Ramazanda Avea’da Bedava İnternet Yapmak Mümkün

Avea ramazan hediyesiAvea ramazan kampanyası, ve Avea ramazan hediyesi olarak bedava internet yapma hakkında tüm detaylı bilgileri yazımız içerisinde sizlere aktarmaya çalışacağız. Avea ramazan kampanyası; ve Avea ramazan hediyesi olarak sizlere, bedava internet yapma hakkını veriyor.. Faturalı Avea hattınız varsa, bu haktan nasıl yararlanabileceğinize birlikte göz atalım…

Avea ramazan kampanyası kapsamında, her gece 02:00 – 06:00 saatleri arasında, yani sahurda kullanabileceğiniz 500 MB internet sizlere sunuluyor. Avea ramazan hediyesinden yararlanmak için ihtiyacınız olan tek şey, Avea faturalı hattınızın bulunması.

Bedava internet yapma adına ihtiyacınız olan, bir ücretsiz kısa mesaj yazmak. SAHUR yazarak 5555’e göndermeniz yeterli. Sonrasında, ilk sahurdan; yani saat ilk 02:00 olduktan sonra, Avea ramazan hediyesini kullanmaya başlayabiliyorsunuz.

İlk bedava internet kullanımını 18 Haziran 2015 Perşembe gecesi gerçekleştirmiş bulunmakta iken, son bedava internet kullanımının ise 16 Temmuz 2015 Pazar günü gerçekleştirileceğini belirtmeden geçmemeliyiz.

Bireysel faturalı Avea hattınız varsa, siz de hemen SAHUR yazarak 5555’e kısa mesaj gönderin, ve Avea tarafından size hediye edilen bedava internet hakkını, her gece 02:00 – 06:00 saatleri arasında kullanmaya başlayın… Günlük kullanım sınırının 500 MB olduğunu unutmayın…

Kablosuz İnternet, Güvenliğinizi Yerle Bir Eder

Laptoplar, Netbooklar, tablet PC’ler, cep telefonları… Bütün bu saydığımız cihazların ortak bir noktası var. Bu ortak noktanın ne olduğunu merak ediyor musunuz? Elbette ki kablosuz internet bağlantısına sahip olmaları… Bu nedenle de bedava internetten faydalanabilme özelliğine sahipler. Peki, bu saydığımız cihazların olmadığı kişi sayısı sizce kaç? Öyle birisi var mı? Belki de teknolojiden haberi olmayanlar… O halde kablosuz internete bağlanmak; ve bedava internetten faydalanmak oldukça kolay; ve herkesin Wi-Fi aracılığı ile rahatlıkla yapabileceği birşey. Peki ya kablosuz internet sahibi olanlar bu durumda ne duruma düşüyor?

Kablosuz internet kullanıyorsanız, sizin de bu cihazlardan bir tanesine sahip olduğunuzu varsayıyoruz. Bu da demek oluyor ki, sizin bir adet kablosuz internet bağlantınız varsa, sizin internetinize de başkaları bağlanabilir; ve bunun adına da kablosuz internete bağlanmak derler, bedava internetten faydalandıklarını söylerler… Ve bu durumun en kötü yanı da, sizin bilgisayarlarınızın içine kadar gelebilmeleridir bunu yapan kişilerin. Tüm paylaştığınız dosyaları görebilirler, güvenli olduğunu düşündüğünüz bilgisayarınız başkalarının oyuncağı olup çıkar…
Kablosuz internet bağlantısını şifrelemek bir çözüm elbette sizin kablosuz internetinizi kullanmamaları için. Peki ya şifrenizi de kırarlarsa..? İşte kabus burada başlar: tüm güvenliğiniz alt üst olur, veri kaybı, virüs, üstüne bir de işlenen suçlar… Mahkeme kapıları sizi bekler belki de ve hiç yapmadığınız şeyler için… O halde, kablosuz internetinizin şifresini nasıl daha fazla koruyabileceğinize kısaca göz atalım:
Kablosuz internet bağlantısı şifrenizi, herkesin öğrenebileceği bilgilerden oluşturmayın. Mesela, doğum tarihinizi şifre haline getirmeyin. Pek çok insan hala kredi kartının şifresini bile doğum tarihinden oluşturmaktadır. Oysa bu oldukça yanlış. Aklınızda tutabileceğiniz daha güvenli bir şifre seçmeyi denemelisiniz.
Diyelim ki, şifrenizi yine de kırdılar; ve bilgisayarınızın ağı üzerinden internete bağlanabiliyorlar. O halde, paylaşım klasörlerini kapatmayı deneyin; hatta kapatın. Sizin bilgilerinizi başkalarının paylaşamamasının en önemli noktalarından bir tanesidir bu. İnternet bağlantınızı yavaşlatsalar bile, en azından dosyalarınıza ve verilerinize ulaşamazlar…
Şifreleme uygulamasını ne şekilde gerçekleştireceğiniz de önemli. WEP ile şifreleme işlemini denemeden önce, WPA2 yöntemi ile şifrelemenin daha mantıklı olabileceğini bilin; güvenliği de en üst seviyeye çıkartın. Modası geçmiş yöntemlerden kurtulun; ve mümkünse daha güncel yöntemleri tercih edin.
Farzedelim ki, siz kablosuz internete bağlandınız. Şifresiz bir kablosuz ağ buldunuz. Sizin kablosuz internetinizden başkalarının faydalanmasının yanısıra, sizin de kablosuz internete bağlanmanız durumunda tehlikelere açık olduğunuzu unutmayın. Sizin bağlandığınız kablosuz internet bağlantısını başkaları da kullanmakta; ve sizin klasörleriniz yine paylaşıma açık duruma gelmektedir. Şifre gerektiren sitelere girmeyin, bankacılık işlemlerinden ise kesinlikle kaçının…

Bedava İnternetten Nasıl Faydalanırsınız

İnternet ile, aradığımız pek çok bilgiye sahip olabilmemiz mümkün. Öyle ki, internet kullanımı geliştiğinden beri, gazetelerin, kupon ile vermiş oldukları ansiklopedileri vermediklerini görüyoruz. Bunun gibi pek çok örnek de verilebilir, aynı zamanda, internet kullanımının gelişmesi ile, müziklerini de internet üzerinden indiren kişiler, albüm satışlarına etki eder oldular; ve albüm satışlarında gözle görülür bir azalma olduğu; hatta bu nedenle, pek çok sanatçının albüm çıkartmak istemediğini de biliyoruz.

Bununla birlikte, internet üzerindeki video paylaşım siteleri sayesinde, televizyon programlarının reyting oranlarının düştüğünü de söyleyebilmek mümkün. Bunu aslında bedava internet ile yapıyoruz diyebiliriz…
Bedava internet, aslında, internet kullanımına ücret ödemediğimiz internettir; ve bunu da Wi-Fi ile sağlarız genellikle. Ancak bedava internet kavramına genel bakış açısı ile bakacak olursak, tüm bu saydığımız kullanım oranlarına göre, interneti, bedava internet olarak değil, ücretli internet olarak da kullansak, bedava internet kullanır gibi kullandığımızı görürüz.
Bedava internet adı altında kullandığımız Wi-Fi ile, bulunduğumuz ortamlarda kablosuz modem kullanan bir internet kullanıcısı var ise, onun kullanmış olduğu kablosuz modem ile, bizim de internete bağlanmamız durumu söz konusudur Wi-Fi’de. Kablosuz modem kullanan kişi, internet bağlantısını şifrelemiş ise, bu şifreyi girerek; eğer şifre yoksa da, direk bağlanarak Wi-Fi’den faydalanabilmemiz mümkündür. Ancak Wi-Fi ile elde etmiş olduğumuz bedava internetin, hızının, normal hız olmadığını da bilmemiz gerekmektedir. Daha önceki bir yazımızda da belirttiğimiz gibi, kablosuz internet bağlantısı, aynı ev içerisinde dahi olsak, %30’lara varan hız düşüşleri ile karşımıza çıkmaktadır. Bu durum da, internetten alacağımız verimin düşmesi anlamına gelmektedir; işlerimizi daha geç yapar hale gelmemize neden olur.
Bedava internet yani Wi-Fi’den, cep telefonumuz ya da notebookumuz ile faydalanabilmemiz mümkündür. Bunun yanında, günümüzde, masa üstü bilgisayarlarda da Wi-Fi, yani bedava internetten faydalanılması amacıyla, bir kablosuz modeme bağlanma aparatı geliştirilmiştir, isteyen kişiler, bu şekilde, masa üstü bilgisayarlarından da bedava internet olanağı sağlayabilirler.