Ampulün Parlaklığı Nelere Bağlıdır? Ampulün Parlaklığını Etkileyen Değişkenler

Bu yazımızda sizlere, ampulün parlaklığı nelere bağlıdır sorusunun yanıtlarından söz etmeye çalışacağız. Ampulün parlaklığı nasıl değişir, ampulün parlaklığını etkileyen değişkenler, ve ampulün parlaklığını etkileyen faktörler gibi konularda bilgi sahibi olmak için, yazımızın devamını okumanızı öneriyoruz…

Ampulün parlaklığı nelere bağlıdır? Ampulün parlaklığını etkileyen değişkenler, ve ampulün parlaklığını etkileyen faktörler, elektrik devresine bağlı bulunan ampul sayısı ile birlikte, pil sayısına da bağlı olarak değişebilmektedir. Ampulün parlaklığını etkileyen faktörlere baktığımızda, öncelikle, özdeş ampullerin, elektrik devresinde dizilişlerini bilmemiz gerektiğini görürüz. Eğer özdeş ampuller yan yana dizildilerse, pilden alınan elektrik enerjisi, özdeş ampuller arasında paylaşılacak demektir.
Ampulün parlaklığı nasıl değişir sorusunun yanıtlarına bakmaya devam ettiğimizde, ampulün parlaklığını etkileyen değişkenlerde şu sonucu da görebiliriz: bir elektrik devresinde, ne kadar fazla ampul mevcut ise, ampulün parlaklığı da o kadar az demektir, çünkü elektrik enerjisi, ampuller arasında, aynı elektrik devresinde, az önce de belirtmiş olduğumuz gibi, eşit olarak dağılmaktadır. Bir ampul, elektrik enerjisinin tamamını alacaksa, iki ampulde, elektrik enerjisi yarı yarıya değişeceğinden, ampulün parlaklığı da yarı yarıya azalacaktır.
Ampulün parlaklığı nelere bağlıdır; ve ampulün parlaklığı nasıl değişir sorusunun yanıtları arasında bulunan ampulün parlaklığını etkileyen değişkenlerden bir tanesi de pil sayısıdır. İsterseniz ampulün parlaklığını pil sayısı nasıl etkiler, bir de ona bakalım:
Ampulün parlaklığını etkileyen faktörler arasında yer alan pil sayısı arttırıldığında, ampulün parlaklığı da artan elektrik enerjisine bağlı olarak artacaktır. Bir ampule bir pil elektrik enerjisi sağlıyorsa ampulün parlaklığı sabit, aynı güçte iki pil, aynı ampule elektrik enerjisi sağladığında ise, ampulün parlaklığı iki katına çıkacaktır.