 120$; yani ortalama 210 TL olarak belirtilmektedir.

Cep Telefonu Hırsızlığı Sonrasında Akıllı Telefonu Bulmak İçin Artık Lock Cam Var

Günümüzde akıllı telefonlara ödediğimiz paralar, artık neredeyse bir servet değerinde. Bu durumla birlikte, cep telefonu hırsızlarının da arttığını belirtmemiz gerekiyor. Öyle ki, yapılan bir araştırmaya göre, cep telefonu hırsızlarının en sık çaldıkları akıllı telefonların markası iPhone olmuş… Peki cep telefonu hırsızlarına karşı, akıllı telefonumuzu nasıl koruruz?

Eğer akıllı telefonunuzun içerisinde yüklü olan işletim sistemi Android 2.3; ve üstü ise; bunun yanında akıllı telefonunuzun bir adet ön kamerası bulunuyorsa, artık akıllı telefonunuzu cep telefonu hırsızlarına karşı korumanız mümkün. Bu durumun nasıl gerçekleşeceğine dair Lock Cam ile ilgili bilgileri sizlere aktarmaya çalışalım:
Lock Cam uygulaması, Android ve Lookout işbirliği ile gerçekleştirilmiş bulunuyor. Lock Cam uygulaması, Lookout Security & Antivirüs For Android uygulamasının içerisinde yer alıyor. Lock Cam tarafından akıllı telefon ücretsiz şekilde, cep telefonu hırsızlarına karşı şöyle korunuyor: Cep telefonu hırsızları sizin akıllı telefonunuzu çaldıklarında; ve sonrasında kullanmak için şifre denemesi yapmaya başladıklarında, üç sefer ardı ardına girilen yanlış şifrenin sonrasında Lock Cam devreye giriyor; ve cep telefonu hırsızlığını gerçekleştiren kişinin resmini çekip, akıllı telefonun sahibine gönderiyor; cep telefonu hırsızlığını bildiriyor. Bu durumda yapılması gereken, Lookout internet sitesine girmek, ve cep telefonu hırsızlığı sonrasında akıllı telefonun nerede olduğunu öğrenmek. Bu sıralamayı takip etmenizin sonrasında gidip akıllı telefonunuzu, resmini gördüğünüz kişinin elinden almanız olanaklı bir hal alıyor…

Yeni Android Virüsü Android Security Suite Premium

Hepimiz akıllı telefon kullanmayı seviyor, hatta akıllı telefon; ya da tablet PC kullanmadığımız zamanlarda, kendimizi çağın gerisinde kalmış gibi hissediyoruz. Oysa akıllı telefonlar aslında virüs alımına oldukça açık, tıpkı bilgisayarlarımız gibi… Ve akıllı telefon virüslerinin olumsuzlukları bilgisayarlarımızdan da kötü, şöyle ki: virüslerin bedeli telefon faturalarımıza yansıyor… Bu yazımızda sizlere, pek çok akıllı telefonun ya da tablet PC’nin işletim sistemi olarak kullandığı Android, ve Android virüsünden söz etmeye çalışacağız… Android Security Suite Premium…

Android, bilindiği gibi, açık kaynak kodlu bir işletim sistemi. Android virüsü de kullanıcılar arasında dolaşımını büyük bir özgürlükle sürdürüyor. Nasıl derseniz: Android virüsü Android Security Suite Premium, kendisini size, bir güvenlik uyarısı olarak gösteriyor… Android virüsü Android Security Suite Premium, Zeus yazılımının son sürümü gibi bir şey.
Android Security Suite Premium, sizi, güvenlik yazılımının Premium sürümünü indirmeniz için yönlendiriyor, yönlendirildiğiniz yer ise, trojenin kendisi oluyor. Henüz Haziran 2012’de çıkan Android virüsü Android Security Suite Premium, her geçen gün, halkasına yeni sürümlerini ekleyerek dağılmakta.
Peki ya Android virüsü Android Security Suite Premium ne yapıyor? Telefonunuza gelen, ve sizin telefonunuzdan göndermiş olduğunuz kısa mesajları sizden çalıyor, ve bir sunucuya yüklüyor ki bu sunucu, kontrolünün hackerler tarafından gerçekleştirildiği bir sunucu. Eğer, Android Security Suite Premium, akıllı telefonunuzda daha hassas bir yere bulaşırsa, şifrelerinizi resetlediğiniz linkleri bile çaldırma ihtimaliniz mevcut…

Kaspersky Mobile Security Lite İle Güvenli Android

Bir akıllı cep telefonunuz varsa… Gerçekten şanslısınız. Tüm bilgilerinizi, akıllı cep telefonunuza kaydedebilir; gerektiğinde internete girerseniz eğer diye, tüm bilgilerinize kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ve akıllı cep telefonu sahibi olmak herkese nasip olmaz; özellikle de ekonomik şartların bu denli kötü olduğu günümüzde, yanınızda bilgisayarınızı taşır gibi taşıyacağınız bir akıllı cep telefonunuzun olması büyük şans ama, hiç düşündünüz mü: ya akıllı cep telefonunuzu çaldırırsanız? Öyle ya, akıllı cep telefonu bilgisayardan çok daha kolay çalınabilir; çünkü cüzdan gibi her cebe sığabileceği gibi, kayıp gitmesi; ya da kolaylıkla (ç)alınabilmesi de mümkündür…

O halde, akıllı cep telefonunuz var diye şanslı mısınız, değil misiniz, bir sefer daha düşünün isterseniz… Yoksa akıllı cep telefonu almayıp da çağın gerisinde mi kalsak? Bu da çok kötü bir düşünce öyle değil mi? İstediğimiz yerlerden facebook, Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerine girememek, E-postalarımızı okuyamamak, özlediğimiz her an, eşimizi ya da çocuklarımızı görebileceğimiz görüntülü konuşmalar yapamamak…
Gördüğünüz gibi, akıllı telefonunuz olsa bir dert, olmasa başka bir dert… Kaspersky de aynı şeyleri düşünmüş olmalı ki, Android işletim sistemi kullanan akıllı telefonların kullanabilmesi adına ücretsiz bir güvenlik yazılımı geliştirip, Android işletim sistemine sahip cep telefonu kullanıcılarının hizmetine sunmuş. Kaspersky tarafından geliştirilen akıllı telefonlara özel güvenlik sisteminin adı: Kaspersky Mobile Security Lite…
Kaspersky Mobile Security Lite, Android işletim sistemi olan akıllı telefonların çalınmasına karşı geliştirilmiş bir güvenlik yazılımı. Kaspersky Mobile Security Lite indirmek istiyorsanız, Kaspersky marketine uğramanız yeterli; ve Kaspersky Mobile Security Lite indirmek tamamen ücretsiz. Peki Kaspersky Mobile Security Lite ne işe yarıyor, neler yapıyor?
Kaspersky Mobile Security Lite yüklediğiniz Android işletim sistemi ile çalışan akıllı telefonunuz çalındığında, Kaspersky Mobile Security Lite sayesinde Android işletim sistemi ile çalışan akıllı telefona bir özel mesaj gönderiyorsunuz; ve, akıllı telefonunuzda kayıtlı olan tüm kişisel bilgileriniz Kaspersky Mobile Security Lite tarafından tamamen siliniyor. Peki neleri siliyor Kaspersky Mobile Security Lite? Kaspersky Mobile Security Lite yatafından silinen kişisel bilgiler: rehber, mesajlar, takvim, mailler, kayıtlar…
Peki Kaspersky Mobile Security Lite akıllı telefonunuz çalındığında başka neler yapıyor? Kaspersky Mobile Security Lite FIND özelliği sayesinde, çalınan akıllı telefon, Google haritalarının yardımı ile, yer olarak tespit ediliyor; ve telefonunuzu bulmanız kolaylaşıyor…
Kaspersky Mobile Security Lite, sadece akıllı telefonun çalınması halinde işe yaramıyor. Kaspersky Mobile Security Lite ile, istemediğiniz aramaları; ve mesajları da filtreleyebilme özelliğine sahip oluyorsunuz… Bu da demek oluyor ki, Android işletim sistemine sahip bir akıllı telefonunuz varsa, hemen Kaspersky Mobile Security Lite indirmeli; ve telefonunuza kurmalısınız…

Günümüzün Yeni Telefonları Akıllı Telefonlar

GSM operatörleri, her geçen gün, yeni cihaz kampanyaları ile, özellikle cep telefonlarını, kullanıcılarına, uygun fiyata sunma avantajı sağlamaktadırlar. Elbette ki bu durum, GSM operatörleri arasındaki rekabeti de arttıran bir durum olmaktadır. Rekabet arttıkça, yapılan cep telefonu kampanyaları da, daha kaliteli hale gelmektedir. Cep telefonu kampanyaları ile, son zamanlarda, GSM operatörlerinin, kullanıcılarına avantajlı fiyatlarla en çok sundukları cihazlar, akıllı telefonlardır.

Akıllı telefon nedir diye merak eden okurlarımız var ise, akıllı telefon, ingilizcede smartphone anlamına gelen bir kelimedir. Kelime anlamı ise, klasik cep telefonu özelliklerine ek olarak, cep telefonlarına eklenen, bilgisayarlardan alınmış PDA özelliğinin mevcut olmasıdır. Smartphone nedir denildiğinde, aklımıza ilk olarak akıllı telefonlar gelecek; akıllı telefon nedir denildiğinde de PDA özelliklerinin, cep telefonu özellikleri ile birleştirildiği telefonlar gelecektir.
Akıllı telefonlar ile, Facebook, Twitter, MySpace gibi sosyal paylaşım ağlarına girmek oldukça kolay olmaktadır. Herhangi bir sorun yaşamanıoz için, hiç bir neden bulunmamaktadır. Akıllı telefonların bazılarında qwerty klavye de bulunmaktadır; bu şekilde yazılarınızı da daha kolay yazabilmenize olanak tanındığını söylemek isteriz.
Yeni telefonlar almak isteyen cep telefonu kullanıcılarının, GSM operatörlerinin kampanyalarını takip etmeleri, ve, cep telefonu kampanyası gördüklerinde, derhal, akıllı telefon olup olmadığına bakmalıdırlar. Bu dönemlerde telefon alacak olanların, yeni telefonlar varken, eski telefonlardan almaları tavsiye edilmemektedir. Çağın teknoloji tutkunlarından değilseniz bile, akıllı telefonlar ile, pek çok kolaylığı hayatınıza taşıyabileceğinizi bilmeniz gerekmektedir.